Наразі чимало міст в Україні впроваджують систему електронного квитка. Безготівкова форма розрахунку має запрацювати і в Черкасах у рамках проведення транспортної реформи, на яку містяни чекають уже не один рік. Наразі департаментом ЖКК готується відповідний проєкт рішення «Про впровадження автоматизованої системи оплати проїзду і обліку пасажирів в міському пасажирському транспорті міста Черкаси», який має бути поданий на розгляд виконавчого комітету, пише «ВиЧЕрпно».
У рамках його підготовки відбулася зустріч депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту зв’язку підприємництва, екології та охорони навколишнього середовища ЧМР, із директором Чернігівської транспортної компанії та представниками КП «Черкасиелектротранс». Впровадження системи електронного квитка у Чернігові триває з серпня 2018 року. Наразі він працює лише в комунальному електротранспорті. А вже незабаром має розпочатися регуляторна процедура впровадження на весь міський пасажирський транспорт Чернігова. Головна мета – це облік пасажирів і перехід від готівки до безготівкових форм розрахунків.
– На сьогодні у жителів міста Чернігова знаходиться близько 30 тисяч карток. Безготівкова форма оплати в чернігівських тролейбусах становить 45%. По країні – це другий показник, лідирує Тернопіль. Завдяки чому це вдалося реалізувати? Наприкінці грудня 2018 року Чернігівська міська рада ухвалила рішення про підняття вартості проїзду до 5 гривень. Окрім того був введений диференційований тариф. Тобто, якщо мешканець Чернігова сплачує за проїзд готівкою, то він платить 5 гривень, якщо розраховується карткою – то 3 гривні 95 копійок. Таким чином для власників картки – знижка 21 відсоток. Це спонукало мешканців Чернігова відмовитися від готівки і перейти на картки. Наразі у нас обліковуються лише платні пасажири. Для того ж, щоб ввести чіткий облік пасажирів, необхідно усім пільговикам видати картки, — розповів про досвід впровадження електронного квитка в Чернігові Артем Тарасенко, директор Чернігівської транспортної компанії.
Як це працює? Існує два види карток – учнівська (2 грн) і доросла (3.95 грн). На свій електронний гаманець можна покласти до 1000 грн.
– На цьому етапі, як і при паперових квитках, у нас залишаються кондуктори. Коли кондуктор приходить на роботу, він бере валідатор у касі. Лише касир відкриває і закриває зміну. Це зроблено для того, щоб кондуктор не вніс ніяких змін в роботу валідатора. Зовсім відмовитися від кондукторів можна буде за умови, якщо безготівкова форма оплати складатиме 80% від загального обсягу. Тоді на кожні двері буде встановлений стаціонарний валідатор, — відзначив Артем Тарасенко.
Вартість одного валідатора становить 15 тис. грн, які у повній мірі, як і програмне забезпечення та електронні картки були закуплені приватною Чернігівською транспортною компанією, яка виграла конкурс на впровадження автоматизованої системи оплати проїзду та обліку пасажирів.
Чим це вигідно? Оператор, який приходить на ринок цих послуг, зацікавлений, щоб була зібрана якомога більша виручка, від якої він має відсоток прибутку. Зазвичай такі оператори приватної форми власності.
У свою чергу Петро Кучер, керівник КП «Черкасиелектротранс», відзначив, що вони вивчали досвід впровадження електронних систем пасажирообліку у різних містах. І хоч Чернігів за кількістю населення майже ідентичний Черкасам, не варто забувати про важливі відмінності. Зокрема, в Чернігові 85 тисяч пільговиків, а в Черкасах 129 тисяч, оскільки у нас в електротранспорті мають право на безкоштовний проїзд ще учні і студенти. Також він нагадав і про різницю в тарифах на проїзд між Черніговом і Черкасами, зауваживши, що економічно обґрунтований тариф в 2019 році в Чернігові склав 5,02 грн, а в Черкасах 4,00 грн, тоді, як коефіцієнт співвідношення пільговиків до платних пасажирів в Чернігові склав 3,420, а в Черкасах 2,275.
– Вивчивши досвід інших міст, ми бачимо два варіанти впровадження електронних систем – за кошти бюджету або за інвестиційні кошти. Скажу більше — ми вже працюємо в цьому напрямку. На виконання протокольного доручення міського голови щодо придбання та встановлення валідаторів в тролейбусах «Черкасиелектротрансу» та на підставі досвіду обласних міст України, в яких вже функціонує автоматизована система оплати проїзду і обліку пасажирів, підприємством надано на розгляд головам фракції Черкаської міської ради та заступникам міського голови пропозиції щодо вирішення даного питання, наголошуючи на запровадженні автоматизованої системи саме за кошти інвесторів. Для того, щоб система запрацювала, необхідно прийняти відповідне рішення органів міської влади, провести конкурс і згідно умов конкурсу визначити оператора на впровадження електронного квитка в Черкасах, — відзначив Петро Кучер.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису