Черкаси можуть потонути у власному смітті. Бо за кілька місяців його просто не буде, куди вивозити. Міський полігон, що біля Руської Поляни, майже вщерть наповнений непотребом. Височезні гори сміття гниють там просто неба. Його б мали, як у всьому цивілізованому світі, переробляти. Та підприємство, що орендує землю під полігоном, за багато років так і не побудувало спеціалізованого заводу. Між ним і містом триває «сміттєва» війна.
– Тоді пікети стояли день і ніч. Усі люди були проти такого сусідства, бо знали, чим це завершиться, – розповідає жителька с. Руська Поляна Лідія Вивериця. – От і маємо результат: інколи, як вітер звідти, в селі стоїть нестерпний сморід.
Заважає дихати на повні груди жителям Руської Поляни сміття з Черкас. Між міським полігоном і селом – кілька кілометрів. Величезні гори сміття на звалищі виросли за 12 років. Зараз вони займають площу в 6 га. І щодня вантажівки з Черкас привозять туди 1,5 тисячі кубів нового непотребу.
Але що, на перший погляд, смердючі відходи, насправді – золоте дно, за яке вже кілька років триває запекла війна. Бо цей полігон належить місту. Збудований за понад п’ять мільйонів бюджетних коштів. І зараз на балансі в «Черкаської служби чистоти». А от земля під звалищем в оренді у приватника – ТОВ «Українська екологія». Відповідний договір укладено у 2003 році за розпорядженням тодішнього голови ОДА.
Мирно господарювали на одній ділянці два підприємства недовго. Бо не змогли дійти згоди – хто кому має платити. Чи «Черкаська служба чистоти» «Українській екології», що складує сміття на її землі. Чи навпаки – приватне підприємство комунальному за те, що теж користується міським полігоном (від авт. – «Українська екологія» вивозить сміття від приватних підприємств). Зрештою, приватник став на стежку війни.
– Вищий господарський суд ухвалив рішення про звільнення «Черкаською службою чистоти» земельної ділянки, яку ми орендуємо, – каже директор ТОВ «Українська екологія» Євгеній Званський. – Та комунальне підприємство його ігнорує. Навіть виконавча служба не може змусити.
Директор «Черкаської служби чистоти» таке рішення називає абсурдним.
– Як можна вивезти все сміття в невідомому напрямку? На полігоні зараз мільйони кубів непотребу, забрати його і Господь Бог не зможе, – констатує Олександр Варденський.
Удар у відповідь не забарився. Владці та контролюючі органи швидко знайшли «зброю» проти «Української екології».
– Головною умовою договору було те, що земельна ділянка передається відповідному товариству під розміщення підприємства з переробки та утилізації твердих побутових відходів, – зауважує керуючий справами виконкому Микола Кудрявцев. – А ще – проведення рекультивації земельної ділянки.
Та минуло дев'ять років, а сміття як гнило, так і гниє просто неба. На полігоні накопичується газ, який будь-коли може спалахнути.
– У зв’язку з цим, природоохоронна прокуратура звернулася до суду з позовом щодо розірвання вказаного договору оренди, – говорить черкаський міжрайонний природоохоронний прокурор Іван Лут. – Господарський суд у минулому році задовольнив наші позивні вимоги. Але ТОВ «Українська екологія» звернулося з апеляційною скаргою до вищої інстанції.
І Феміда стала на бік приватника. Бо в договорі, каже прокурор, не зазначено, коли саме підприємство має збудувати сміттєпереробний завод. Тому знову йти до суду з тією ж претензією у прокуратурі сенсу не бачать. Хіба що полігон почне шкодити довкіллю. Нині ж він – мало не взірець на всю Черкащину, кажуть в обласній екоінспекції.
– Порівняно з 2007 роком, практично викиди в атмосферу вдвічі зменшені, – констатує начальник Державної екологічної інспекції в Черкаській області Олег Савицький. – Наша лабораторія виїжджала на полігон, робила заміри тамтешніх ґрунтових вод, то вони всі в нормі.
Та від висновків фахівців і судових рішень гори на полігоні не меншають. Він обнесений піщаним валом. Від землі до вершини – кільканадцять метрів. Сміття там уже по самі вінця.
– Думаю, до осені, якщо нічого не робити, протягнемо. Максимум до Нового року, – прогнозує директор КП «Черкаська служба чистоти» Олександр Варденський. – Потім не буде, куди складувати. Вгору більше не можна, тому що можуть бути зсуви та прориви фільтрату, і сміття буде розлітатися довкола.
Сміттєвий апокаліпсис може настати ще раніше. Будь-коли, каже Олександр Варденський, орендар може поставити шлагбаум і не пускати на звалище самоскиди. Утім приватник запевняє: сміттєвого колапсу Черкасам не влаштовуватиме. Але й переробного заводу ближчим часом точно не будуватиме, як того хоче місто. Мовляв, зараз невигідно. В оскандаленій «Українській екології» пропонують натомість інший вихід із ситуації – дешевший.
– Є така технологія, як біоремідіація, – розповідає директор підприємства Євгеній Званський. – За допомогою реагентів утрамбовується сміття на полігоні. Це дозволить не будувати нові черги та не засмічувати далі землю. Потрібно 500-600 тис. доларів. Результат матимемо за 3-4 місяці.
Підприємство, запевняє директор, не проти складчини з містом. Щоби потім господарювати на полігоні вдвох. Як ні – готове все зробити самотужки, бо вже має інвесторів. Але за це «Українська екологія» просить полігон собі у власність.
– Єдине, що нам потрібно, – чітке рішення міської влади, – каже підприємець. – Але відповіді на наші пропозиції ми досі не маємо.
Схоже, владці за стіл переговорів із приватником сідати не збираються. У міському бюджеті цього року закладені кошти на розроблення проекту нового сміттєвого полігона.
– Ми звернулися до обласного управління ЖКГ, до управління Держкомзему в Черкаському районі з проханням виділити новий майданчик під будівництво звалища, – говорить начальник управління ЖКГ МВК Алла Грохольська. – Але, на жаль, на сьогодні ні від одного, ні від іншого відповіді не надійшло.
Тому необхідні 15 гектарів для нового звалища в мерії планують шукати не лише в Черкаському, а й інших районах. А що далі від міста – то дорожче коштуватиме вивезення сміття. І у війні між владою та бізнесом традиційно програє звичайний містянин. Та й час грає проти міста.
Вікторія Курченко, журналіст телеканалу "ВІККА"
Коментарі
А вам не надоело его производить? Я про г++но
Зачем же взят еще один зам???
Куда делась хваленая бездарная информация, что черкасская свалка соответствует всем нормам и ее использование возможно еще года два минимум.
Когда горвласть ....................а прекратит врать и КРАСТЬ.?
Когда закончится беспредельность его бездарных, безмозглых, безграмотных планов и авантюр по отмыванию бюджетных денег
Стрічка RSS коментарів цього запису