Господи, як же ж добре було цього дня, 9 березня, на Тарасовій горі у день народження Кобзаря! Навіть сонце світило по весняному весело. Не було жодного політика, жодної офіційної особи. У всякому разі тоді, коли мені з козаками міжрайонної громадської організації „Холодноярська Січ”, що базується в Смілі (головний отаман, генерал-отаман Анатолій Василенко), пощастило прибути до Канева.
Холодноярці спочатку поклали вінок до пам’ятного знаку гетьману Іванові Підкові навпроти дерев’яної козацької церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Її відновили нещодавно майстри з Косівщині.
А вже тоді повз торгові ряди з виробами народних умільців рушили на гору. Усе навколо вказувало на те, що підготовка до ювілею ведеться, але до самого дня народження Шевченка її все ж не закінчили. Та про все це забуваєш біля могили і величного пам’ятника.
Людей аж надто багато не було. Але тут не було випадкових. До Шевченка приїхали однодумці. Вони вклонялися Пророку, молилися, несли квіти до його могили, співали, декламували вірші, а холодноярці ще й провели вишкіл.
Прибули делегації з різних міст Черкащини і Київщини і з інших регіонів України. Тут були українці, якою б мовою вони не розмовляли. Звичайно, після революційних подій у Києві всіх притягувала до себе колоритна постать козака Шаблі, котрий приїхав до Тараса просто з Майдану. Цей дніпропетровський козарлюга уславився тим, що бився з беркутівцями шаблею, за що і отримав своє прізвисько.
А ще ж приїхали інші не менш колоритні козаки, а також козачки, котрі часто мали на голові якщо не віночок, то хоча б квіточку. Та усіх знову ж полонила сувора козачка з Майдану в Києві. То була поетеса і бард, Берегиня Війська Запорізького низового Олеся Чайка. Вона мала за честь співати біля Кобзаря.
Цікавого, що у такий важливий день – 200-річчя з Дня народження Шевченка – не звучали пафосні промови. Люди просто тепло спілкувалися. І щиро раділи з того, що їм ніхто не заважав охоронцями і написаними десь сценаріями. Знайомі і незнайомі віталися один до одного словами: Слава Україні! І кожен прагнув розповісти щось цікаве зі свого життя, пов’язане з Кобзарем. Приміром, Оксана і Володимир Властелінови повідомили, як їх поєднав Шевченко. 25 років тому вони познайомилися у Сквирі Київської області, де брали участь у заходах до 175-річчя з Дня народження Тараса Шевченка. І невдовзі побралися. Нині у Каневі з ними був плід їхнього кохання чарівна донька Вікторія, котра навчається на українського філолога в Київському Національному університеті імені Тараса Шевченка.
Наговорившись, наспівавшись, намилувавшись навколишніми краєвидами, присутні йшли до оновленого музею, де продовжувалося їхнє пізнання Шевченка. Бо Шевченко багатогранний і безмежний, як Україна, котру він любив над усе.
Олександр ВІВЧАРИК,
Фото автора
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису