Майже 700-сторінкове науково-популярне видання «Черкащина: історія краю та його людності», підготовлене провідними черкаськими істориками, побачило світ у видавництві Ю.Чабаненко.
Авторами книги, яка стала першим системним науково-популярним викладом історії Черкащини, здійсненим на засадах історичної регіоналістики (а не краєзнавства), стали науковці з Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Віталій Масненко, Володимир Поліщук, Юрій Михайлюк, Юрій Присяжнюк, Костянтин Івангородський, Сергій Шамара, Михайло Сиволап, Олексій Компанієць і відомі науковці (на жаль, нині вже покійні) Степан Горошко та Микола Щербина.
Підготовка видання, науковими редакторами якого виступили Віталій Масненко й Володимир Поліщук, тривала чотири роки.
Історію краю розглянуто з часів виникнення земної тверді аж до сьогодення. Науковці виходять із того, що Черкащина є не лише наймолодшою українською областю, а й давнім регіоном – спочатку порубіжним (навколо якого формувалося українське козацтво), а згодом – осердям сучасної України.
Книгу видано на замовлення департаменту культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської облдержадміністрації. Наклад – 1000 примірників. Більша частина тиражу розійдеться по бібліотеках та освітніх закладах Черкащини.
реклама
Коментарі
Від літературознавц ів й етнографів меньше шкоди, ніж від придворних істориків.
Так що норм.
А є лиш кон'юктурне трактування Подій (Без причинно-наслідкового Аналізу) в угоду існючій владі шляхом постійного переписування-редагування).
Так от - Науки немає, а науковців істориків ПОВНО ЗАВЖДИ.
А от літературознавц ю Володимиру ПОЛІЩУКУ,і ПРИНЦИПОВОМУ самозречному Археологу-Длсліднику й Аналітику Міші Сиволаму - Моя Щира ПОВАГА.
Всім вам жлобам-гарлапанам безкоштовна ( ) порада: не вякай, а сядь напиши та надрукуй "так як треба", тоді порівняємо.
Нех*й щастить
Частина дописувачів (хоч і анонімних) очевидно, вже мали можливість ознайомитись з виданням. Сподіваюсь ми всі також матимемо невдовзі цю приємність. І вже після цього зможемо предметно говорити.
Стрічка RSS коментарів цього запису