«Друга доба негоди в районi рiчкового порту. Вулиця Героїв Днiпра по традицiї пiдтоплена. Тим хто викреслив вулицю Г.Днiпра з ПСЕР (програма соціально-економічного розвитку) - глибока «подяка». На всю глибину калюж, що утворилися. Вкотре життя переконує, що в системi ЖКГ повиннi працювати професiонали, з вiдповiдною освiтою, а не депутати! Xто тормозить прийняття структури МВК, несе вiдповiдальнiсть за цей безлад», – обурюється у соцмережі депутат Черкаської міськради Наталія Коваленко.
«Ніхто нічого не викресливав. В бюджеті закладені кошти на проект. Але робоча група, яку очолює міський голова, ніяк не можуть довести його до завершення. Як тільки проект пройде експертизу, міська рада виділить кошти. Так що чекаємо на проект», – одразу ж відреагував на закид депутатки і не проминув нагоду покритикувати міського голову секретар міськради Олександр Радуцький.
А от колектив підприємства КП «Черкасиелектротранс» Черкаської міської ради» вибачається перед черкащанами за те, що через опади тролейбуси просто не можуть проїхати вулицями.
«Приносимо вибачення мешканцям і гостям міста Черкаси за тимчасові незручності, які виникли внаслідок опадів 26 червня 2015 року і завадили своєчасному руху тролейбусів на ділянках доріг по вул. Ватутіна від вул. Подолинського до вул. Пацаєва, від вул. Котовського до вул. Одеська та до зупинки «Річний вокзал», на перехресті вул. Університетська та бул. Шевченка, в районі площі Перемоги. Маємо сподівання, що за сприяння комунальних служб міста тролейбуси матимуть можливість доставити кожного мешканця міста до необхідного йому місця», – пише у «Фейсбуці» керівник підприємства Петро Кучер.
Коментарі
Забыли ,потому что круглосуточно дерибанят и друг дружке блымала выклевывают )))
Вот брехня ! Советы строили коллекторы : в городе есть люки-а значит и колодцы есть ! А вот нынешнее панство не удосуживается очищать коллекторы и заменять большие трубы,отслуживш ие верой и правдой много лет. Неужели нужно 2 года. чтобы обновить старый коллектор ??? Кстати под городом проложены туннели и коллекторы еще с досоветских времен.)
А по гаражам на Котовського-Одеській правда, коли надавали дозвіл необхідно було б думати головою! А так "вільне козацьке місто" плодило тільки АЗС та землю і нерухомісь дерибанили!
Як по мені то в ті роки таких недоріг небуло. Так що ви вже не брешіть хоч собі. Були вони звісно далекі від ідеала, але колеса люди не губили ні в місті ні поза містом.
Стрічка RSS коментарів цього запису