6-го лютого Україна та увесь світ відзначають професійне свято барменів. Cаме бармени вийшли на підтримку першого у світі закону про заборону куріння в закладах громадського харчування у Ірландії у 2004, де панувала історична традиція споживання напоїв та й, звісно, куріння у пабах. Тоді бармени рішуче виступили із вимогою захистити їх від токсичного тютюнового диму та покласти край дискримінації професії. Черкаські бармени, Держспоживінспекція, лікарі та громадські діячі дали прес-конференцію, де розповіли про нинішні загрози для здоров’я барменів.
У Черкасах протягом десяти років Фундація «Паритет» щорічно моніторить заклади на виконання антитютюнових законів. Виконавчий директор Фундації, Сергій Гончар, констатує, що за останній рік місто втратило лідерські позиції в антитютюновому русі:
«Із запровадженням мораторію на перевірки бізнесу, який діє із 13 серпня 2014 р. ситуація із забороною куріння в черкаських кафе, барах та ресторанах значно погіршилася. Так, за результатами всеукраїнського громадського моніторингу кафе, барів і ресторанів наприкінці 2014 року на предмет виконання Закону України № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» лише в Черкасах відкрилось 3 кальян-бари «1000+1 ніч», почав дозволяти курити каль’яни бар «Habibi», що є прецедентом та може призвести до повного ігнорування закону іншими закладами громадського харчування міста та області».
Громадський діяч стверджує, що поширеним серед молоді стало не лише тютюнопаління, але і кальяни – найбільше споживають їх молоді чоловіки у віці 15-24 роки. Однією з причин є мода і помилкове переконання, що це – менш шкідливо, ніж звичайні сигарети.
Про шкоду кальяну розповів головний лікар Київського центру здров’я, Отто Стойка : «Щоб оцінити небезпеку кальяну, треба знати: кальян в закладах не дезинфікується, а небезпечні речовини від нього, які людина вдихає, не відчуваються ні на смак, ні на запах. Продукти згорання тютюну і вугілля є безумовно небезпечними – від них організм не доотримує кисню і людина повільно сама себе задушує. Війна на сході за 10 місяців забрала 5 тисяч жителів, в той час тютюн за рік забрав 100 тисяч, в тому числі і тих, які пасивно вимушені вживати дим, лише тому що хтось безкарно порушує закон».
Тютюновий дим становить загрозу не лише здоров’ю працівників, але і якості їхньої роботи. Оскільки постійне перебування в задимлених приміщеннях погіршує роботу смакових і нюхових рецепторів працівників ресторанної галузі, що є надзвичайно важливим фактором під час приготування страв і напоїв.
«Тютюновий дим є небезпекою для здоров’я барменів. Наші відвідувачі кажуть, що куріння кальяну нешкідливе, а треба доводити це, і утверджувати думку серед людей, що палити вже немодно. Бармени часто скаржаться, що їм важко працювати в закладах, де курять, бувають і запаморочення від цього. Начальству не говорять цього, адже бояться втратити оплачувану роботу», - зазначив Вадим Крушинський, призер міжнародного конкурсу барменів у Монреалі.
Вікторія Ткаченко, головний спеціаліст держспоживінспекції в Черкаській області, розповіла, що зараз розробляється проект, згідно з яким кожен споживач зможе звернутись до Інспекції. Установа на прохання споживача та за згодою Кабміну здійснить перевірку того чи іншого закладу. Поки ж мораторій на перевірки діятиме до червня 2015 року.
Андрій Шапошник, бармен нічного клубу «Міленіум», не побоявся за свою роботу і активно виступав за заборону куріння в клубах – нині працює в закладі без небезпеки для свого здоров'я: «Поки працював у закладі, де були сигарети, сигари, кальян – постійно ходив просичений димом. За півроку помітив, що це впливає на самопочуття – не міг підніматися сходами нормально, хоч я і молодий ще. Я не вважаю, що не курити в закладі є перепоною для відпочинку – навпаки, в приміщенні, де стоїть дим, не можна повністю насолодитись ні стравою, ні напоєм».
Раніше клуб «Міленіум» теж мав зали для куріння, утім зараз його можна ставити в приклад щодо виконання антитютюнового закону. А один з найелітніших нічних клубів «Манхетен» був оштрафований інспекцією на круглу суму. Загалом штрафи за куріння в заборонених місцях протягом двох останніх років наклали на два заклади, однин з них на 10 тисяч гривень.
Побутує міф, що бармен, який працює в нічному клубі, не може не споживати тютюну чи алкоголю сам. Утім, як розповів Андрій Шапошник, барменів-курців штрафують, чим дуже стимулюють забути про свою звичку в робочий час.
Отто Стойка підсумував, що у виконанні закону немає ніякої дискримінації – є лише турбота про здров'я громади і елементарна культура. Багатьом відвідувачам розважальних закладів, за спостереженнями, треба вчитись спілкуватись та культурно споживати їжу та алкоголь. У багатьох елітних закладів навіть у меню вбачається позиція для здорового харчування. А дотримання умови не курити в закритому приміщенні є повагою до людей, котрі вас оточують.
Про це інформують організатори.
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису