Влітку 1941 року на території Черкаської та Кіровоградської областей проходили кровопролитні бої червоноармійців з німецько-фашистськими загарбниками. Зокрема в урочищі Зелена брама в оточення потрапили 6-а та 12-а армії Південно-західного фронту, частини прикордонних комендатур, а також 10-а дивізія НКВС. В ході запеклих боїв на території урочища загинуло багато бійців Червоної армії, про яких не залишилося жодних даних і імена багатьох з них стали втраченими для їх рідних та історії.
Пошуком загиблих воїнів та встановленням імен загиблих зараз займається багато пошуковців з усієї України, не виключенням тому є і Черкащина. Так в Навчальному центрі Державної прикордонної служби України створений та функціонує пошуковий загін під керівництвом почесного пошуковця Анатолія Фартушного, який займається упорядкуванням невідомих військових поховань та проведенням науково-дослідної та пошукової роботи з установлення імен загиблих і зниклих безвісті під час Великої Вітчизняної війни.
Навесні цього року під час проведення розкопок пошуковці виявили останки воїна, біля якого було знайдено «медальйон смерті». Інформація в медальйоні могла б допомогти ідентифікувати загиблого, а тому до роботи з його вмістом потрібно було долучити справжніх професіоналів. І тому члени експедиції вирішили звернутися до спеціалістів НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області, які після годин кропіткої праці змогли відновити на папері зниклий текст та встановити ім’я, прізвище та по-батькові загиблого солдата, яким виявився Сардаров Григорій Артемович.
Пошукова діяльність загону на цьому не припинилася і задоволені спільним плідним результатом пошуковці продовжили свою роботу, в ході якої було виявлено останки загиблого військовослужбовця НКВС з медальйоном смерті, який було відразу передано фахівцям НДЕКЦ.
Роботу з новою знахідкою, як і попереднього разу, було доручено завідувачу лабораторії проведення наукових експертиз НДЕКЦ Леоніду Сидоренку. Леонід Онисимович, провівши ряд операцій, відкрив капсулу та дістав з неї паперову вкладку. Далі використовуючи спеціальні знання та технічне обладнання, науковець реконструював зміст рукописного тексту. Таким чином було встановлено ім’я ще одного загиблого солдата – Фідосєєва Олексія Івановича, 1914 року народження. Проте на цьому діяльність експерта не завершилась, в об’єднаному банку даних «ОБД-Меморіал» ним було знайдено додаткову інформацію про цього солдата, яка разом з відтвореними даними була передана пошуковцям для подальшого розшуку та повідомлення рідним про загиблого захисника Вітчизни.
Про це інформує СЗГ УМВС України в Черкаській області.
реклама