реклама
Будівельна компанія надія

Черкаський обласний краєзнавчий музей з нагоди відзначення 35 роковин Чорнобильської трагедії підготував оновлену експозицію постійної виставки «Вони першими рятували світ». Фотодокументальні матеріали експозиції висвітлюють масштаби будівництва Чорнобильської АЕС у 1970-1980-х рр., аварію на четвертому блоці АЕС, яку кваліфікують як найбільшу у світі техногенну й екологічну катастрофу, боротьбу з вогнем та дезактивацію території, евакуацію населення м. Прип’ять та 30-км зони відчуження, замовчування радянською владою наслідків аварії, будівництво у максимально швидкі строки об’єкта «Укриття» та могильників забрудненої техніки.

Колективний подвиг здійснили 28 бійців-пожежників в першу годину після аварії на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року. Караули пожежної частини з охорони АЕС під командуванням Володимира Правика та СВПЧ-6 м. Прип’ять на чолі з Віктором Кібенком ціною власного життя поклали початок перемозі над вогнем. Музей дбайливо зберігає меморіальні речі Героя Радянського Союзу, лейтенанта внутрішньої служби Володимира Правика: кітель та службовий щоденник.

4

При локалізації і подоланні наслідків катастрофи виявили мужність, героїзм та професіоналізм представники різних професій та спеціальностей. За різними підрахунками, у 1986-1989 рр. у роботах по ліквідації наслідків аварії взяли участь від 600 000 до 800 000 осіб. У ліквідації аварії брало участь понад 18 тисяч черкащан. Серед цінних експонатів виставки: бойовий одяг пожежника, медичний одяг та обладнання тих років, особисті речі та нагороди ліквідаторів. Окремий комплекс становлять матеріали вогнеборців Чорнобиля. З 6 по 25 червня 1986 року бойову варту по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ніс Черкаський зведений загін протипожежної служби цивільної оброни. Матеріали експозиції розповідають про наслідки аварії на ЧАЕС, радіоактивного забруднення величезних територій, у тому числі і ряду населених пунктів Черкащини.

Музейна експозиція включає декілька комплексів, оформлених за хронологічно-тематичним принципом, серед яких вагоме комеморативне значення має комплекс «Пам’ять». Доповнюють експозицію інсталяції та інфографіка подій.

26 квітня 2021 року на відкритті виставки були присутні заступники голови Черкаської обласної ради Доманський Володимир Миколайович та Лісовий Сергій Миколайович, директор Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА Чикало Руслан Олександрович, начальник Головного Управління ДСНС України в Черкаській області Даник Андрій Миколайович, в.о. начальника Управління культури та охорони культурної спадщини Товстопят Людмила Миколаївна, завідувач виставки пожежно-рятувальної служби ДСНС України у Черкаській області Андрійчук Тимофій Іванович, представники громадських організацій, учасники ліквідації наслідків аварії та члени родин ліквідаторів. Директор музею Собко Ірина Василівна наголосила, що завданням музейної експозиції є вшанування пам’яті про цю подію.

Від Всеукраїнського об’єднання «Країна» Орден «Герой Чорнобиля», яким відзначений Жирний Олексій Олексійович, отримала донька відомого пожежника Черкащини Наталя.

Заслужений художник України Олександра Василівна Теліженко подарувала музею рушник «Звізда Полин» та розповіла про значення його образів.

Екскурсію виставкою для присутніх провела завідувач відділу науково-просвітницької та виставкової роботи Марина Бугеря.

Текст: Марина Бугеря, завідувач науково-просвітницької та виставкової роботи.

Фото: Микола Васильєв.

реклама


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

реклама Делікат
реклама

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ