Разом із радістю на новоспечених батьків чекає немало витрат: одяг, речі для дитини, деякі ходять на курси та гімнастику для вагітних. Та скільки потрібно витратити на найголовніше: аналізи, УЗД протягом вагітності і безпосередньо самі пологи, з'ясували журналісти «ZMI.ck.ua».
Черкащанка Аліна – при надії. Дівчина на останньому місяці вагітності і вже на повну готується до пологів. Народжувати збирається у пологовому будинку на вул. Чехова, адже перебуває там на обліку. У Аліни були думки народжувати за кордоном, але від ідеї довелося відмовитися, оскільки не було можливості її реалізувати.
За словами медичного працівника пологового будинку на вул. О. Теліги, яка попросила не називати її ім’я, нині жінки або домовляються з конкретним лікарем, або пологи прийматиме черговий лікар. Проте більшість, як і Аліна, довіряють останньому, мовляв, ставлення до всіх однакове.
«Я буду народжувати з черговим лікарем. Не думаю, що домовившись і заплативши, хтось стане твоїм гарантом на суперпологи», – вважає черкащанка.
Окрім того, родина Аліни вже підрахувала, яку суму витратили протягом вагітності.
«Всі планові аналізи і планове УЗД обійшлось близько 1500 грн. Але це моя вагітність, у інших знаю набагато більше йде на це все, тим паче, якщо є якісь проблеми. Особливого ставлення до себе не побачила, все як у лікарні. Підрахували також і суму, яку вже витратили на всі речі загалом: дитячий візочок, ліжечко та інше. Вийшло близько 10 тис. грн. Але у кожного свої фінансові можливості і хтось може витратити таку суму на покупку лише однієї коляски. Наша сума – це, мабуть, по-мінімуму, коли немає родичів чи друзів, котрі можуть щось віддати для дитинки», – зазначила Аліна.
Близько 5 тис. грн. залишила у пологовому будинку черкащанка Ілона. Доньку Владу жінка народила взимку.
«300-400 грн. пішло на платні аналізи. Не більше 500 грн. витратила на УЗД. Під час пологів мене підтримував мій чоловік. З лікарем я не домовлялася, думала буде, що буде. У відділені патології мені не сподобалося: деякі медсестри поводилися відверто хамовито. А лікар не хотіла відповідати на питання. Натомість під час пологів все було на найвищому рівні. У нас були трохи проблемні пологи. Мені хотілося все віддати лікарю за те, що він зробив. Потому вирішила віддячити і дала гроші лікарю, акушерці, санітарці і анестезіологу.
На третій день після пологів до мене прийшла представник фонду і попросила благодійний внесок у розмірі 1 тис. грн. Були дівчата, які відмовлялися платити, але на них потому морально тиснули медпрацівники. Вони пояснюють, що витрачають медикаменти на кожну жінку і якщо самотужки купляти необхідне, то обійдеться більше – близько 1 200 грн. На дитячі речі та різні серветки, пелюшки витратили ще 1 тис. грн., але ми все використали. Дізнавалася, що, якщо особисто домовлятися з лікарем, то потрібно буде викласти щонайменше 3 тис. грн.», – згадує Ілона.
Водночас умовами черкащанка задоволена, каже, попри зиму, у приміщеннях було жарко, ваги для дитини – з підігрівом. У самій лікарні все чисто та охайно. Є платні палати з кондиціонерами, телевізорами: «люкс» коштував 150 грн. за ніч, «напівлюкс» – 100 грн. В останньому немає туалету і душа. В люксі є кімната для тата чи іншого рідного, хто бере участь у партнерських пологах.
За словами медичної працівниці пологового будинку, фонд дуже допомагає у випадку, якщо пологи проблемні чи важкі.
«Є дуже дорогі ліки. Нещодавно недоношеній дитині були потрібні медикаменти, один флакон яких коштує 7-8 тис. грн. Окрім того, відчутну суму витрачають батьки на речі, які потрібно новонародженому у перші дні, наприклад, пелюшки, шкарпетки, повзунки. Цей перелік також є на інформаційній дошці у пологовому будинку», – говорить жінка.
За її словами, у закладі на вул. Теліги є платні, а є безкоштовні палати. Відрізняються вони лише дещо кращим ремонтом. Може додатково бути шафа, холодильник і телевізор. Але кожна палата розрахована на одну, максимум, на дві особи. У кожній є туалет і душ.
Вже досить довгий період жінки народжують «не самі», а поряд підтримує партнер. Найчастіше з рідних у пологовому знаходиться чоловік або мати породіллі.
«У випадку партнерських пологів, дають двомісну палату. Із цікавого, найчастіше народжують у віці 21-25 років. Якщо друга вагітність, то у віці 27-32 роки. Але перші пологи приймали і у 40-річних», – додає медпрацівниця.
У середньому в Черкасах протягом року народжується близько 3 тис. дітей. У день – близько 10 малюків. Про це повідомив головний лікар Комунального закладу «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» ЧМР Володимир Зеленько.
При цьому держава дає кошти на харчування вагітної жінки і певні кошти – на медичне забезпечення. Але вони дуже мізерні.
«Сьогодні за 8 грн. у день ми зобов’язані тричі погодувати людину. На медичне забезпечення передбачено 7 грн. на день. Якщо у середньому жінка після нормальних фізичних пологів перебуває у лікарні чотири дні, то маємо 28 грн. на все», – зазначив головний лікар.
За його словами, держава зобов’язує керівника роботи усі можливі дії із залучення коштів ззовні. Наприклад, пусті приміщення можна здавати в оренду. Але не так багато у медзакладах пустує місць, щоб вистачало на харчування і медичне забезпечення усіх жінок.
«Тому у Черкасах і по всій Україні пропагуються благодійні фонди або співпраця з фондами, які могли б допомогти вагітним чи породіллям. Ми шукали страхові компанії. Але умови, які вони пропонують, гірші, ніж умови фонду допомоги хворим. У закладі він працює з 2000 року», – наголосив Володимир Зеленько.
У пологовому будинку є певний перелік медикаментів та засобів, які потрібні будуть під час пологів. Як повідомив головний лікар, вагітним пропонують кілька варіантів щодо цього. Так, взявши список, жінка протягом 9 місяців може сама зібрати повний пакет. Тоді розмови про кошти бути не може. Або ж є другий варіант, яким найчастіше і користуються вагітні.
«Ми звернулися до певних аптек і попросили, щоб вони сформували пакет, запакували і прикріпили чек. Щоб не ходити аптеками, жінка платить і у приймальні отримує готовий пакет. І третій варіант – жінка звертається до головного лікаря із заявою, що при пологах медикаментами її буде забезпечено за рахунок фонду. За 15 років проблем під час співпраці з фондом не було. Окрім того, певним категоріям вони надають знижки. Якщо жінка має квитанцію від фонду, навіть о третій годині ночі, необхідні медикаменти нададуть», – розповів Володимир Зеленько.
За його словами, на сьогодні вартість пакету медикаментів сягає 1500 грн. Найнижчою за 15 років існування пологового будинку була вартість – 400 грн. Серед необхідних медикаментів: шовні матеріали, в усіх випадках жінка отримує знеболюючі препарати і лягає вона не на голий стіл. Кожна дитина проходить профілактику зараження від матері, тому новонародженому хоча б в очі капають препарат.
«Якщо бог дасть ще одну дитину, то обов’язково народжуватиму. Це невимовне щастя», – резюмувала черкащанка Ілона.
реклама