реклама Делікат

На 9 травня 2016 року в так званій «ДНР» знову заплановано розкочегарити старовинний паровоз, який як і торік проголосять «поєздом Пабєди». У 2015-у ця акція сепаратистів зганьбилася тим, що як виявилося, «равєснік русской Пабєди» паровоз Ер 775-07, задіяний для маскарадного пробігу між окупованими районами Донеччини і Луганщини, був виготовлений не тільки через 10 років після закінчення Другої світової війни, так ще й не в СРСР, а в Угорщині. Щоб уникнути повторного подібного «проколу», цьогоріч для подібної акції сепаратисти можуть задіяти вже котрийсь із паровозів, перегнаних у 2010-11 рр до Донецька з Черкащини – за активного сприяння тодішнього губернатора нашої області Сергія Тулуба, який любив підписуватися як «Герой України».

Христинівський "Сом" на станції Дебальцево. Фото зроблене до початку бойових дій на Сході

Христинівський "Сом" на станції Дебальцево. Фото зроблене до початку бойових дій на Сході

Донецькі газети в той час писали про те, що «по крупіцам собіраєтся коллєкція Музєя історіі і развітія Донєцкой желєзной дорогі» – насправді ж тоді у Донецьк перегнали цілих 5 раритетних паровозів з Черкащини і дійсно «крупіци», всього 2 паровози – з усіх 24 інших регіонів України, разом узятих!

«Масова депортація» уцілілих старовинних паровозів з Черкащини розпочалася наприкінці зими 2010 року. Витягли з депо черкаської Христинівки (хоча потім донецькі газети писали, що «старічкі ржавєлі под откритим нєбом») і погнали на Донецьк водночас три паровози: «Сормовський посилений» 1949 року, так звану «Ерку» 1953 року випуску і названий на честь головного більшовицького чекіста Фелікса Дзержинського ФД 20-2714 1939 року випуску. Причому, називаючи, звідки прицупили в Донецьк «трофеї», місцеві журналісти навіть не спромоглися уточнити, в якій області знаходиться Христинівка і написали просто: «паровози прібилі із-под Одєсси»…

Цього здалося мало: рознюхали, що на смілянській станції Шевченка є «Емка» 1933 року випуску. Під час Другої світової цей паровоз входив до «ОРКП НКПС» – особливого резерву колони паровозів Народного комісаріату шляхів сполучення. Ці паровози виконували особливі завдання Ставки Верховного Головнокомандування – зокрема, евакуювали з-під Сталінграда полоненого німецького фельдмаршала Паулюса і його штаб. «Емку» теж забрали на Донецьк…

Цей паровоз з Христинівки жваво бігав залізними дорогами України і Європи. Тепер він - у полоні "ДНР"...

Цей паровоз з Христинівки жваво бігав залізними дорогами України і Європи. Тепер він - у полоні "ДНР"...

Останнім у Черкащини відібрали чудовий паровоз, який машиністи лагідно називали «Сомом». СО (Серго Орджонікідзе) 17-3146 – майже стотонна потужна залізнична машина 1941 року випуску. Майже до самої «експропріації» часів влади «донецьких» паровоз винаймала київська тур фірма «Джерело» і катала по всій Україні, Росії і Європі багатих туристів з Німеччини, Нідерландів, Британії, США, Японії, Швеції… До паровоза, який у каталогах європейських тур фірм називали «вікном в Україну», чіплявся «готель на колесах» – декілька старовинних відреставрованих вагонів, у кожному з яких було по сім купе. Туристи в дорозі могли скупатися під душем не виходячи зі свого вагону, а могли сходити до окремого вагона з міні-сауною, могли посидіти у вагоні-ресторані, де шеф-повар готував на замовлення національні блюда практично усіх країн світу, а могли послухати живу музику у спеціальному вагоні з концертною залою. У складі команди, яка обслуговувала туристичний поїзд, були власні повари, музиканти, охоронці…

Автору цих рядків вдалося поспілкуватися з останнім машиністом «Сома», Валерієм Коваленком, який нині живе у Христинівці. Він розповів: «Найчастіше екскурсії на паровозі замовляли німці і голландці – вони люблять старовинну екзотичну техніку. Возив їх на Джанкой, Ізмаїл, Рахів, Львів, Білгород-Дністровський…

Паровоз був дуже надійним, хоч і повільним – їздив в основному з швидкістю 40-45, іноді 60-70 км на годину. На 240 кілометрів топка «з’їдала” 13-15 тонн вугілля.

Якось у гірському тунелі на перевалі в Західній Україні від перенапруги «вистрілили» водночас усі лампочки й датчики – порозліталося скло і настала темрява… Коли виїхали з тунелю на світло – треба було бачити очі німецького банкіра-туриста, який напросився їхати з нами в кабіні!

Іншим разом у кримській Феодосії прикордонники розбили прикладом вікно в нашому паровозі – подумали, що потужний прожектор «на носі» машини подає комусь у морі сигнали…

Але кожного разу наш «Сом» ремонтувався, тримався в ідеальному технічному стані. Шкода, що тепер він служить не Україні…»

Цей паровоз на Донецьк погнали взимку 2011 року, а в Христинівці, де колись було півсотні паровозів у депо, лише встановили на постамент недіючий паровоз, який притягли зі станції Цвіткове Городищенського району…

А христинівський «Сом» притягли на станцію Дебальцеве – там він пережив бойові дії минулого року. Проте достовірна доля усіх паровозів, відібраних на Черкащині, на сьогодні не відома. Від проукраїнських блогерів в Інтернеті з’являлася інформація про те, що сепаратисти пробували вивезти до Росії найцінніший «паровоз-танк» з музейної колекції, і вже розпиляли на металобрухт два паровози з Донецького музею – проте які саме, наразі невідомо. Директор музею ще зовсім недавно жив на підконтрольній Україні території і їздив щодня зі своєї станції з дивовижною назвою Скотовата на роботу в «ДНР». У останньому своєму інтерв’ю російській «Комсомолці» пан директор знову розповідав про те, що «коллєкція собрана Донєцком по крупіцах» і що її вимагає повернути українське Мінкультури. Після удару, нанесеного історії паровозної техніки на Черкащині у 2010-11 роках, в нашій області від неї не лишилося майже «ні крупіци» – тільки пару недіючих паровозів на постаментах…

Чи повернуть з Донецька залізних «полонених»? Швидше, котрогось із них знову змусять виконувати роль «Поєзда Пабєди» далеко від рідної Черкащини…

Андрій Кравець, "Козацький край"

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
+3 #6 Дикуни динирівські 24.07.2016 10:46
Недавно сєпарам добряче вломили біля Зайцевого. У відбитому бліндажі наші знайшли видраний "з мясом" паровозний гудок. Чурки путлєра так розважалися)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+5 #5 Хіба? 16.02.2016 14:09
Цитую Фотограф:
Цитую Семен:
От так от Тулуб будував нову Черкащину.
Ворюга.

А кримінальної справи проти нього, навіть по цьому факту - ні гу-гу

То наче ж оголошували тулупчика у розшук?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-2 #4 Фотограф 16.02.2016 13:47
Цитую Семен:
От так от Тулуб будував нову Черкащину.
Ворюга.

А кримінальної справи проти нього, навіть по цьому факту - ні гу-гу
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+7 #3 : 16.02.2016 12:07
Хороша публікація. Але думаю, що ці паровози - це тисячна частина від вивезеного Тулубом з області
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+13 #2 Черкащанин 04.02.2016 10:40
Тулуб - ***ло!!! Ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+17 #1 Семен 03.02.2016 15:50
От так от Тулуб будував нову Черкащину.
Ворюга.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100