ТОВ «Черкаський торфобрикетний завод» переміг у конкурсі публічних закупівель, отримавши спеціальний дозвіл на видобуток торфу на Ірдинських болотах. Про це розповідає команда телепроєкту «Народжені рікою» у другому випуску програми в межах проєкту «Створюй із Суспільним».
– Поклади торфу біля села Ірдинь виявили в 30-их роках минулого століття. Торф зацікавив людей як дешеве паливо і добриво. Тож згодом почалося активне видобування та розвезення не лише по навколишнім селам, а й залізницею до Білозір’я, а далі – по всій країні. На початку 70-х років торф почали видобувати механізовано, а в 1985 році на Ірдинських болотах побудували торфобрикетний завод. Під видобутком торфу було більше тисячі гектарів. З розпадом Союзу завод перестав працювати. Селяни почали масово ловити рибу та збирати рідкісні рослини і продавати, – розповідає селищний голова села Ірдинь Олександр Максимов.
І хоча місцеві жителі бідкаються про відсутність роботи в селі, екологи вважають, що торф не потрібно видобувати.
– Вилучення торфу призведе до збагачення атмосфери вуглекислим газом і, як наслідок, до зміни клімату. Відтак, менша випаде кількість опадів або ці опади випадатимуть рідше. А така ситуація набагато гірша, ніж зараз. Зберегти торф – це надзвичайно важливе завдання, – вважає еколог Олександр Спрягайло. - Тому і до боліт треба ставитися відповідально і берегти цей природній ресурс. Болота – це унікальні екосистеми, які перезволожені, містять багато торфу і багато видів рослин. Унікальний світ Ірдинських боліт має великі запаси води.
Більше про всі проблеми та красу річки Ірдинь розповідають ведучі програми «Народжені рікою» за посиланням: https://fb.watch/8iwfLwM6H9/ або https://www.youtube.com/watch?v=lrzhWHngmME. Автори проєкту сподіваються, що загублений світ Ірдинських боліт вразить глядачів своєю історією. Мандрівники ж вирушають в наступну експедицію відкривати нові світи та прокладати цікаві маршрути.
Команда телепроєкту «Народжені рікою»
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису