реклама

реклама

Світлу пам’ять видатного українського архітектора, вихідця з польської шляхетської родини Владислава Городецького вшанували у Черкасах представники Польського культурного центру імені Кароля Шимановського.

270353914_473497944173559_5988723815991193146_n

Про це інформує «Дзвін».

На 92-ті роковини від дня смерті Владислава Городецького представники польської громади Черкащини зібрались біля пам’ятного знаку архітектору, який з їхньої ініціативи торік встановили на будівлі Центру дитячої та юнацької творчості.

– Владислав Городецький був надзвичайно талановитою людиною. Йому не виповнилось і 30 років, коли він вже мав добру славу чудового архітектора. Спроєктовані ним будинки прикрашають вулиці міст України, Польщі і низки міст Європи й Азії. Кілька місяців тому ми на цьому місці відкрили пам’ятний знак великому зодчому, – зазначив голова Польського культурного центру імені Кароля Шимановського Геннадій Лінєвич.

Він же розповів, що розробку дизайну та виготовлення пам’ятного знаку фінансували спільно Посольство республіки Польща в Україні та Польський культурний центр імені Кароля Шимановського. Знак розробляла і втілювала команда творчих людей міста: архітектори Василь Дмитренко та Леонід Кондрацький, заслужений художник України Віктор Крючков, скульптор Микола Лютенко. А у церемонії його відкриття, окрім активістів польської громади Черкащини, взяли участь  міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, Радник-консул Посольства Республіка Польща в Україні Яцек Гоцловський та ректор ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Олександр Черевко. Місцем розташування пам’ятного знаку обрали будинок Центру дитячої та юнацької творчості.

– Це – одна із двох у Черкасах будівель, до спорудження якої безпосередньо був причетний Владислав Городецький. Його підпис є на проектній документації, і він особисто багато разів приїздив до Черкас, щоб контролювати хід будівництва. Цей будинок, який був спроєктований для жіночої гімназії, за задумом його творця має вигляд розкритої книги. Його відкрили у січні 1905 року – 117 років тому. Достеменно відомо, що на відкритті був і Владислав Городецький, – додав Геннадій Лінєвич.

Архітектурна творчість Владислава Городецького нерозривно поєднана з історією розвитку архітектурного мистецтва Черкас, області, столиці і багатьох міст світу. У селі Мошни Черкаського району зберігся чи не єдиний у світі дерев’яний будинок, збудований за проєктом Владислава Городецького. У Києві знаходиться відомий на весь світ Будинок з химерами.

Довідка.

Gorodecykiy Vladislav Vladislavovich Лешко Дезидерій Владислав Городецький народився 158 років тому, 23 травня (4 червня за новим стилем) 1863 року у с. Шолудьки, Подільської губернії, тепер село Немирівської громади Вінницької області у польсько-шляхетській родині Городецьких гербу Корнич.

Після здобуття освіти у Одесі та Петербурзі, Владислав Городецький переїхав до Києва, де жив і працював майже 30 років. Він мав посаду міського архітектора у Києві, а також був відомим підприємцем, меценатом, мисливцем і мандрівником. Володів цементним заводом у Куренівці (пригород Києва) і фабрикою з виробництва вуглекислоти та сухого льоду у Сімферополі. У 1914 році у Польській друкарні в Києві вийшла його книжка про мисливську подорож передгір’ями Кіліманджаро «У джунглях Африки. Щоденник мисливця», яку Городецький оздобив власними малюнками.

У 1920 році разом з дружиною Корнелією Марр емігрував до Польщі.

Вийшовши на пенсію, продовжував працювати у власному проектному бюро, а потім у американській фірмі «Генрі Улен і К°». Ця ж сама компанія запросила Городецького на роботу до Ірану, де він незабаром і помер. Похований на римсько-католицькому цвинтарі у Тегерані.

реклама

Коментарі  

 
+2 #2 Віктор 05.01.2022 19:35
Покажіть їм як виглядає гр.обаний стид що сидить у мерії. Це він улаштував той глум і назвав його "сквер", і він спокійно знищує шедеври такі як цей Палац та інші.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #1 Арго 05.01.2022 09:10
О! Ліневича треба знати!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100