реклама Делікат

Черкащанка сьогодні живе в заміському будинку. У Черкасах у квартирі через вимкнення світла практично не буває. За містом в одному з сіл має будинок більше ста квадратів площею. Поставила там інвертор, акумуляторні батареї, стабілізатор. Все обійшлося приблизно в 4 тисячі доларів. Планувала й сонячні панелі, але поки бракує коштів.

Власне через кошти багато хто й відкидає зараз таку можливість як встановлення сонячних панелей. Раптовий попит, за словами постачальників, породив зростання вартості установки. Немов замкнене коло. Водночас, саме сонячні панелі в час відключення електроенергії часто стають альтернативою генераторам, павербанкам, зарядним станціям...

Війна змушує людей приглядатися до альтернативних джерел енергії. На допомогу приходить зелена енергетика. І особливо у спеку є актуальними сонячні панелі. Власне, це те, на що переходять в усьому світі. Лиш в нас війна стала каталізатором змін.

IMG_6169  

«Децентралізація» системи електропостачання

– Учора енергетика діяла лінійно. Як бачимо, все йшло від виробника до пасивного споживача. Нині починається система децентралізації в енергетиці. Тут все розрізнено і є вже активний споживач, який сам виробляє електроенергію і сам може також продавати її, - каже менеджер проєктів ГК VITAGRO Максим Бабаєв. – Так, наприклад, медзаклади чи інші установи можуть мати сонячні панелі і надлишок електрики продавати... Окрім того, стара енергетика забруднювала довкілля і пришвидшувала зміни клімату, але нова енергетика менш агресивна до клімату. До слова, технології нової енергетики вже дешевшають і починають конкурувати зі старими технологіями по ціні.

Між тим, як каже фахівець, недоречним є встановлення сонячних панелей, наприклад, на школах. Адже саме в школах улітку канікули, а тому там буде простій. Доречніше ставити сонячні панелі в закладах, які працюють постійно, наприклад садочки чи лікарні. Є вже приклади в Україні, коли сонячні панелі встановлюють і на багатоповерхівках. Водночас, сонячні панелі активно ставить бізнес.

В одному з районів Черкащини перед повномасштбаним вторгненням (не називаю в цілях безпеки) запрацювала сонячна електростанція (СЕС) потужністю 25 мВт, побудована норвезькою компанією Scatec. Обійшлась вона іноземцям в 30,5 мільйонів євро.

Черкаська будівельна компанія «Добробуд» влітку 2022-го встановила сонячну електростанцію на 30 кВт на території свого підприємства, де розташоване виробництво залізобетонних виробів, ліфтів, тротуарної плитки, металопластикових вікон, йдеться в статті на сайті forbes.ua.

Завдяки власній СЕС компанія знизила витрати на електрику на 20%, каже співвласник компанії Валерій Діденко. Інвестиції – $18 000. Прогнозований період окупності – 3,5 року за теперішніх цін на електроенергію. СЕС «Добробуду» працює лише для задоволення власних потреб і не віддає електрику в мережу за зеленим тарифом. «Отримати зелений тариф – це купа клопоту, додатковий час і витрати, – зізнається Діденко. – А компенсації виплачуються з великими затримками».

Нещодавно, у Руськополянській амбулаторії встановили 12 сонячних панелей, енергія яких повністю забезпечує будівлю електрикою. Раніше, під час відключень електроенергії, роботу зупиняли, а нині продовжують приймати пацієнтів. Коли централізоване електропостачання відсутнє, працюють акумулятори, які накопичують згенеровану від сонця електрику. Про це пише Суспільне

Наявність сонячних дахових панелей зменшує залежність людей від стану енергетики України. Голова спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зауважує, що в Україні необхідно в буквальному сенсі впроваджувати встановлення сонячних панелей на приватних будинках, на багатоквартирних будинках, на бізнес-центрах, всюди…

456603882_1176772696922064_92719542064816894_n

В’ячеслав Голіков зі Звенигородки. Там проживає у приватному секторі. Раніше звенигородчанин сам встановив собі сонячні панелі в будинку і має електрику навіть якщо вимикають світло в місті. Каже, що в інших людей в місті бачить також багато сонячних панелей. Сьогодні він фахівець з автономних систем і встановлює людям джерела безперебійного живлення.

– Попит в громадян зріс абсолютно на усе. І на сонячні панелі, і на інвертори та акумулятори. Хоча для бізнесу це не новина. Бізнес завжди платив багато за електрику, бо багато споживав, тому встановлював заради економії сонячні панелі давно. Якщо бізнес ставить сонячні панелі, то окупає їх за два-три роки, – каже В’ячеслав Голіков.

Фахівець пояснює, якщо панелі монтуються з метою продавати в мережу, в державу, то слід збирати документи, дбати про підведену дозвільну потужність, повинні бути сертифікати, проєкт. Якщо ж людина хоче встановити панелі для себе, тоді не треба стільки клопоту. І якщо сонця вистачає, тоді будинок стає автономний.

Автономним є тепер будинок і в самого В’ячеслава. Він лише взимку бере електрику від держави. При встановленні він також радить звертатись до кваліфікованих фірм, адже сонячні панелі – це електрика, а тут важливо все підключити чітко і фахово, щоб не було проблем.

– У мене вдома дві станції. Одна мережева, інша автономна. Панелі на хаті і на прибудинковій споруді. Є двонаправлений лічильник. І він рахує, скільки ввійшло, і скільки пішло. Тобто, він може мотати в дві сторони. Якщо станція виробляє два мегават-годин в червні, то в грудні 300 кіловат. Влітку, виходить я не плачу, а взимку, якщо мені теж треба два мегавати, то взимку я заплачу лише за тисячу сімсот… 2 мегават- годин у літній місяць виробляє 12 кіловатна станція. Площа мого житла приблизно 70 кв.м.. Крім всього, маю електромобіль. Тому стільки потребую. Середньостатистична родина споживає 400-600 квгодин. Одна людина 100-180.

Взимку людям з сонячними панелями складніше, але можна поставити також інвертор і акумулятор. Тоді можна їх заряджати, не лише від сонячних панелей, а й від мережі і використовувати, коли немає світла.

– Наприклад, у квартирах не поставиш сонячні панелі, але можна поставити інвертор і акумулятор. І вони заряджаються в людей від мережі, а тоді дають світло, коли будинок відключений, – каже пан В’ячеслав. – Що ж до цін, все раптово зросло в ціні, бо попит зріз мало не в десять разів. А з доставкою навпаки, ситуація складніша.

За словами звенигородчанина, замовляють нині сонячні панелі на декілька місяців наперед.  Водночас, великий попит породив і зростання ціни.

Ціни кусаються, але держава компенсує відсотки

"Батько рахував 10 000 $ - нормальний комплект. Кусається..." - каже смілянин Віктор Васюра.

"Зараз велика переплата. Як почне діяти закон про нульове ввізне мито і оподаткування і почнуть від держави частково брати на себе витрати - тоді щось будем думати. А на сьогодні холодильник норм тримає 2 години відключення, батарейок в макбуці і телефоні хватає з головою, по темному завжди у всіх є ліхтарики та й на телефонах теж, опалення в мене без електрики працює, плита газова… Не бачу сенсу викидати зараз 5-7 тисяч баксів", - каже черкащанин Андрій Пархоменко.

Загальна встановлена потужність промислових сонячних електростанцій в Україні становить 6 226,9 МВт. В Україні на початок 2022 року введено в експлуатацію 1,2 ГВт сонячних електростанцій приватних домогосподарств. За оцінками, було знищено близько 280 МВт (24%) встановленої потужності. Про це говорить Станіслав Ігнатьєв, доктор технічних наук, професор почесний професор Європейського інституту другої освіти (Республіка Словаччина) CEO Solar Generation, LLC Голова Ради Української Асоціації відновлюваної енергетики

– А ще ж маємо вітроенергетику, біоенергетику, – каже  фахівець. – Щодо сонячних проектів, наприклад, на Черкащині їх потенціал складає 180 МВт.

Енергетичне обладнання встановлять на 130 закладах надання первинної медичної допомоги у більшості регіонів України, серед яких і Черкаська область. Про це повідомили в МОЗ України.

Буде закуплено та встановлено у медзакладах фотовольтаїчні електростанції. Йдеться про  комплекти з сонячних панелей, інверторів та акумуляторних батарей, які забезпечать у майбутньому стабільність роботи закладів охорони здоров’я.

Між іншим, і банки зараз підлаштовуються під нові реалії. Як повідомляє ПриватБанк, він розпочав кредитну програму “Джерела Енергії” для українців, які планують встановити сонячні та вітрові електростанції. Член правління ПриватБанку з питань роздрібного бізнесу Дмитро Мусієнко каже, за підтримки уряду та Фонду Розвитку Підприємництва вже з 20 липня кожен українець зможе оформити в банку кредит для придбання альтернативних джерел електроенергії. Держава повністю компенсує відсоткову ставку.

Якщо ж брати область, наприклад, теплову генерацію, то її підсилюють модульними котельнями, про що говорить заступник очільника області Антон Царюк.

У контексті підготовки до опалювального сезону про джерела резервного живлення говорив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. У Черкаській області розвивають розподілену генерацію електричної енергії.

– У нас уже діють 10 когенераційних установок, вони комбіновано виробляють тепло й електроенергію, – зауважив Ігор Табурець.

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
-1 #6 СОЛДАТ 05.08.2024 20:52
Цитую Prokopenko:

Продовжу.Підрахувавши баланс від продажу електроенергії за липень хлопці побачили, що особливого то прибутку і нема, бо підвищення тарифу не перекрило години відключень і світла стали вимушено споживати набагато менше.Думаю, що вони зробили відповідні висновки і енерготерор припиниться.Але ціни назад вже не повернуться.Хіба що катастрофічне падіння рейтингів вовочки і андрюшечки якось повпливає на стан справ.Хоча...вовочці і андрюшечці на це наплювати.У них зараз єдина задача-"підкосити" ще бабла і по-тихому звалити від гріха подалі десь в теплі краї.Якщо встигнуть звичайно... :lol:
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-1 #5 СОЛДАТ 05.08.2024 20:44
Цитую Prokopenko:

Тут маємо статтю не про "кого", а про що.Справа в тому, що складські запаси бензогенераторі в, закуплених наприкінці 2022-го року, успішно реалізовані і ринок ними насичений.Хлопці отримали свій прибуток і шукають нову можливість заробити.Вирішили попробувати сонячну енергетику.Тут і бариші на їхню думку мають бути більші, бо сонячні панелі річ недешева, і з приводу охорони довкілля мороки менше.Дивує інше.Чому раптово перестали відключати світло? Запустили два відремонтовані енергоблоки на АЕС?Цього вистачило для покриття дефіциту в країні, яка стояла на межі енергетичного колапсу і з усіх прасок лунало, що зиму ми не переживемо.Чи може взагалі відремонтували все розбите кацапськими ракетами?Малоймовірно на мою думку.Просто дефіциту ніякого не було.Рінатік з ігорьком під шумок вирішили заробити.Мовляв - гроші з подорожчання підуть на ремонти пошкодженої генерації і населення все "схаває" мовчки.Але сталось інше...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #4 Prokopenko 05.08.2024 12:10
Про кого стаття? Про тих, хто у змозі заплатити одноразово 4 тисячі доларів за вирішення проблем з електрикою? І скільки таких? Не треба виправдовувати бездіяльність чиновників, які не захистили критичну інфраструктуру і навіть влітку залишили людей без світла. До того ж максимально несправедливо розподіляють енергію. Взимку буде цікаво. Не замерзнуть діти тільки у тих, у кого є гроші!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+6 #3 ROK 28.07.2024 11:59
Обставини змушують шукати шляхів вирішення проблем
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+2 #2 Зінченко 23.07.2024 06:25
Подаруйте всім бажаючим-не відмовимось і місце для установки знайдемо....
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-8 #1 Эол. 22.07.2024 21:11
Продам мешок. Роза ветров - бонусом. Черкасским Одиссеям просьба не беспокоить.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100