На Черкащині полеглим військовим та ветеранам останню шану віддають створенням Алей Героїв чи виділенням окремих ділянок на цвинтарях.

Могили військових. Суспільне Черкаси


В деяких громадах області для поховань місцевих жителів лишилося всього кілька сотень вільних ділянок, в інших же таких проблем немає, пише Суспільне.

Дружина загиблого захисника зі Шполи Олена Нечипоренко показала місце де похований її чоловік, жінка розповіла — доводилося облаштовувати все самотужки:

"Коли я першого разу прийшла до міської ради спитати про Алею, — чи буде міська рада робити під стандарт? чи це будемо ми робити? На це мені було сказано «коштів виділено не буде. Робіть самі так, як хочете». Так і зробили — становили пам’ятники, виклали довкола плитку".

За словами дружини загиблого захисника Наталії Кінчерук, військових, які повернулися на щиті, ховали біля входу довкола каплички, а зараз місць все менше:

"В мене була річниця мого чоловіка, приїхало 29 військових. Якщо вони тут заложать хлопцями – де нам проводити заходити, процесії?".

За словами місцевого священника Романа Саломатіна, подумати про достойне поховання військових варто було ще у 2014 році:

"Коли ми підіймати це питання, то зразу намагалися його зам’яти це питання і казали, що хай краще хлопці живуть. Всі за те, щоб хлопці жили. Але достойно поховати полеглих, місце мало бути виділене ще тоді. Цей шанс був втрачений. Що ми маємо зараз? У нас поховання військових розкидані по трьох цвинтарях".

Шполянка Альона Чумак розповіла, що у міській раді їй відмовили у похованні чоловіка з усіма почестями, як ховають Героїв, адже він помер після чотирьох місяців лікування в вдома:

"Через те, що він не є військовий, а ветеран, його ніхто хоронити не буде на Алеї Героїв. Відмовили також в допомозі. Коли виділили місце на кладовищі — виділили біля смітника. Я сказала, що я його там хоронити не буду".

За словами Романа Саломатіна, місць для поховань у Шполі – обмаль, на всіх тьох цвинтарях:

"Цей цвинтар має позаду і з усіх сторін домівки, тому тут проводити поховання неможливо. Довкола цвинтарів всі землі у приватній власності чи довготривалій оренді й тому розширювати їх неможливо. На все місто залишилось 200-300 вільних ділянок для поховань місцевих жителів".

Алея Героїв, місто Шпола. Суспільне Черкаси


Виконувач обов’язків міського голови Шполи Олег Кошовий, повідомив, що за найближчі кілька років планують виділити місце під новий цвинтар. Зараз міська влада розв'язує питання де ховати полеглих військових, а де ветеранів:

" В нас перше питання по кладовищах — як і де ховати тих, хто прийшов на щиті, і тих, хто демобілізувався і прийшли ветеранами й померли. Людина має статус ветерана, але ж він вже не військовий. Ми не хочемо брати на себе відповідальність. Ми хочемо запитати в громади, як це повинно бути. Щоб це було рішення всіх жителів".

За словами керівниці справами виконкому Тетяна Герус, на збори щодо розв'язання питання поховання полеглих захисників прийшли 47 осіб: батьки й вдови загиблих військових, ветерани, депутати міськради та місцеві жителі.

Думку ветеранів озвучив член місцевої ветеранської організації Сергій Коваль:

"Нас тисячі воюють, і тисячі прийдуть – нам не вистачить місця".

За результатами зборів нову Алею в Шполі планують облаштувати на новому цвинтарі, а поки ховатимуть на Алеї Героїв лише тих, хто повернувся додому на щиті, повідомив в. о. міського голови:

"Тут планується під’їзд асфальтною дорогою і праворуч має відбуватися поховання полеглих героїв, по центру буде тротуарна плитка, а по боках поховання полеглих захисників".

В Черкасах військових на Алеї Героїв почали ховати у 2014, тут облаштоване нове покриття на автомобільній дорозі, пішохідні доріжки та однакові меморіали.

Алея Героїв в Черкасах. Суспільне Черкаси


За словами матері загиблого воїна Ольги Безпалої, торік, тривалих обговорень із родинами загиблих, меморіали почали оформлювати в єдиному стилі:

"Нам запропонували проєкти. Мені особисто все подобалось, ніяких своїх коректив я не пропонувала, все влаштовує".

Послугу з оформлення могил винесли на тендер, розповів міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Загалом, станом на початок квітня цього року на це із міського бюджету витратили майже 21 мільйон гривень:

"З четвертого разу ми дійшли згоди, якою повинна бути Алея Героїв в місті Черкаси. Одноголосно було прийнято рішення і ми маємо зараз ту Алею, яку ви бачите. Всі герої, які загинули за Україну, незалежно від того, де вони народилися і жили. Остання воля їхніх батьків виконується, жодне звернення не було відхилено, всі враховані".

За словами Анатолія Бондаренка, важко спрогнозувати, як довго тут зможуть ховати героїв, натомість вже шукають варіанти для нової Алеї:

"Надзвичайно складно сприйнялося питання про перенесення алеї в інше місце. Так ми зараз вивчаємо питання, зокрема і будівництва нового кладовища і зараз розробляємо проєктно-кошторисну документацію".

За словами дружини загиблого захисника Ірина Коптенко, родини військових очікують, що цьогоріч роботи продовжать:

"Мер міста обіцяв, що після поминальних днів, я так розумію, що почнеться звідти, сподіваюся, що до зими дійде і до нас".

До поминальних днів, коштом комунального підприємства "Комбінат комунальних підприємств", повідомив керівник підприємства Анатолій Бейн.

Поховання захисників в Черкасах. Суспільне Черкаси


"До нас приїжджають з інших міст, кажуть: «дуже гарно, їздим по Україні, але такої Алеї немає». Щоб продовжити Алею, на цвинтарі знесли недобуд каплички, який стояв за бетонним парканом. Хоч ми й не хочемо, але ж не знаємо, що буде далі. Тому там підготовлено ", — додав Анатолій Бейн.

За словами голови Білозірської громади Володимир Міцука, на їх території місць для поховань військових не бракує, адже резервування землі заклали в генеральний план ще 2014 року:

"У нас на кладовищі всюди земля зарезервована, я думаю там на років 30 вистачить. Проблем виділення землі немає в нас. Коли розпочалася війна у 2014 році, у нас було перше поховання і ми вирішили зробити тут Алею. Похоронили Яременка Віктора, і далі Алея продовжилась".

За словами Володимир Міцука питання окремого поховання військових та ветеранів в громаді не стоїть:

"Алея Слави для всіх Героїв: чи він загнув на війні, чи його комісували й він помер у нас у лікарні. Деякі з цих хлопців воювали в АТО, померли тут в лікарні. Ми їх хоронимо всіх в Алеї Слави – вони для нас всі герої".

реклама

Коментарі  

 
0 #3 Анатолій 15.04.2025 06:47
В під..... При владі, будівництво крематорію не на часі...!!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #2 Олексій 14.04.2025 12:07
Тому що при владі одні ...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+15 #1 Тому 13.04.2025 12:30
що серед чиновників,все більше і більше бидла.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100