Лише Черкащина і Прикарпаття відзначать 100-річчя від дня народження дисидента і політв’язня Олекси Гірника. Всеукраїнського відзначення не буде.
На Черкащині створений громадський комітет з відзначення 100-річчя Олекси Гірника. У Каневі, на Тарасовій горі, 21 січня відбудуться перші урочистості – у день 34-ї річниці, коли Олекса Гірник «спалив себе за Україну».
Прикарпаття вшановуватиме земляка на регіональному рівні. Сесія Івано-Франківської обласної ради проголосила нинішній рік роком Олекси Гірника, повідомляє світоглядний портал «Рідна країна». Зважаючи на це, на березень-квітень заплановані урочистості в Богородчанах, де народився Олекса Гірник, у Калуші, де жив, в Івано-Франківську, де вчився в гімназії.
Після чотирирічної тяганини вирішилося питання з оновленням пам’ятного знаку Олексі Гірнику у Калуші – з Івано-Франківського обласного бюджету на це буде виділено 124 тисячі гривень. Відкриють його якраз у день народження дисидента – 28 березня.
А от створення музею визвольних змагань імені Олекси Гірника в Богородчанах переноситься на невизначений час.
З пропозицією відзначення 100-річчя Гірника на всеукраїнському рівні прикарпатські політики зверталися до Верховної Ради. Але парламентарі двічі відхиляли цю пропозицію і навряд чи змінять думку, сказав Радіо Свобода син дисидента, колишній народний депутат Євген Гірник.– До Верховної Ради немає сенсу звертатися. Там поступила чітка команда ігнорувати, не приймати. Теоретично така можливість ще існує, бо депутат Карпук і ще декілька розробили комплекс відзначення ювілейних дат в 2012 році, туди також включене ім’я Олекси Гірника. Але, думаю, його просто викинуть звідти. Не хоче парламентська більшість визнавати Олексу Гірника, – переконаний керівник Фундації Олекси Гірника Євген Гірник.
Хоча аргументів проти, як таких, не було. Парламентарі від Прикарпаття підтримали пропозицію земляків. А народний депутат-регіонал Ігор Зварич пробував пояснити позицію своїх однопартійців тим, що людей, які себе спалювали, було чимало – мовляв, «всіх їх героями робити не варто».
Пропозицію комуніста Володимира Зубанова перенести відзначення на регіональний рівень Євген Гірник називає некоректною. За його словами, все одно ця дата матиме всеукраїнський характер, бо «свій вчинок він зробив не на площі Ринок у Львові, і навіть не на Хрещатику чи на майдані Незалежності, а все-таки прийшов до Шевченка».
– Це вчинок всеукраїнський, – наголошує він.
Про Олексу Гірника
Довгий час вчинок Олекси Гірника замовчувався. Навіть рідні не одразу і не від офіційних осіб дізналися правду.
Інженер із Калуша, якого переслідував і польський, і сталінський режими, у 1978 році на Чернечій горі у Каневі здійснив акт самоспалення, попередньо розкидавши листівки. Це був протест проти русифікації.
Про вчинок Олекси Гірника першим розповідало «Радіо «Свобода», газетні публікації з’явилися лише в незалежній Україні.
У 2007 році йому присвоєно звання Героя України.
реклама