Що це за технологія обробки доріг, як вона діє та чому вважається щадливішою до покриття та транспорту? Пояснюємо переваги.
Економить сіль: на дороги наносять рідкі хлориди - це спеціальний соляний розчин. Під час посипання піщано-соляною сумішшю на квадратний метр потрапляє 20 грам солі, тоді як в складі рідких хлоридів 5 грам, - 120-240 мікрокапель на квадратний сантиметр дороги. Це у 4 рази менше! У таких мізерних концентраціях сіль не несе жодних негативних впливів на автівки, які рухаються по дорозі, ані шкоди для пішоходів.
Рівномірний розподіл: автомобілі обладнані спеціальною установкою, яка під тиском рівномірно розподіляє реагент на дорожнє покриття. До речі, у Черкасах, як і в інших прогресивних країнах, ці установки використовують і для миття вулиць у літній період. Київ теж планує!
Працює на випередження: цей метод ефективний у періоди, коли вдень плюсова температура й опади, а вночі - мороз. Реагентом зазвичай обробляють сухий асфальт. Він починає діяти, коли йдуть опади, опускається стовпчик термометра. Сіль нейтралізує їх і не дає утворитися ожеледиці.
Час дії: однієї обробки може вистачити на кілька ожеледиць. Черкаське підприємство має спеціальний пристрій Marwis, який досліджує стан дороги. На спецавтомобілі закріплено 6 камер, кожна з яких робить 120 знімків за секунду. За їхніми даними проводиться аналіз дорожнього покриття за кількома критеріями. Потім фахівці визначають ділянки, які потребують додаткової обробки, а які - ні перед черговим прогнозом ожеледиці. Іноді реагенту вистачає на кілька періодів.
Економічно доцільний: адже одна обробка рідким реагентом дешевша, аніж посипання доріг, на яких вже утворилася ожеледиця. Коефіцієнт танення льоду - стала величина. Тому кількість солі, що потрібна аби його розтопити, залежить від товщини покриття. Власне саме це й здорожчує утримання доріг у рази. Натомість для превентивної обробки потрібна визначена у 4 рази менша кількість солі.
Хто ще використовує рідкі хлориди: Австрія, Німеччина.
Додамо, у Черкасах зимовим утриманням доріг вже не перший рік займається приватник. До цього часу це підприємство було єдиним в Україні, що використовувало таку технологію. Перший автомобіль вийшов на черкаські дороги ще у 2014-му році.
Аби обробити дороги міста реагентом потрібно 3-4 години. Цим і пояснюється старт роботи техніки заздалегідь.
– Перевага розчину ще й у тому, що він має тривалий час дії. Після поливу доріг за кілька годин до прогнозованого утворення ожеледиці ми маємо чисті дороги, бо ж сіль не дає волозі, що осідає на шляхи, перетворитися у лід. Тому ані автомобілісти, ані пішоходи не відчувають дискомфорту під час руху, - говорить підприємець Андрій Бортник.
Про це повідомляє пресслужба «Нової якості».
реклама