Ціла низка законів, прийнятих Верховною Радою за останній час, є одними з найкращих, або найкращими в Європі. Таку думку висловила в розмові з черкаськими журналістами народний депутат України родом із Жашкова, співголова партії «Демократичний альянс» Світлана Заліщук.
– 2013 рік показав, що у нас відбувся злам у суспільстві: а) виросло ціле покоління громадянського суспільства – на майдани вийшли мільйони людей, б) середній клас змінив статус відносин між суспільством і владою: на відміну від 2004 року, під час революції Гідності люди казали лідерам не: «Ми вас любимо, керуйте нами», а: «Ми вас беремо на роботу, і якщо ви не впораєтеся, ми спитаємо з вас». Люди стали набагато прагматичніше, «громадянськіше» ставитися до своєї влади. Отже, насамперед змінилося середовище, в якому діють органи управління, – наголосила Світлана Петрівна.
За її словами, розвиток демократії у світі показує, що саме така зміна середовища викликає позитивні зміни в управлінні державами. Відбуваються такі зміни й в Україні.
– Порошенко, Уряд, парламент у багатьох випадках розуміють: стоп, оце вже не пройде, треба щось робити, щоб задовольнити попит суспільства. Я десять років тому брала участь у групі журналістів, які писали закони про суспільне мовлення, про доступ до публічної інформації. Тоді Тимошенко, Ющенко, які були «демократичною владою», обіцяли нам ці закони ухвалити. Але реально тільки через десять років ми прийшли в парламент і вже самі натискали на кнопки, голосуючи за той документ, який ми розробили десятиліття тому. Паралельно ми за два роки ухвалили кілька десятків абсолютно революційних законів, які є кращими, ніж у багатьох європейських країнах, – сказала пані Заліщук.
На прохання навести приклади вона назвала такі закони: про державне фінансування партій і контроль за витратою цих коштів; про антикорупційні засади й електронне декларування (в більшості європейських країн чиновники не публікують свої податкові декларації), про доступ до публічної інформації; про систему державних закупівель; про відкриті реєстри власності.
Колега Світлани Заліщук по парламенту та партії Вікторія Пташник також додала, що по-справжньому революційними є зміни до Конституції в частині правосуддя.
– Ці зміни інституційно закладають всі можливості для оновлення суддівської системи. Раніше суддю можна було звільнити тільки за порушення присяги, й треба було доводити, чи відбулося таке порушення. Коли ми на рівні Конституції заклали, що підставою для звільнення є невідповідність фактичного майна офіційно задекларованим доходам, то це тягне за собою можливість суттєво впливати на рівень правосуддя, – наголосила Вікторія Юріївна, додавши, що наразі йдеться про відпрацювання механізмів реалізації цієї можливості на практиці.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису