Учора на хлібному лані Золотоніщини відзначали свято першого снопа.
Гостями дійства стали дворазова чемпіонка світу, бронзова призерка Олімпійських ігор у Пекіні (2008 р.), краща спортсменка 2011 року з класичного п’ятиборства Вікторія Терещук, один із найсильніших людей планети черкащанин Віктор Юрченко, відомий український музикант і волонтер, лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя.
Народний депутат України, голова фонду «Рідна країна» Микола Томенко нагадав присутнім, що зажинки на Черкащині почали святкувати, відроджуючи народні традиції, дев’ять років тому, зазначають у прес-службі політика.
– Тоді ми цю справу започаткували і я радію, що сьогодні черкаська влада це підтримує, і в багатьох областях традицію саме зажинок, а не обжинок, як це було за радянські часи, почали підтримувати теж, – сказав Томенко. – Але ми не залучаємо чиновників чи владу. Натомість долучаємо тих людей, які вийшли з Черкащини, шанують і поважають цей край, відомих і авторитетних людей, які вболівають за Україну і прославляють її в мистецтві, спорті чи в політиці. Починаються жнива – і вони тут, на полі, від першого снопа й до останнього вболівають, аби був урожай.
Після освячення початку жнив митрополитом Черкаським та Чигиринським владикою Іоаном, чоловіки вийшли в поле з косами, а жінки – з серпами.
Вікторія Терещук не приховувала позитивних емоцій після того, як вижала серпом сніп хліба.
– Це прекрасно. Занурилася в коріння нашої землі. Почуття, коли ти черпаєш енергію із джерел наших українських звичаїв, долучаєшся до давніх традицій, – дуже цінний досвід для мене, – зізналася спортсменка.
– Дійство сакральне. Хтось святить зброю, а ми, українці, споконвіку хлібороби, готові працювати на землі, не чіпати чужого, святимо коси, щоб важкою працею мати хліб. Але коли приходить ворог – ми готові дати відсіч. І це показали не один раз в історії. По лівому березі Дніпра ми можемо сьогодні сіяти пшеницю, збирати збіжжя, тут немає мін, «Градів» і гнида з Кремля сюди не доповзла завдяки тому, що ми всі свого часу вперлися і не дали їй це зробити, – сказав Тарас Тополя.
Нагадаємо, що напередодні, 10 липня, свято першого снопа «Зажинки-2015» відбулося і в селі Холоднянському Смілянського району. У заході брав участь голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко разом із керівниками районів.
Довідка
За народними українськими традиціями, на зажинки господарі довго чекали й старанно готувалися до цієї події. Вважалося, що дотримання звичаїв гарантує сприятливі жнива, а це значить, що цілий рік родина буде з хлібом.
Хліб в українців здавна був світоглядною основою. Відомий французький прозаїк Оноре де Бальзак, який був в Україні 1850-го року, в листі своєму другові повідомляв, що, вивчаючи місцеві звичаї, записав 77 видів приготування хліба!
Перший сніп прикрашали квітами й стрічками, потім ставили в хаті на покуті під образи як оберіг усієї родини та символ її благополуччя. Першого снопа квітчали тільки польовим зіллям – ромашками, волошками, маківками, сокирками, які згодом використовували для лікувального чаю.
Після завершення жнив сніп ховали в комору, аби на Святвечір уже як дідуха занести в хату…
реклама
Коментарі
Мальбрук в поход собрался...на очередной депутатский срок.
И что интересно, народ покупается на такие дешевые трюки.
То на майдане засветился на 5 минут с ноутбуком посидел на кино и фото камеры... Нард месяцами мерз и умирал.. теперь тот же народ с майдана в АТО а он как всегда в Раде.
Ну як тут без нашого коханого Миколи, фахівця на всю голову!
Сподіваюсь, що він хоч не в ковзанах...
Стрічка RSS коментарів цього запису