У зв’язку з цим, король Стефан Баторій надіслав до України королівський прапор та інші клейноди. «Старшим» над реєстровими козаками було призначено черкаського і канівського старосту Михайла Вишневецького.
Також Війську Запорозькому було надано привілей на володіння Трахтемировим (на території сучасного Канівського району Черкащини – прим. авт.). Протягом 1579 – 1582 років декілька тисяч українських козаків воювало з Московським царством на стороні Польщі.
У 1582 році король видав універсал про оборону прав козацтва — «Uniwersal Stefana Batorego do ukrainnych urzednikow w sprawie poszanowania przez nich wolnosci Kozakow zaporoskich».
Універсал короля Стефана Баторія на вольності Козакам Запорозьким, 1582 рік. Архів головний актів давніх у Варшаві.
Оригінал цього важливого документу не був доступним українським історикам протягом багатьох століть. І от сьогодні нарешті публікуємо його оригінальний дублікат з королівської канцелярії!
Традиція називати Стефана Баторія «козацьким батьком» тривала в Україні протягом багатьох десятиліть та набула нового звучання з початком Національно-визвольної війни гетьмана Богдана Хмельницького.
Тарас ЧУХЛІБ, доктор історичних наук, директор Інституту козацтва ім. Степана Бандери (з щирою вдячністю за допомогу доктору наук Дмитру ВИРСЬКОМУ).
Малюнок у центральному колажі – роботи художника Андрія ЄРМОЛЕНКА.
Коментарі
А при чому "режимність"? Поліція і СБУ працювали взагалі без перерви на карантин - а архіви тіпа "режимніші"?
Відкрилися дитсадки, бібліотеки, а архіви - ні в якому разі, бо то режимні установи.
Стрічка RSS коментарів цього запису