Дані інструкції зібрано і узагальнено професійною медіа організацією Інститут Масової Інформації. Текст інструкцій подається нижче в скороченому варіанті.
Існують основні правила з безпеки, яких потрібно дотримуватись у своїй роботі:
Варто пам'ятати, що потрібно завжди знати, де саме ви перебуваєте, та мати із собою засоби зв’язку.
Оцінювання ризиків. Методика оцінювання та запобігання ризикам
Розуміння своїх потенційних ризиків, їхній аналіз та планування мають бути обов’язковими складовими діяльності журналіста.
Кожному окремому завданню, на яке вирушає журналіст, має передувати оцінювання ризиків. Це дуже важливий етап у плануванні відрядження, оскільки тут медійники можуть керувати ризиками та вживати заходів задля запобігання їм чи їхньої мінімізації.
Зробити один раз оцінювання ризиків і використовувати його для різних відряджень не можна, адже ситуація дуже часто змінюється, а ризики можуть бути пов’язані як із кліматичними умовами, так і з культурними особливостями.
Перед тим як перейти безпосередньо до планування, потрібно записати коротку інформацію про відрядження чи ситуацію, щодо якої ви робите оцінювання ризиків:
Оцінюючи ризики, потрібно дослідити якомога більше джерел для того, щоб краще зрозуміти природу загроз, із якими ви можете зіткнутися, та визначити способи їхньої мінімізації. Спочатку треба перелічити всі можливі ризики під час виконання певного завдання, а далі перейти до їхнього оцінювання. Для найімовірніших ризиків або ризиків, що можуть завдати шкоди життю чи здоров’ю, завадити виконанню завдання, потрібно розробити заходи, які унеможливлять або мінімізують їх.
Рекомендуємо окремо детально продумати, як ви зберігатимете зібрану інформацію та матеріали; чи наражатиме на загрозу інших людей зібрана інформація в разі, якщо вона потрапить до сторонніх осіб; як ви збираєтеся вивезти ці матеріали з країни / території, де працювали; які способи оброблення даних і резервного копіювання ви використовуватимете.
Базові документи під час роботи в ситуаціях з підвищеною небезпекою
Журналісти мають комунікувати з колегами, яким вони довіряють, та залишати необхідну інформацію, що сприятиме в пошуку, порятунку чи допомозі. Є два базових документи, які ми рекомендуємо заповнювати.
Proof of life (підтвердження життя)
Дослівний переклад назви цього документа звучить як “підтвердження життя”, аналогів в українській мові немає. Він містить усі особисті дані й секретні питання та заповнюється один раз в одному екземплярі, але в міру зміни інформації може переписуватися. Перебуває на зберіганні надійної людини, наприклад з-поміж родичів чи колег.
“Особисті дані”: ПІБ, прізвисько, дата й місце народження, громадянство, мови, якими ви володієте, адреса проживання тощо.
“Фізичні дані”: вага, зріст, колір очей, шкіри й волосся тощо.
“Інформація для контакту з родиною”. Зазначаються контактні дані членів вашої родини. Прізвища осіб потрібно розмістити в такому порядку, у якому до них мають звертатися. Мабуть, не найкращою кандидатурою для першого контакту в разі, якщо з вами щось станеться, буде ваша мати, або вагітна сестра, або родич, який має проблеми із серцем.
“Медична документація”: ім’я сімейного лікаря та його контактні дані, група крові, наявність зразка ДНК, алергій, хвороб тощо.
“Секретні питання та відповіді”. У розділі зазначаються щонайменше чотири секретних запитання та відповіді на них. Питання можуть стосуватися вашого особистого життя і повинні бути відомі тільки найближчим людям. Запитання, на які легко можна знайти відповіді чи вгадати, не мають зазначатися.
У документі також є місце, де потрібно написати фразу від руки, для того щоб мати приклад почерку, і залишити зразок вашого підпису та ініціалів.
Схеми зв’язку
Для завдань, які визначаються журналістом як потенційно небезпечні чи проблемні, має бути розроблена “схема зв’язку”. Це план, як підтримувати зв’язок з довіреними особами щодо питань вашої безпеки.
Тут потрібно записати всі вихідні дані, що стосуються завдання, на яке ви вирушаєте. Окрему увагу слід приділити розкладу та написати, як часто ви комунікуватимете зі своєю довіреною особою з питань безпеки. Якщо завдання не виглядає небезпечним, то варто повідомити про те, що ви пішли на нього та повернулися. Окремо слід прописати сценарій на випадок втрати зв’язку чи активації “аварійного”, якщо є підозри, що з вами щось сталось і ви не комунікуєте згідно з планом.
Список контактних осіб на випадок надзвичайної ситуації: потрібно зазначити три людини, яким необхідно передусім повідомити про ймовірну небезпеку, у яку ви потрапили. У разі якщо ви вирушаєте на потенційно небезпечні завдання, потрібно додатково повідомити про це. Слід зазначити час і місце, а також скільки ви там плануєте пробути.
Додатково. Рекомендуємо завантажити свої документи (скани паспортів, прескарти, акредитації, редакційного завдання, медичної картки) на Google Drive, Dropbox чи інший хмарний сервіс, створити коротке посилання на них через скорочувач лінків (наприклад, bit.ly/docs_Ivanov) і запам’ятати це посилання. Тоді у вас завжди в разі потреби будуть скани всього необхідного.
Повний текст рекомендацій і корисні посилання розміщено на сайті ІМІ.