Таких пам’яток у мініатюрі на черкаському Хрещатику вже чотири. Міський голова Анатолій Бондаренко під час відкриття повідомив, що роботу в цьому напрямку будуть продовжувати.
– Хочемо привернути увагу до наших архітектурних «родзинок». Черкасам є чим пишатися, – говорить він.
Над виготовленням міні-моделей, як і раніше, працював відомий український скульптор Владислав Димйон спільно зі своєю командою.
– Для створення однієї копії потрібно три, а то й чотири місяці клопіткої роботи, – говорить він. – Це ж мистецтво. Усе залежить від натхнення, настрою. Ми віддаємо стільки часу, скільки готові віддати.
Кожна зі зменшених пам’яток містить описи будівель українською та англійською мовами, а ще – надписи шрифтом Брайля. Завдяки цьому їх можуть «побачити» на дотик незрячі. На скульптуру, яка повторює обриси художньої школи, викарбували слова Данила Нарбута «Пора працювати, а не язиком чесати».
– Із цією фразою пов’язана цікава історія. Коли ставили пам’ятник Богдану Хмельницькому в Черкасах, цей процес затягувався. І от на одній із нарад Данило Георгійович ходив із палицею, а потім ударив нею по столу й сказав ці слова, – поділився Владислав Димйон. – Власне, після цього інциденту постамент українському гетьманові все ж встановили. Вважаю, що і зараз ця фраза буде корисною для вихованців школи...
Натомість на копії першого в Черкасах цивільного банку на розі вулиці Хрещатик зі Смілянською зафіксували слова з поезії Василя Симоненка: «Любов, як сонце, світу відкриває безмежну велич людської краси». Свого часу в цій будівлі розміщувалася редакція газети «Черкаська правда», де працював відомий поет.
За словами начальника відділу реклами та дизайну міського середовища ЧМР Андрія Поліщука, у планах – змайструвати копію будівлі Центру дитячої та юнацької творчості на Смілянській, «блакитного палацу» (до революції 1917 року в ній розміщувався готель «Слов’янський»). Більше того – є ідея спорудити неіснуючу нині будівлю собору, який колись стояв на місці сучасної Соборної площі.
– У такий спосіб ми нагадуємо про важливість збереження цих пам’яток для наступних поколінь, даємо можливість ознайомитися з ними людям із вадами зору, які ніколи не змогли б побачити їх очима, – розповів він. – Тобто скульптури мають і певне соціальне навантаження.
Нагадаємо, в минулому році мініатюрні копії двох архітектурних візитівок встановили перед Палацом одружень (Будинок Щербини) та музеєм «Кобзаря».
Для довідки:
1) будівля по вул. Хрещатик, 214 (Дитяча художня школа ім. Д.Нарбута)
Будинок побудований у кінці ХІХ – на початку ХХ сторіччя і використовувався, як будівля присутствія по військовій повинності, пізніше в ньому розміщувалась єврейська гімназія.
Після жовтневої революції приміщення використовувались під державні та партійні установи.
З 1988 року в приміщенні будівлі розташована дитяча художня школі імені Данила Нарбута.
2) будівля по вул. Хрещатик, 251 (редакція газети «Черкаський край»)
Будівля першої в Черкасах банківської установи – цивільного банку, побудована в 1914 році за проектом відомого архітектора Владислава Городецького на честь 50-річчя заснування цього банку в Черкасах, про що свідчать дати на будинку «1864 – 1914».
Після Жовтневої революції будинок було зайнято під редакцію газети, пізніше тут розмістився банк, а надалі навчальний корпус педагогічного училища. З січня 1954 року в приміщеннях будівлі розташована редакція газети «Черкаська правда» (нині «Черкаський край»). Тут формувався талант трьох лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка Василя Симоненка, Олександра Найдена, Василя Захарченка.
У цьому приміщенні діє меморіальний музей-кімната, в якій працював видатний український поет й журналіст Василь Симоненко.
Споруда є пам’яткою архітектури та охороняється державою.
реклама
Коментарі
Це журналістки. Вони просто працюють. Не факт, що не чекали годину, поки Толік прийде.
Стрічка RSS коментарів цього запису