Із 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України почав призначати і виплачувати окремі види державної соціальної допомоги. Раніше цим займались органи соціального захисту населення, розповіла під час пресконференції начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Наталія Костюша.
Йдеться про 30 видів державної соціальної допомоги та стипендії. На Черкащині їх отримують близько 60 тисяч осіб.
Виплати стосуються:
– внутрішньо переміщених осіб;
– осіб з інвалідністю;
– громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
– дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
– військовослужбовців, звільнених із військової строкової служби;
– студентів (курсантів) закладів фахової передвищої та вищої освіти;
– непрацюючих осіб, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату;
– дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, та дітей-сиріт.
Пенсійний фонд України має забезпечувати призначення і виплату таких видів допомоги:
– державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
– державна соціальна допомога на догляд;
– державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з
інвалідністю;
– допомога на поховання.
Громадянам, які до 1 липня 2025 року вже отримували відповідну допомогу через органи соцзахисту, додатково звертатися до органів Пенсійного фонду України не потрібно. Виплати продовжать автоматично в межах строків призначення.
– Для отримувачів соціальних виплат від сьогодні нічого не змінилося. Зміни відбуваються виключно на рівні внутрішнього адміністрування, – сказала Наталія Костюша.
Збільшиться кількість місць, куди громадяни зможуть звертатися для призначення соціальних допомог.
– Відтепер, окрім ЦНАПів та представників сільських, селищних і міських рад, особи можуть звертатися до сервісних центрів Пенсійного фонду України, зокрема онлайн – через портал «Дія» (за наявності технічної можливості), – додала вона.
Процес розгляду заяв і призначення соціальних допомог повинен стати оперативнішим.
– Процес буде швидшим завдяки електронному документообігу та використанню електронних документів. Людям не потрібно буде збирати довідки в різних державних установах і приносити їх у Пенсійний фонд – ми зможемо отримувати цю інформацію через власні системи. Призначення допомог відбуватиметься по всій Україні, тож не виникатимуть черги, а термін розгляду заяв не перевищуватиме 10 днів, – пояснила Наталія Костюша.
До 1 вересня 2025 року обіцяють доопрацювати вебпортал електронних послуг та мобільний застосунок Пенсійного фонду – щоб подавати заяви онлайн було зручніше.
Юлія Капуш
реклама