Міський голова Черкас Сергій Одарич побував на місці пориву, що стався в неділю на самоплинному колекторі, якій проходить по вул. Громова (біля перетину з вул. Джаліля).
Наразі там працівники «Черкасиводоканалу» змонтували обвідний колектор.
Це вже другий випадок за минулий тиждень. Перший стався у п’ятницю на розі бульвару Шевченка та вул. Горького, другий – у неділю на Громова-Джаліля.
Каналізаційні колектори в Черкасах будувалися 40-50 років тому. Тому аварії на колекторах стаються кожного року, кожного місяця. Основою таких колекторів є залізобетонні труби, які раніше укладали в сухий ґрунт. Нині ж у зв’язку із підвищенням ґрунтових вод труби лежать у воді. Більше того, газова корозія руйнує колектори зсередини. Це і стає причиною аварій.
Міський голова бачить єдиний вихід із ситуації – це проведення санації усіх міських каналізаційних колекторів. У залізобетонну трубу вводять пластиковий аналог, який може експлуатуватися більше 50 років. Для цього потрібно знаходити кошти і інвестувати їх в санацію усіх колекторів. Безумовно, в масштабах міста – це великі кошти. Це десятки мільйонів гривень. Приміром, ліквідація аварії на колекторі по вул. Гоголя (між Сєдова та Різдвяною), яка сталася кілька років тому, «потягнула» з міського бюджету на 1 млн грн, а ліквідація середньостатистичних поривів коштує 300-400 тис. грн, інформують у прес-службі Черкаського міськвиконкому.
– Це той випадок, коли є сенс і необхідність шукати фінанси чи кредитні кошти під низькі відсотки і проводити таку санацію. Тільки за рахунок економії на таких ремонтах ми зможемо цей кредит окуповувати, – зазначив Сергій Одарич.
За його словами, є домовленість із Світовим банком і зараз міська влада спільно із «Черкасиводоканалом» працюємо над кредитною угодою. За рахунок кредитних коштів планується відремонтувати найбільш аварійні колектори по вул. Чигиринській та Гоголя. Саме в цих місцях найчастіше стаються аварії.
– Там потрібно один раз інвестувати кошти і не мати десятки років жодних проблем, – заявив Сергій Одарич.
реклама
Коментарі
Прежде чем ремонтировать дороги-проложить новые трубы. А то отремонтируют,а потом снова разроют для ремонта и так до бесконечности будут деньги тырить из горбюджета)))
Чому водоканал не може взяти кредит і відремонтувати те, на що видляється купа грошей.
Краще б ті мільйони пустили на ремонт доріг.
Стрічка RSS коментарів цього запису