У Чорнобаївській громаді неочищені каналізаційні стоки труять річку Ірклій. А все через те, що очисні, яким вже 40 років, перестали справлятися із навантаженням майже 20 років тому.
Будівництво нових зупинилося перед початком повномасштабної через відсутність фінансування, розповів Суспільному заступник селищної ради Володимир Семенов.
Невідворотне екологічне лихо через неочищені каналізаційні стоки — такі прогнози робили очільники Чорнобаївської громади кількох каденцій, шукаючи кошти на будівництво очисних споруд із середини двотисячних, розповів Суспільному заступник селищного голови Чорнобаю Володимир Семенов. До пів тисячі недоочищених кубометрів стоків потрапляли у річку Ірклій і йшли вниз течією через сусідні із Чорнобаєм села та впадали у Кременчуцьке водосховище. У 2020 можливість знайшли і будівництво очисних почалося. Проте із початком повномасштабної війни його заморозили.
Чорнобай — селище міського типу із населенням майже сім тисяч осіб. Ця інформація станом на 2021 рік, уточнив заступник голови селищної ради Володимир Семенов. З його слів, централізоване водовідведення має та частина громади, яка живе у багатоквартирних будинках. Каналізаційні стоки складають до пів тисячі кубів на добу. Місцеві очисні споруди із таким перестали справлятися років 20 тому.
"Справа у тому, що старі побудовані у 1985 році і повністю вичерпали свій ресурс. Бо міняються і методи очистки, і міняються самі стоки через те, що багато надходить у скиди побутової хімії. Було дуже багато звернень, багато листів. В різні інстанції ми зверталися, щоб нам допомогли із фінансуванням і прискоренням будівництва, бо ми розуміли, що проблема нікуди не дівається".
Чорнобаївські стоки потрапляють у річку Ірклій, на якій розташоване селище. Проте на якість водопровідної води це не впливало, розповів чорнобаївець Андрій Купчин:
"Воду, яка біжить в центрі Чорнобаю, фільтрую і не відчуваю ні запаху, ні інших дискомфортних явищ. У кожного можуть бути різні смаки. А ще різні райони Чорнобаю можуть мати різну специфіку".
Найсмачніша, за словами Андрія у мами, на околиці Чорнобаю. Приватний мікрорайон має свою свердловину:
"Там вода дуже чиста, нагадує воду з колодязя. Ми, проживаючи в центрі Чорнобаю, дуже часто привозимо звідси воду, щоб її пити. Вода в центрі має присмак заліза, але вона теж непогана".
Смакові відчуття Андрія підтвердили у лабораторії обласного центру контролю та профілактики хвороб, розповіла заступниця директора обласного центру контролю хвороб Наталія Видра:
"Фахівці нашої установи постійно моніторять якість питної води. За нашими даними якихось відхилень, вищих середньообласних, не реєструється. Природно в цих водах міститься велика кількість заліза, солі жорсткості, тому велика кількість проб питної води має відхилення за санітарно-хімічними показниками".
Це особливість місцевої води, а не наслідок скидів, пояснила Наталія Видра. Для споживачів її беруть не із річки, а з підземних джерел. До 2010 року вода у Чорнобаї відповідала санітарним вимогам. Потім змінилися державні гігієнічні стандарти до питної води. Те, що вважалося нормою, — перестало таким бути.
"Звичайно дітям маленьким, людям із розладами кишківника, то рекомендується її кип’ятити або купувати для дитячих сумішей спеціальну воду. Але, як ми бачимо, епідемічна ситуація не була ускладнена, жодного спалаху, пов’язаного із вживанням питної води — гострих ентероколітів чи кишкових інфекцій у нас офіційно зареєстровано не було пов’язаних із вживанням питної води".
Все, із чим не справлялися чорнобаївські очисні, ставало проблемою сіл, які розташовані вниз за течією річки Ірклій. Особливо у теплу пору року, розповів місцевий житель пан Микола. Влітку вода смердить і в ній задихається риба. Колишній рибалка, додав, що колись риби тут було вдосталь:
"Ловилися і карась, і щука. А тепер немає нічогісінько".
Малі Канівці — перше село за Чорнобаєм. Тут Ірклій має одне із найширших плес. Чотири роки тому ситуація стала критичною, розповіла виконувачка обов’язків начальника відділу водних ресурсів державної екоінспекції центрального округу Олена Стецик:
"Так у 2021 році ми здійснили позаплановий захід на виконання доручення прем’єр-міністра. Це була перевірка Чорнобаївського комунального підприємства. За результатами проведеної перевірки виявили низку порушень. Одним із них було те, що очисні споруди утримувалися у неналежному стані. Як наслідок — це призвело до того, що скид забруднений стічних вод виявили у річці Ірклій. За ці порушення до адміністративної відповідальності притягнули три особи підприємства. Наклали адмінштрафи. Їх сплачено. Також за перевищення скиду забруднених стічних вод в річку Ірклій розраховані збитки в сумі 89 тисяч гривень. Підприємство їх сплатило в повному обсязі добровільно".
У цей період, за словами керівника обласного департаменту будівництва Ростислава Євмини, у Чорнобаї вже почалося будівництво нових очисних:
"Тоді силами територіальної громади були виділені кошти для розроблення ПКД і в 2019 році була розроблена ПКД і пройдена експертиза. Там загальна вартість по роботах складала 18,2 мільйона. Станом на 2021 рік касові видатки склали 11,5 мільйона по тому об’єкту. Робіт проведено досить багато, зробили приміщення, в якому розташовується механічна очистка, резервуари, топочна з котельнею, закуплено деяке обладнання".
У 2021 році фінансування припинилося і роботи зупинилися, а після початку повномасштабної не поновилися, додав Ростислав Євмина:
"Департамент не раз звертався на виділення коштів, проте у зв’язку з військовими подіями, ми розуміємо, що фінансування обмежене, тому поки що кошти не виділялися і в цьому основна проблема незавершення даних робіт".
Який вигляд мають освоєні майже 12 мільйонів на нові очисні показав заступник селищного голови Чорнобаю Володимир Семенов. Додав, зрозумівши, що грошей на завершення будівництва не буде, вирішили відновлювати старі очисні власними силами:
"Виділили кошти. Це були не великі кошти. Відновили блок ємностей, відновили пісколовки, відновили лотки, виорали трубопроводи, ті, що піддалися руйнації. І запустили зразу одну лінію. Потім, в цьому році, запустили і другу лінію. Старі очисні розраховані на 2400 кубів в зміну. Розкорчували майданчик, розчистили місця скиду, бо з роками воно все позаростало бур’янами, відновили обваловки і на сьогодні запустили старі очисні споруди".
"У ці очисні поступають стоки побутові із другої насосної станції. Вони проходять пісколовки і поступають на первинні відстійники. На первинних відстійниках іде процес відстою, освітлення води. Далі вони поступають в аераторну. Воно проходить аерацію, додатково відстій. Верхні шари води поступають на вторинні відстійники, відділяються зважені частинки і поступають на блок знезаражування. Це проводиться гіпохлоридом натрію, а зважені частинки перекачуються насосами у аеротенки, проходять стадію стабілізації і звідти відкачуються на мулові майданчики", — пояснив Володимир Семенов.
Додатково очищує воду очерет, яким густо порослий Ірклій. Це природний фільтр, додав Володимир Семенов. У Малих Канівцях, за словами старости села Миколи Коваля, зміни у стані води вже помітили:
"Я на цій річці виріс. Раніше вона була дуже чиста, а потім з часом почала забруднюватися. До 2022 року очисні не дуже працювали. І потихеньку накопичувалося сміття, вода колір змінила. Спостерігали весною, особливо коли сходив лід, дуже багато було попід берегами дохлої риби. Цієї весни ми не спостерігаємо такий мор риби, як був раніше".
Протягом останніх двох років, додала керівниця відділу водних ресурсів екоінспекції центрального округу Олена Стецик, скарг від населення Чорнобаївської громади не надходило. Востаннє стан водойми вони перевіряли торік влітку:
"Під час планової перевірки Іркліївської ОТГ були відібрані проби з річки Ірклій. На момент проведення перевірки в річці відхилень не зафіксовано".
Місцевий житель Володимир Романенко каже: Ірклій вже не той, що був за його молодості. Якість води погіршується, бо річка міліє, течії нема — звідси й застійні явища:
"Риби вже немає в нашій річці. Якщо підійти до річки — там по коліна води лишилося. Болото. Води скоро не стане".
Рівень води справні очисні не піднімуть, але якість покращать, вважає Володимир Семенов. Відремонтовані старі, з його слів, послугують років з пʼять.
"Може за цей час завершиться війна і відновиться фінансування. Я надіюся, що вони будуть добудовані".
За словами керівника обласного департаменту будівництва Ростислава Євмини, наразі вартість робіт змінилася:
"Ми вже говоримо про зовсім інші цифри. Попередньо ми прорахували в 2024 році, то вартість там зросла і залишок робіт там орієнтовний 16 мільйонів — це для того, щоб їх завершити. Основні роботи з будівництва там завершені. Залишкові роботи — це обладнання, налаштування, електропостачання. Це реалізувати реально. І в разі виділення коштів — це питання трьох місяців, щоб завершити ці всі роботи і ввести в експлуатацію".
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису