Аналіз останніх статистичних даних дає підстави відзначити зростаючу тенденцію до збільшення обсягів експорту необробленої деревини. Раніше лісове господарство України постачало ділову деревину меблевим фабрикам, будівельним організаціям, шахтам, різним виробничим організаціям, колективним господарствам, бюджетним установам.
У кожному держлісгоспі працювали цехи з переробки деревини, які випускали товари народного споживання. Нині на Черкащині та в Україні триває самовільна й незаконна вирубка лісового фонду. У свою чергу, продаж за кордон кругляку завдає значних економічних збитків нашій державі, паралельно підриваючи екологічну безпеку, що може призвести до непередбачуваних наслідків.
Ситуація, коли сусідні країни отримують деревину дешевше, ніж Україна, може призвести до повного зникнення важливого джерела прибутку. Так званий «спецтариф для іноземців» ставить в нерівні умови вітчизняних виробників відносно їх закордонних колег. Оформляючи ділову деревину як паливні дрова, «лісові ділки» мають змогу заробляти надприбутки. Звичайно, не в накладі залишається і чисельний апарат чиновників, що покриває корупційну схему.
Але в результаті таких дій в країні знищуються і зупиняються переробні підприємства, а держава недоотримує значні суми прибутку і перетворюється на сировинну базу для інших країн. Можна сказати, що ми даруємо сировину за півціни.
Хочу звернути увагу, що ліс, який вирубують, майже не надходить на підприємства для його подальшої переробки, а цілком і повністю експортується як необроблена деревина..
Для усунення катастрофічних наслідків слід негайно діяти. Насамперед, заборонити вивезення необробленої деревини закордон. Інвестування значно зросте, якщо буде прогнозовано пріоритетне постачання деревини вітчизняному виробнику. Очевидно, що відновлення виробництва не займе декілька днів, тому потрібно сформулювати чітку довгострокову державну політику та зафіксувати ціни в абсолютних значеннях. Потенційно ми можемо переробляти цю продукцію на Україні та експортувати за кордон вже готову продукцію, наприклад меблі та напівфабрикати (ДСП, МДФ). Експорт готової продукції також значно вигідніше для зовнішньоторговельного балансу. При успішній реалізації планів Україна та Черкаська область, зокрема, покращать стан лісового фонду та збалансують витрати на деревообробку.
Анатолій Хмільківський, Агентство розвитку Черкащини
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису