Нині дві громади в області: Будищенська та Мліївська – працюють, попри війну, над впровадженням громадського бюджету. Подібний бюджет є важливим інструментом для розвитку демократичних процесів у них. Він дозволяє жителям брати участь у розподілі фінансового ресурсу, пропонуючи проєкти для покращення життя громади або голосуючи за них.
Бюджет участі, або громадський бюджет – це механізм, за допомогою якого мешканці безпосередньо вирішують, на що витратити частину прибутку. Про те, як одна з цих громад – Будищенська – реалізувала проєкти громадського бюджету, як живе і що має – розповідаємо далі.
Цікаво, що ця громада живе без голови. Бо голова громади в 2023 році написав заяву за власним бажанням. З того часу обов’язки виконує секретар сільської ради та виконавчого комітету Токаренко Наталія Євгеніївна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Військових частин в Будищенській громаді не було, тож, коли на Київ забрали ПДФО, це не вплинуло на громаду.
Наповнюється бюджет насамперед завдяки компанії МХП, яка тут працює, оренді землі та черкаським лісівникам, які також тут платять податок.
Торік бюджет складав 46 млн грн, цьогоріч – 54 млн грн, а планується 57 млн грн. До речі, ще пару років тому громада входила у десятку лідерів з наповнення бюджетів.
У громаді діє місцева пожежна команда, яка також виїздить на допомогу і в сусідні громади.
Урочисте відкриття пожежного депо Будищенської сільської територіальної громади відбулося цьогоріч навесні. Новостворене депо розміщене в гаражних приміщеннях комунальної власності, які після капітального ремонту отримали нове життя. Кімнати для рятувальників добудовані за кошти місцевого бюджету, меценатів та за співфінансування місцевого бізнесу.
Тут цілодобово нестимуть чергування по одному рятувальнику із місцевої пожежної охорони та члени добровільної пожежної команди. Загальний же склад місцевої пожежної команди становить чотири особи, добровільної пожежної команди - дванадцять осіб.
Команда має техніку, один з автомобілів наданий за підтримки міста-побратима з Німеччини.
Голова громади Наталія Токаренко зазначає:
– Створенню пожежно-рятувального підрозділу в Будищенській громаді передувала участь у проєкті „Вогнеборці. Вдосконалення цивільного захисту в Україні на місцевому рівні“, що реалізується Фондом міжнародної солідарності в рамках програми „ULEAD з Європою“ і співфінансується Програмою польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Було пройдено нелегкий відбір, та серед 249 громад наша громада виборола право на реалізацію проєкту. Проведено спеціальне навчання за Програмою ДСНС для 12 добровольців нашої громади. У результаті участі в проекті отримано як навчально-методичну допомогу із вдосконалення системи цивільного захисту на місцевому рівні, так і допомогу із забезпечення добровільної пожежної команди спеціалізованим спорядженням, комплектами бойового одягу, матеріалами та інвентарем для надання першої домедичної допомоги.
Також тут з минулого року на службу заступив поліцейський офіцер громади капітан поліції Юрченко Сергій Миколайович. Поліцейський офіцер громади – це один із кроків у реформі Національної поліції. Його основна мета – забезпечити територіальну громаду окремим офіцером.
За кошти місцевого бюджету, а це 720 тисяч гривень, був закуплений автомобіль для поліцейського офіцера Renualt Duster. Але у зв’язку з воєнним станом коштів для реалізації не вистачало. Тому Будищенська сільська рада звернулася з проєктом «Безпечна громада» Поліцейський офіцер громади» до Благодійного фонду «МХП-Громаді» за допомогою в його реалізації, а саме: капітальний ремонт приміщення та закупівля оргтехніки на суму 338,5 тисячі гривень. ДП «Перемога Нова» та Благодійний фонд не залишаються осторонь та долучаються до реалізації проектів та ідей громади. Завдяки проекту поліцейському офіцеру забезпечені комфортні умови праці та відпочинку з усім необхідним.
Громада на сьогодні об’єднує шість населених пунктів, школа є лише в Будищі і в Свидівоцькому старостинському окрузі. Є три садочки, всі освітні заклади забезпечені укриттями.
Одне з укриттів – модульна швидкомонтуюча споруда 4 класу захисту на 200 осіб з двома виходами, придбане укриття за кошти місцевого бюджету. Захисна споруда облаштована згідно з нормами чинного законодавства для убезпечення всіх учасників освітнього процесу.
Місцевий соціально відповідальний бізнес долучається до ряду проєктів. Так, новий Клас безпеки відкрився на території Будищенської громади у Свидівоцькому ЗЗСО І-ІІІ ступенів Будищенської сільської ради за сприяння секретаря сільської ради, співфінансування місцевого бюджету та БО "БФ "МХП-Громаді".
«Клас безпеки» — це Всеукраїнський проєкт, мета якого – вивчення правил пожежної, мінної безпеки та цивільного захисту, ознайомлення з алгоритмом дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, формування в учнів навичок надання домедичної допомоги.
Учні 11 класу презентували свої навички та уміння щодо надання домедичної підготовки, які вони засвоїли на уроці «Захист України», на практиці показали, як на манекені навчаються проведенню непрямого масажу серця, накладання пов’язок та фіксуючих шин.
З бюджету громади вдалося підтримати армію та постраждалих від війни.
За 2023 і 2024 роки було виділено:
Ці витрати становлять 4% бюджету громади, розповідає секретар сільської ради Наталія Токаренко.
Окрім цього:
Також сім’ї військовослужбовців забезпечують твердим паливом для обігріву на зиму.
Ветеранський простір «4.5.0.» - саме таку назву має відновлений в селі Свидівок ветеранський хаб, що входить в Будищенську громаду. У нефункціонуючій частині будівлі зробили ремонт, облаштували дві кімнати, і тепер там постійно буде працювати людина або дві. Причому це будуть штатні посади комунального закладу громади «Центру надання соціальних послуг».
Основним завданням такого простору стане адаптація ветеранів до мирного життя, тут воїни та їх близькі можуть знайти підтримку та розуміння, тут будуть надаватися необхідні консультації, тут можна буде випити чашку кави чи чаю.
– Тут буде місце для зустрічей, забезпечення соціальної, юридичної та психологічної підтримки ветеранів, тобто тут можна отримати відповідь з будь-яких ветеранських питань. Було з бюджету виділено 175 тис. грн на облаштування, – каже секретар сільської ради та виконавчого комітету Наталія Токаренко.
Заступник начальника Черкаської РВА Микола Турик зауважив, що тут, на мирних територіях, захисники, які повертаються, повинні мати можливість зібратися, мати місце, де вони можуть поставити питання і отримати відповіді. Одна з посад фахівця в ветеранському просторі вже введена, і людина приступить до обов’язків з 2 грудня.
– Проєкт реалізували в межах конкурсу соціальних ініціатив «Час діяти, Україно!» за підтримки Благодійного Фонду «МХП-Громаді». Ми допомагали створити подібні хаби й в інших районах. Так, в Лисянці більше фізична реабілітація, в Звенигородці великий проєкт, там буде 8 спеціалістів. В Худяках теж зробили кімнату, – зазначив менеджер з соціальних проектів Благодійного Фонду «МХП-Громаді» Микола Єфремцев.
Допомагає громада і ВПО, тут були по приватному сектору з початку повномасштабного вторгнення розселені переселенці. Нині більші поїхали, а дехто і лишився, знайшов тут роботу. Так, економістом в громаді працює Ольга Гончар. Вона з родиною приїхала зі Слов'янська.
- Шукали житло подалі від війни. Приїхали сюди і нам тут сподобалося. Спокійно, - зазначає пані Ольга.
Будищенська територіальна громада разом із 16 іншими громадами з 9 областей України стала учасницею програми «U-LEAD з Європою». У межах цієї програми підтримки, громада працюватиме над створенням і реалізацією громадського бюджету – механізму, який дозволяє мешканцям самим впливати на те, як використовуються бюджетні кошти для розвитку громади.
Секретар сільської ради Наталія Токаренко підтримала ініціативу працівників виконкому залучити жителів громади до цього процесу. Це дає людям можливість впливати на рішення місцевої влади, а також сприяє об’єднанню громади для співпраці та покращення життя. Громадський бюджет – це спосіб реалізувати важливі соціальні проєкти за бюджетні кошти.
Навчання для учасників програми тривало з березня до липня 2024 року. У цей же час у громаді почали впроваджувати громадський бюджет. Основні умови для подачі проєктів були простими:
Перевага надавалася проектам, що спрямовані на благоустрій, організацію дозвілля, енергозбереження, покращення екології та інші суспільно важливі ідеї.
На розгляд подали п’ять проєктів, але три з них не відповідали умовам. До голосування допустили два:
У громаді працювали два консультаційні пункти, де можна було отримати допомогу з оформлення проектів.
30 серпня мешканці громади обрали переможця – проект «Свидівок CINEMA». На його реалізацію у бюджеті наступного року передбачено 174 350 грн.
Будищенська громада демонструє справжній приклад активності та згуртованості, навіть у складний воєнний час. Завдяки впровадженню громадського бюджету, вона дає мешканцям можливість брати участь у розвитку своїх населених пунктів, реалізуючи важливі соціальні проєкти. Попри труднощі, громада активно підтримує армію, забезпечує освітні заклади укриттями, відкриває ветеранські простори, залучає соціально відповідальний бізнес до співпраці
Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States
Фото "Прочерку", а також надані громадою
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису