«На Черкащині діє 19 фірм, що офіційно допомагають у працевлаштуванні за кордоном. Три фірми, що працювали нелегально, нам вдалося закрити за допомогою правоохоронних органів, і ще три – переконати взяти ліцензії у Міністерстві соціальної політики», - констатував на засіданні Черкаського прес-клубу реформ заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської ОДА Микола Ткаченко.
За словами фахівця, перевірка таких фірм проводиться відповідними службами щороку, а також здійснюються окремі перевірки за скаргами черкащан - або з власної ініціативи, коли у своїй рекламі фірма обіцяє працевлаштування у тих країнах, із якими Україна не має відповідних угод (наприклад, у Іспанії чи Португалії).
Фінансова криза, переконує Микола Ткаченко, суттєво вдарила не лише по українському ринку праці: у країнах, куди їде працювати черкаська молодь, напруження так само відчутне. На європейський ринок праці (Італія, Південна Франція) перебралися безробітні з Північної Африки, тим самим заповнивши ніші, потенційно вільні для українців.
Серед студентів переважну більшість бажаючих поїхати працювати за кордон складають студенти 2-4 курсів, що найчастіше обирають Німеччину, Польщу, Чехію. За офіційною статистикою (що не враховує випадків самостійного відкриття Шенгенської візи із виїздом на роботу за кордон у якості туриста, або ж поїздок через фірми, відкриті в інших містах, що пропонують свої послуги по всій Україні) торік роботу за кордон виїхали 304 особи, за перше півріччя цього року – 164.
- Нам доводилося вирішувати проблеми, пов’язані із працевлаштуванням за кордоном, - констатував Микола Ткаченко. – Наприклад, молоде подружжя із Тального оформлялося на роботу до Чехії, їм обіцяли чудові умови, зокрема і те, що працюватимуть вони разом. Підписану угоду, складену чеською мовою, молодим людям ледь не випадково переклали знайомі майже в останній момент. Там було вказано, що працюватиме подружжя на різних об’єктах, на відстані 100 кілометрів. За нашого втручання ситуацію вдалось виправити. У іншому випадку, що також стався нещодавно, мама черкаського студента просила допомогти повернути 200 доларів, заплачені ним за виклик «швидкої допомоги» за кордоном, де хлопець працював. Тоді він нікому нічого не сказав – а по поверненню його мама зажадала, аби їм повернули ці гроші. Ми зняли копії квитанції оплати послуг «швидкої», відправили її американському роботодавцю – і через 2 місяці той повернув гроші…
Найелементарніших проблем із закордонним працевлаштуванням, за словами Миколи Ткаченка, уникнути можливо – якщо звернути увагу на кілька важливих нюансів. Передовсім – наявність ліцензії міністерства соціальної політики, обов’язкової для всіх фірм, що працевлаштовують за кордоном. Крім того, у неї має бути угода про співпрацю із закордонним роботодавцем. А та угода, яку підписує претендент на закордонну вакансію, повинна мати український переклад та включати усі нюанси працевлаштування.
реклама