«Омолодили» Черкаси двоє науковців – археолог Дмитро Куштан й історик Валерій Ластовський. Вони стали авторами книги «Археологія та рання історія Черкас», яка нещодавно побачила світ.
Презентація наукової монографії, яка вийшла під егідою Інституту археології НАУ України, відбулася учора в краєзнавчому музеї.
Науковці твердять, що немає жодних підстав вважати, ніби Черкаси виникли в 1280-их роках, як нині офіційно вважається. Цю дату не підтверджують ані писемні джерела, ані археологічний матеріал. Дмитро Куштан і Валерій Ластовський приходять до висновку, що місто було засновано невдовзі після битви під Синіми Водами (1362 р.), коли литовсько-руські війська звільнили від Золотої Орди Південну Київщину та Поділля. Черкаси стали одним із прикордонних фортець, які «прикривали» південні рубежі Подільського князівства, а згодом – Великого князівства Литовського.
«Фактичний матеріал дозволяє на сьогодні висловити обґрунтовану думку, що безпосереднім засновником міста Черкаси треба вважати литовського князя Юрія Коріатовича», – пишуть автори книжки.
Дмитро Куштан і Валерій Ластовський категорично заперечують проти традиційного уявлення про те, що Черкаси засновані вихідцями з Кавказу (черкесами). На їхню думку, назва «Черкаси» походить не від якогось із кавказьких або тюркських слів. Вони пропонують кілька варіантів походження назви – від коренів литовської мови, від слов’янського кореню «чер-» («чъртати», тобто сікти, рубати) і литовських суфіксів (-к-, -ас). Але найбільш вірогідним варіантом авторам здається версія походження назви від коренів двох давніх європейських мов – іллірійської («чрха» - чорна ріка) і фракійської («кас» - чистий, прозорий).
Археолог та історик також висвітлюють історію черкаських фортець – замків. На їхню думку, загалом у місті в різні часи було 7 замків. Про перший, воєводою якого був сілезець Бедрих, є згадка від 1392 року. Розташовувався він, як вважають дослідники, на так званій Дзелень-горі – між сучасними вулицею Рокзопною та узвозом Старособорним (колишній спуск Островського, біля Будинку природи). Там само стояли й наступні замки – аж до XVII століття. (До речі, раніше цю саму думку висловлював черкаський краєзнавець Василь Страшевич. Після того, як поляки в 1637 році спалили замок, адміністрація міста перебралася на так зване Троїцьке городище – місце, де нині Пагорб слави.
реклама
Коментарі
Матеріал, що відповідає епосі появи міста. Ну, Валєра, ти й загнув. А ще науковий доктор.
А нічого, що 1322 рік з'явився тільки у літописах 16 століття? А нічого, що автори спираються тільки на автентичний матеріал? Це ж так виходить: цей "Гей, науковці" нічого не читає, мабуть, крім Вікіпедії, а вже вважає себе знатоком)))) Прочитай цю книгу спочатку, а потім вже називай когось дилетантом...
Взагалі міська влада на 26-му році незалежності повинна серйозно зайнятися історією міста, а не віддавати це на відкуп вискочкам-дилетантам з науковими ступенями.
Стрічка RSS коментарів цього запису