реклама Делікат

Черкаси можуть потонути у власному смітті. Бо за кілька місяців його просто не буде, куди вивозити. Міський полігон, що біля Руської Поляни, майже вщерть наповнений непотребом. Височезні гори сміття гниють там просто неба. Його б мали, як у всьому цивілізованому світі, переробляти. Та підприємство, що орендує землю під полігоном, за багато років так і не побудувало спеціалізованого заводу. Між ним і містом триває «сміттєва» війна.


Конфлікт інтересів

– Тоді пікети стояли день і ніч. Усі люди були проти такого сусідства, бо знали, чим це завершиться, – розповідає жителька с. Руська Поляна Лідія Вивериця. – От і маємо результат: інколи, як вітер звідти, в селі стоїть нестерпний сморід.

Заважає дихати на повні груди жителям Руської Поляни сміття з Черкас. Між міським полігоном і селом – кілька кілометрів. Величезні гори сміття на звалищі виросли за 12 років. Зараз вони займають площу в 6 га. І щодня вантажівки з Черкас привозять туди 1,5 тисячі кубів нового непотребу.

Але що, на перший погляд, смердючі відходи, насправді – золоте дно, за яке вже кілька років триває запекла війна. Бо цей полігон належить місту. Збудований за понад п’ять мільйонів бюджетних коштів. І зараз на балансі в «Черкаської служби чистоти». А от земля під звалищем в оренді у приватника – ТОВ «Українська екологія». Відповідний договір укладено у 2003 році за розпорядженням тодішнього голови ОДА.

Наступ

Мирно господарювали на одній ділянці два підприємства недовго. Бо не змогли дійти згоди – хто кому має платити. Чи «Черкаська служба чистоти» «Українській екології», що складує сміття на її землі. Чи навпаки – приватне підприємство комунальному за те, що теж користується міським полігоном (від авт. – «Українська екологія» вивозить сміття від приватних підприємств). Зрештою, приватник став на стежку війни.

– Вищий господарський суд ухвалив рішення про звільнення «Черкаською службою чистоти» земельної ділянки, яку ми орендуємо, – каже директор ТОВ «Українська екологія» Євгеній Званський. – Та комунальне підприємство його ігнорує. Навіть виконавча служба не може змусити.

Директор «Черкаської служби чистоти» таке рішення називає абсурдним.

– Як можна вивезти все сміття в невідомому напрямку? На полігоні зараз мільйони кубів непотребу, забрати його і Господь Бог не зможе, – констатує Олександр Варденський.

Контратака

Удар у відповідь не забарився. Владці та контролюючі органи швидко знайшли «зброю» проти «Української екології».

– Головною умовою договору було те, що земельна ділянка передається відповідному товариству під розміщення підприємства з переробки та утилізації твердих побутових відходів, – зауважує керуючий справами виконкому Микола Кудрявцев. – А ще – проведення рекультивації земельної ділянки.

Та минуло дев'ять років, а сміття як гнило, так і гниє просто неба. На полігоні накопичується газ, який будь-коли може спалахнути.

– У зв’язку з цим, природоохоронна прокуратура звернулася до суду з позовом щодо розірвання вказаного договору оренди, – говорить черкаський міжрайонний природоохоронний прокурор Іван Лут. – Господарський суд у минулому році задовольнив наші позивні вимоги. Але ТОВ «Українська екологія» звернулося з апеляційною скаргою до вищої інстанції.

І Феміда стала на бік приватника. Бо в договорі, каже прокурор, не зазначено, коли саме підприємство має збудувати сміттєпереробний завод. Тому знову йти до суду з тією ж претензією у прокуратурі сенсу не бачать. Хіба що полігон почне шкодити довкіллю. Нині ж він – мало не взірець на всю Черкащину, кажуть в обласній екоінспекції.

– Порівняно з 2007 роком, практично викиди в атмосферу вдвічі зменшені, – констатує начальник Державної екологічної інспекції в Черкаській області Олег Савицький. – Наша лабораторія виїжджала на полігон, робила заміри тамтешніх ґрунтових вод, то вони всі в нормі.

Жертви

Та від висновків фахівців і судових рішень гори на полігоні не меншають. Він обнесений піщаним валом. Від землі до вершини – кільканадцять метрів. Сміття там уже по самі вінця.

– Думаю, до осені, якщо нічого не робити, протягнемо. Максимум до Нового року, – прогнозує директор КП «Черкаська служба чистоти» Олександр Варденський. – Потім не буде, куди складувати. Вгору більше не можна, тому що можуть бути зсуви та прориви фільтрату, і сміття буде розлітатися довкола.

Сміттєвий апокаліпсис може настати ще раніше. Будь-коли, каже Олександр Варденський, орендар може поставити шлагбаум і не пускати на звалище самоскиди. Утім приватник запевняє: сміттєвого колапсу Черкасам не влаштовуватиме. Але й переробного заводу ближчим часом точно не будуватиме, як того хоче місто. Мовляв, зараз невигідно. В оскандаленій «Українській екології» пропонують натомість інший вихід із ситуації – дешевший.

– Є така технологія, як біоремідіація, – розповідає директор підприємства Євгеній Званський. – За допомогою реагентів утрамбовується сміття на полігоні. Це дозволить не будувати нові черги та не засмічувати далі землю. Потрібно 500-600 тис. доларів. Результат матимемо за 3-4 місяці.

Підприємство, запевняє директор, не проти складчини з містом. Щоби потім господарювати на полігоні вдвох. Як ні – готове все зробити самотужки, бо вже має інвесторів. Але за це «Українська екологія» просить полігон собі у власність.

– Єдине, що нам потрібно, – чітке рішення міської влади, – каже підприємець. – Але відповіді на наші пропозиції ми досі не маємо.

Схоже, владці за стіл переговорів із приватником сідати не збираються. У міському бюджеті цього року закладені кошти на розроблення проекту нового сміттєвого полігона.

– Ми звернулися до обласного управління ЖКГ, до управління Держкомзему в Черкаському районі з проханням виділити новий майданчик під будівництво звалища, – говорить начальник управління ЖКГ МВК Алла Грохольська. – Але, на жаль, на сьогодні ні від одного, ні від іншого відповіді не надійшло.

Тому необхідні 15 гектарів для нового звалища в мерії планують шукати не лише в Черкаському, а й інших районах. А що далі від міста – то дорожче коштуватиме вивезення сміття. І у війні між владою та бізнесом традиційно програє звичайний містянин. Та й час грає проти міста.

Вікторія Курченко, журналіст телеканалу "ВІККА"

реклама

Коментарі  

 
0 #10 Валентина 25.05.2012 10:47
Цитую Внимательный:
Товарищ Кудрявцев, а вам не надоело постоянно убирать г++но за Одаричем и отбеливать его или вы вообще перестали себя уважать?

А вам не надоело его производить? Я про г++но
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-1 #9 Внимательный 24.05.2012 18:54
Товарищ Кудрявцев, а вам не надоело постоянно убирать г++но за Одаричем и отбеливать его или вы вообще перестали себя уважать?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+3 #8 федор припципиальный 24.05.2012 17:32
нет в городе хозяина есть бездарный неграмотный горе руководитель которому нет дела до проблем города
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+2 #7 Гость 24.05.2012 17:28
Цитую Черкащанин:
Одарич, мабуть, хоче якусь свою фірмочку протягунти, щоб сміттям займалася. Нащо ж йому з кимось ділитися.

Зачем же взят еще один зам???
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
0 #6 sh395sh 24.05.2012 12:35
Вот проблема возникла? Или не удалось в Дахновке вырвать кусок земли под свои канализационные авантюры. Было же все нормально или ............. стало не хватать бюджетных денег на выборы, а может совсем другое оторвать на шару,под шумок еще кусок земли, используя безмозглые головы сегодняшних депутатов.
Куда делась хваленая бездарная информация, что черкасская свалка соответствует всем нормам и ее использование возможно еще года два минимум.
Когда горвласть ....................а прекратит врать и КРАСТЬ.?
Когда закончится беспредельность его бездарных, безмозглых, безграмотных планов и авантюр по отмыванию бюджетных денег
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #5 Даша 23.05.2012 21:36
Да в чем пероблема пусть мусор возят в Мошны на територию где живет Одарыч.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #4 Олена 23.05.2012 17:41
До осені лишилося три місяці, а Одарич фестивалить, фасад мерії квітками засаджує і в тому ж дусі. А як сміттям завалить, то буде традиційно кліпати очима та розводити руками. Де діла, а не слова, обраний ви наш?!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+5 #3 Черкащанин 23.05.2012 15:18
Одарич, мабуть, хоче якусь свою фірмочку протягунти, щоб сміттям займалася. Нащо ж йому з кимось ділитися.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+10 #2 Оксана Колісник 22.05.2012 22:41
За часів Олійника пророкували цей "апокаліпсис", навіть тиждень сміття до звалища не приймали (ох і було!..) і щось приндилися-приндилися з 2-ю чергою полігону, возили до Руської Поляни шкільне обладнання і т.д. Про завод з переробки почали говорити , до Америки їздили дивитися (один чиновний турист розповідав про свої прогулянки на "Манатані":). При Волошині насувався той же самий "апокаліпсис" і теж щось там говорили-балакали...Отакий ото менеджмент був. Нинішня влада за вивіз сміття отримує значно більше грошиків, принаймні з багатоповерхіво к, вже й японський очерет сіє, петуніями обвішалася в пориваннях до висот ефективності та естетичної досконалості. А "апокаліпсис" як сунув, так і суне. Що ж це за дивовижа така?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+8 #1 vera 22.05.2012 22:13
Так дивно, що при щорічному збільшенні сміття та його накопиченні, начальник екологічної інспекції стверджує про зменшення викидів. Це не може відповідати не лише законам екології, а навіть елементарної логіки. А яким же чином зробили проби грунтових вод: свердловини пробурили навколо сміттєзвалища? Мабуть начальник екологічної інспекції так зайнятий своїми проблемами на Спортохоті, що і досі не знає, що його лабораторія не акредитована на аналізування стану грунтових вод і відповідно не могла робити проби. Сміттєзвалище май же переповнене, питання, що з ним далі роботи і куди вивозити сміття від міста залишається відкритим. А у начальника екологічної інспекції, як і на спортохоті, все добре!!!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100