Колишній ракетник Микола Нестеренко із села Будище на Черкащині відкрив удома музей радянських символів, інформує «Газета по-українськи». Чоловік зібрав 4 тисячі експонатів. Серед них – пам’ятник Леніну, погруддя Дзержинського, Петровського та Куйбишева.
У дворі біля воріт та хвіртки стоять два прикордонні стовпи зеленого і червоного кольорів. Зверху прикріплений кнопками герб СРСР із пластику та паперу.
– Із таких стовпів починався Радянський Союз, – запрошує чоловік на подвір'я.
На постаменті з білої цегли стоїть 2-метровий пам'ятник Леніну. Виблискує золотистою фарбою. Впоперек нього нижче грудей і вище колін видно дві смуги.
– Коли в селі Рацеве пам'ятник знімали, то розбили на три частини. Я поїхав і забрав його додому. Найняв людей, щоб «склеїти». Сам робив, і син допомагав.
У магазині ритуальних послуг замовив табличку з написом «Ленин Владимир Иллич 22.04.1870-21.01.1924». Нижче написано «Чигиринський р-н с. Рацеве 2008 г.»
– Ну, такого, мабуть, в Україні ніде не знайдете, – показує Микола Нестеренко на ряд високих постаментів з погруддями Леніна, Петровського і Куйбишева. Два перші пофарбовані у бронзовий колір, третій золотистого. – Ленін валявся у підвалі сільської школи теж у Чигиринському районі, а ці два з Лисянського району. Їх віддав мені директор одного свинокомплексу.
На четвертому постаменті стоїть чорний одноколісний візок.
– Цей візок десь 1920-х років. Візками з Боярки до Києва прокладали вузькоколейку. Поряд планую встановити ще якусь ракету. Постаменти сам мурував.
Заходимо у будинок. На підлозі у коридорі стоїть ще одне метрове погруддя Леніна.
– Цього привезли з Будинку офіцерів Черкас. Він 21 рік лежав у сирому підвалі. Я його почистив, підмазав. Покрив ґрунтовкою і покрасив польською «снєжкою». Тепер треба підняти на другий поверх. Але важить десь зо 200 кілограмів. Я не підніму його. Треба буде удавкою за шию та наверх тягнути.
Над східцями на другий поверх висять 16 флагштоків республік Радянського Союзу. Над вікном – напис «Моя Родина – СССР». На полицях уздовж стіни стоять експонати – барабан і сурма, театральний бінокль, авоська, консервний ключ, 1 крб. На сусідньому стенді розставлені французькі духи, ризькі «Ноктюрн» 1973 року по ціні 35 коп., одеколони «Спідола», «Цитрусовий», лосьйон «Росинка». У кожному флаконі є рідина. Власник відкриває їх, щоб почути запахи.
– Цю червону краватку на початку 1960-х носила моя дружина, яка була піонеркою. Тоді вона була Чугаєць Марія Григорівна. Потом пішов комсомол, прапори, дипломи, грамоти. Документи переважно моєї рідні. Тут деякі товари, які виготовляли протягом 12-ти п'ятирічок. На кожному раніше ставилася ціна. Ручна дрель коштувала 5 карбованців. Емалева кружка – 30 копійок. Стакани-гранчаки – по 7 копійок.
Поряд з документами Другої світової війни висить візитка Кантарії Мелітона Варламовича, який установив прапор перемоги на даху рейхстагу. На ній вказані адреса і телефон: «г. Сухуми, ул. Фрунзе, 36, кв. 29. Тел. 2-63-74».
– Десь у кінці 1970-х я із сім'єю їхав у поїзді Москва-Хабаровськ на Далекий Схід. Тоді служив у Приморському краї. А Кантарія теж направлявся у той край. Я знав його по історії. У поїзді ми були сусідами по купе. Пригощав мене домашнім вином і грузинською горілкою, чачою.
Микола Васильович показує довоєнний патефон, дуло від німецької гвинтівки з патроном.
– Знайшов у дворі, коли хату купив. Може, не одного нашого солдата життя забрало. Це шматок від зенітного снаряда. А тут кружка, яку мій батько приніс з війни. Наш рід починається з козаків. Мій тричі прадід Євстафій був полковником, – показує записи на родинному дереві. – Коли Катерина розігнала козацтво, прадід отримав 300 гектарів землі під Кременчуком. Там створив хутір Нестеренки Кременчуцького району. Зараз його немає, але на картах це урочище залишилося.
Микола Нестеренко з Марією Григорівною одружені 42 роки. Подружжя 13 років служило у гарнізонах ракетних військ. З ними мешкає теща 86-річна Євдокія Чугаєць. Нестеренки мають двоє дітей і четверо онуків.
реклама
Коментарі
Чому тоді там немає колосків за які страчували під час Голодомору, куль, якими вбивали дітей та жінок в Биківні, тощо?
Це не мораль, шановний. Це - МАРАЗМ!
Авторка щось плутає. Не можуть там висіти "флагштоки республік". Інша річ - ПРАПОРИ республік. А флагшток - він і в Африці флагшток
http://pres-centr.ck.ua/person/26921/
Стрічка RSS коментарів цього запису