Середньомісячна заробітна плата в Черкаській області за січень-квітень 2012 року, порівняно з відповідним періодом минулого року, зросла на 19,2 відсотка і становила 2316 грн. Реальна заробітна плата при цьому зросла на 16,6 відсотка. Про це інформує заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Микола Ткаченко.
За видами економічної діяльності найбільш оплачуваними були працівники фінансової діяльності (3605 грн.), транспорту (2982 грн.), лісового господарства (2748 грн.), державного управління (2680 грн.), заробітна плата яких у 1,6-1,2 рази перевищила середній показник по області.
Значно нижчою залишається вона в працівників готелів та ресторанів, будівництва, пошти та зв’язку (62-74 відсотки середньообласного показника).
Середньомісячна заробітна плата в промисловості області за січень-квітень 2012 року становила 2593 грн. Вище цього рівня вона була у хімічному виробництві – 4424 грн., виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води – 2984 грн., целюлозно-паперовому виробництві та видавничій діяльності – 2900 грн. Серед підприємств зазначених галузей найбільшою вона була у ТОВ «Юрія-Фарм» – 6509 грн., ПАТ «Азот» – 4894 грн., ПАТ «Черкасиобленерго» – 4457 грн., філія «Канівська ГЕС ПАТ «Укргідроенерго» – 4834 грн.
Проте, нижче розміру мінімальної заробітна плата була на підприємствах ТОВ «Летуаль» – 925 грн., ВТФ «Вікторія» – 860 грн., ТОВ «Золотоніська швейна фабрика» – 970 грн.
Останніми роками спостерігається позитивна тенденція зростання середньомісячної заробітної плати в сільськогосподарському виробництві. За січень-квітень 2012 року середньомісячна заробітна плата працівників сільського господарства області зросла, порівняно з відповідним періодом минулого року, на 459 грн. (28%) і становила 2106 грн., або 91 відсоток середньообласного показника.
Найвищий розмір заробітної плати у Канівському (2940 грн.), Жашківському (2474 грн.), Черкаському (2428 грн.) районах. Найнижчий її розмір у Шполянському (1465 грн.), Драбівському (1523 грн.) та Тальнівському (1636 грн.) районах.
За І квартал 2012 року 90 сільськогосподарських підприємств виплачували середньомісячну заробітну плату до 1500 гривень, 138 – від 1500 до 2500 грн., 14 – від 2500 до 3500, 12 – понад 3500 грн.
Протягом січня-березня 2012 року середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника на підприємствах харчової промисловості області становила 2190 грн., або на 18 відсотків більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
Найменший розмір середньомісячної заробітної плати, який не перевищує 1500 грн., відмічено на підприємствах харчової та переробної промисловості області: державне підприємство «Іваньківський спиртовий завод» (Маньківський район); ТОВ «Хлібна нива» (Кам’янський район); ТОВ «Черкасириба-1» (м. Черкаси); ПАТ «Христинівський молокозавод» та інші.
Середньомісячна заробітна плата понад 3500 грн. була на ТОВ «Бужанський цукор» (Лисянський район), ВАТ «Звенигородський сироробний комбінат», ТОВ «Напої плюс» (Жашківський район), ТОВ «Альтера Ацтека Мілінг Україна» (м.Черкаси).
За 4 місяці 2012 року з цих питань державними інспекторами праці перевірено 268 роботодавців.
Встановлено, що на 26 перевірених підприємствах не дотримується розмір мінімальної заробітної плати при виконанні норм виробітку та відпрацюванні місячної норми тривалості робочого часу (ПП «Папужинці», СФГ «Вікторія» Тальнівського району, ВАТ «Золотоніське автотранспортне підприємство 17112» Золотоніського району, СТОВ «Симиренківське» Городищенського району, ТОВ «Автошанс», ТОВ «ТД «Логос» м. Черкаси тощо).
На 32 суб’єктах господарювання не дотримуються норми Генеральної, галузевих угод щодо мінімального розміру тарифної ставки робітника першого розряду; на 45 – щодо міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.
За видом економічної діяльності перевірені підприємства, на яких не дотримані мінімальні гарантії в оплаті праці, належать до торгівлі, сільського господарства та інших видів діяльності. За формами власності перевірені підприємства, на яких не дотримуються мінімальні гарантії в оплаті праці, належать до приватної форми власності.
Основною причиною нарахування заробітної плати менше мінімальної є робота в режимі неповного робочого дня та тижня, використання праці сумісників, робота на 0,5 та 0,25 ставки, використання договорів цивільно-правового характеру.
На 1 травня 2012 року вчасно не отримали заробітну плату 1,9 тис. осіб, або 0,7 відсотка загальної кількості працівників.
В області розпочато роботу щодо легалізації трудової зайнятості населення та заробітної плати. Поряд із роз’ясненням соціальних переваг оформлення трудових відносин найманих працівників із роботодавцями, вживаються санкції до тих, хто уникає укладення трудових відносин.
У всіх регіонах області створено робочі групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, якими за січень-травень 2012 року здійснено 1999 перевірок суб'єктів підприємницької діяльності, виявлено 586 фактів праці найманих працівників без укладання трудових угод. У результаті легалізовано працю 492 осіб шляхом реєстрації договорів між працівниками та фізичними особами в базових центрах зайнятості області.
Основним завданням для всіх органів влади в області є виявлення та виведення заробітної плати з «тіні».
Для підвищення рівня заробітної плати працівникам економіки області необхідно залучати інвестиції, відкривати нові підприємства, рекомендувати роботодавцям збільшити питому вагу заробітної плати в операційних витратах, повідомляє прес-служба Черкаської ОДА.
реклама
Коментарі
Правду чоловік каже,вони нас за дебілів тримають.Зарплата у ни х росте.Безсовісні люди.
Стрічка RSS коментарів цього запису