Новітній простір Maker Space створено в Черкасах. Простір створено в рамках проекту " Покращення залучення та інтеграції підлітків, що постраждали від війни, у приймаючі громади" у 2024 році. Основними бенефіціарами проєкту є підлітки від 11 до 17 років.
На базі навчального закладу Багатопрофільний регіональний центр професійної освіти у Черкаській області (м. Черкаси) в просторі Maker Space проводяться заняття з 3- D моделювання, програмування, ардуіно.
А також підлітки можуть отримати психологічну підтримку. У квітні 2025 року на базі простору стартував новий проєкт «Комплексна гуманітарна допомога постраждалим від конфлікту в Україні та громадянам третіх країн у Польщі, Румунії та Молдові». У рамках цього проекту оновлено набір на технічні курси, доповнено курсами англійської мови, воркшопами, заходами гуманітарного напрямку, продовжено надання психологічної допомоги підліктам. Важливою складовою є проведення тренінгів з домедичної допомоги.
24 - 25 квітня було проведено тренінги з домедичної допомоги для підлітків віком від 11 до 17 років. У тренінгах взяли участь 40 осіб. Учасники вчились розпізнавати ознаки критичних станів, як зупинитикровотечі, користуватись ізраїльськими бандажами, турнікетами, вчитись надавати СЛР, основам евакуації та багато іншого.
У рамках проєкту «Комплексна гуманітарна допомога постраждалим від конфлікту в Україні та громадянам третіх країн у Польщі, Румунії та Молдові», який реалізується громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку» у партнерстві з німецькою гуманітарною організацією Diakonie Katastrophenhilfe та за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, розпочалися тренінги з основ домедичної допомоги для підлітків.
Вони проходять на базі Maker Spaces — сучасних навчально-технічних центрів, створених при чотирьох професійно-технічних закладах: Вінницькому технічному фаховому коледжі, ДНЗ «Центр професійно-технічної освіти № 1 м. Вінниці», Подільському Професійному коледжі (м. Кам’янець-Подільський) та Багатопрофільному регіональному центрі професійної освіти у Черкаській області (м. Черкаси). Тренінги орієнтовані на підлітків віком 11–17 років, які входять до цільової групи проєкту і вже беруть участь у технічних, психологічних та тренінгових активностях у рамках роботи Maker Space.
Тренер з надання домедичної допомоги Олексій Жагін наголошує, що під тренінгового заняття учасники не просто отримують знання, які колись можуть знадобитися. Вони – тут і зараз – на практиці відпрацьовують навички, що здатні їм врятувати життя.
«Ми не навчаємо теорії, ми працюємо з макетами, реальними сценаріями і розвиваємо практичні рефлекси. Ключовою перевагою програми є те, що вона повністю практична. Підлітки не лише слухають інструкції, а й виконують усі дії самостійно на тренувальних манекенах, у змодельованих кризових ситуаціях. Це формує у них впевненість у власних діях і здатність реагувати швидко та ефективно у реальному житті. А це сильний крок у бік свідомої відповідальності за життя і безпеку інших», – акцентує Олексій Жагін.
Програма включає 6 занять і розбита на 3 частини. Перший етап – підготовка, під час якої підлітки опановують навички самоконтролі та свідомість дій, дізнаються про помилки та стереотипи у домедичній допомозі. Другий – практичний, який передбачає оцінку стану постраждалого, первинна діагностику, комунікацію з екстреними службами. Третій – відпрацювання навичок з серцево-легеневої реанімації, зупинки кровотечі, допомоги при травмах та особливих станах (опіки, перехолодження, епілепсія тощо).
Домедична підготовка підлітків є вкрай важливою в умовах, коли війна триває, а безпекові виклики присутні у повсякденному житті. Навчити молодь рятувати життя — означає зробити ще один крок до стійкого, відповідального й турботливого суспільства. А створення таких програм у межах інноваційних освітніх просторів, як Maker Space, дає змогу поєднати навчання, психологічну підтримку та розвиток прикладних навичок у єдину систему підтримки нового покоління.
Ольга Галушко
реклама