реклама Делікат

Целюлозно-паперова промисловість входить до п’ятірки найбільш розвинених на Черкащині. Однак, сьогодні інвестиційна привабливість галузі пропорційна її посткризовим проблемам. Про це йшла мова на засіданні Черкаського прес-клубу реформ. Нині на Черкащині діє 20 підприємств целюлозно-паперової промисловості, але основний корпус виробників сформований двома підприємствами – «Графія Україна» та «Черкаситара», які забезпечують 80% виробництва регіонального ринку.

Із настанням кризи, у «Черкаситари», як і решти підприємств целюлозно-паперової промисловості, почалися проблеми: об’єми виробництва «харчовиків» упали на 30-35% - відповідно, і тари для упакування їх продукції також стало потрібно значно менше. Як розповів  керівник відділу збуту ПрАТ «Черкаситара» Олександр Чабак, багато підприємств целюлозно-паперової промисловості були змушені тимчасово припинити або суттєво зменшити своє виробництво. Додалися й інші проблеми: відсутність кредитування, різке підняття цін на енергоносії (і значне збільшення собівартості продукції, оскільки виробництво має високу енергоємність), необхідність модернізації устаткування та впровадження сучасних енергозберігаючих технологій. Зі вступом України до СОТ на ринок накотила хвиля імпорту: щороку в Україну завозиться більше одного мільйона тон різних видів картону та паперу, найбільше - із Росії, а також – із Фінляндії, Німеччини, Австрії та Польщі. Крім того, пов’язане із кризою падіння обсягів збуту на традиційних ринках, спонукало великі іноземні компанії - «Mondi Group», «Smurfit Kappa Group» - шукати нові ринки, і з часом вони планують відкриття своїх виробництв в Україні.

За словами Олександра Чабака, нинішній спад виробництва «Черкаситари» пов'язаний із залежністю целюлозно-паперової промисловості від коливань економічного стану інших галузей економіки. Серед ключових факторів: закриття черкаської тютюнової фабрики (основного споживача черкаської ПАТ «Графія Україна», яка з того часу на 50% зменшила замовлення картонних ящиків у «Черкаситари»); цьогорічне зростання на початку року цін у роздрібній торгівлі (і відповідно - зменшення споживання продуктів харчування, що призвело до зменшення замовлень на упаковку від підприємств харчової галузі); коливання врожайності ранніх овочів та фруктів, які вирощуються відкритим способом (минулорічна засуха та цьогорічний рекорд опадів суттєво вплинули на врожайність – відтак, один з найбільших комбінатів із переробки та заморозки овочів та фруктів, черкаська компанія «Сіріус-Агро» утричі зменшила об’єм літніх замовлень); проблеми молочної промисловості (черкаські підприємства відчувають гостру нестачу сировини, що впливає на об’єми виробництва сиру та молочної продукції, відтак, упаковки їм так само потрібно менше. Крім того, традиційно більшість молочної продукції експортується до Росії, уряд якої останнім часом створює нашому експорту перешкоди, у зв’язку із незгодою України вступати до Митного Союзу).

Проте, як констатувала керівник управління економіки Черкаської РДА Ірина Синельник, і сьогодні одним із бюджетоутворюючих підприємств Черкаського району є «Черкаситара» - підприємство займає 5 із 11 позицій у рейтингу основного кола підприємств району. Щороку підприємство виробляє до 5 млн. м2 гофри та 4,5 млн. – гофроупаковки. За 9 місяців цього року «Черкаситара» виробила продукції на 9,3 млн. гривень, реалізувала продукції на 9,6 млн. гривень, сплатила податків на 1,6 млн. гривень.

Наразі, оскільки вартість транспортних перевезень різко зросла через  подорожчання нафтопродуктів, «Черкаситара» активно шукає  замовників у радіусі 300 кілометрів. Крім того, підприємство планує перейти на використання у виробництві тари кукурудзяного крохмалю замість силікатного клею, що дасть можливість випускати екологічно чисту і більш конкурентноздатну продукцію.

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100