реклама Делікат

Сьогодні влада стверджує, що до літа цього року пошкоджену російською ракетою багатоповерхівку в Умані таки відновлять. Насправді це один такий великий багатоповерховий будинок в Черкаській області (на щастя, більше таких масштабних трагедій не було), куди влучила ракета за час повномасштабного вторгнення, зруйнувавши один з під’їздів. Через російську атаку загинули цивільні. Трагедія в Умані сталася 28 квітня 2023 року. Опісля заговорили про відновлення, але допоки воно не завершено.

Фото з групи в ФБ: Пліткарка Умані - Блог про Умань

Фото з групи в ФБ: Пліткарка Умані - Блог про Умань


Світлана Дербеньова родом з Умані. До повномасштабного вторгнення вона певний час жила в Ірпені, потім в Бучі, де й дізналася в один момент про те, що сталося з уманською багатоповерхівкою, у якій жила її родина. На момент потрапляння ракети в багатоповерхівку, у квартирі була мама Світлани. На щастя, жінка вижила.

"Спочатку мама навіть не зрозуміла, що сталося, — розповідає Світлана. — Вона вийшла в коридор, там було задимлення, люди бігали. Тоді вона спустилася вниз". Згодом мама Світлани переїхала у квартиру подруги в сусідньому будинку, яка поїхала до Польщі й залишила ключі.

Будинок знаходиться за адресою вул. Захисників України, 25. Пошкоджено було також ряд інших будинків навколо. Загинуло 23 людини, пізніше кількість жертв збільшилася до 24. Район був цивільним, а трагедія викликала обурення та глибокий резонанс.

Фото "Прочерку" з архіву

Фото "Прочерку" з архіву


Цифри по відбудові

Після події влада обіцяла швидку відбудову, проте строки постійно зміщувалися. Станом на кінець 2024 року роботи все ще не були завершені.

Цей будинок один в області, що вказаний на карті Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Карта фонду показує інформацію, представлену станом на 31.12.2023 року. Як вказує офіційний портал фонду, заплановано було в 2023 році використати 62.8 млн грн. Однак тоді використали лиш 3,9 млн грн.

Карта фонду показує інформацію, представлену станом на 31.12.2023 року. Як вказує офіційний портал фонду, заплановано було в 2023 році використати 62.8 млн грн. Однак тоді використали лиш 3,9 млн грн.


Там ідеться: станом за 2023 рік Черкащина з видатків, направлених на захист критичної інфраструктури та єВідновлення, отримала на область лише одну суму – на пошкоджений ракетою будинок в Умані.

Звісно, спершу був проєкт, потім тендер. Має ж хтось фаховий відновлювати будинок. А для цього треба гроші. Якщо почитати ЗМІ і переглянути цифрові платформи, що моніторять якість відбудови, то в очах починає рясніти від різної кількості цифр. Можливо, ця вся бюрократія і стала причиною затягування будівництва. Спробуємо розібратися.

Отже, загальна вартість з відновлення будинку склала понад 90 мільйонів, зазначив керівник ОВА Ігор Табурець під час інтерв'ю Суспільному.

94a9afe7584336f63ef2825da94d9f0a

В експлуатацію будинок планували здати восени торік, втім, досі тривають будівельні роботи, розповів Табурець:

"Серед причин — непроста ситуація, яка пов'язана з війною. Це саме питання мобілізації людського ресурсу, тому що всі підприємства від цього залежні. Мова не йде про бронювання людей. Вони призиваються, значна кількість була мобілізована і пішла воювати… У 2025 році, переконаний, що основні роботи, які вже будуть проводитися всередині самого будинку, будуть завершені".

За словами заступника голови Черкаської ОВА Антона Царюка, на об’єкті завершено монтаж панелей, облаштовано покрівлю, триває утеплення фасадів, встановлюються інженерні системи та проводиться підготовка до внутрішніх оздоблювальних робіт.

"Для нас важливі якість, прозорість та своєчасність виконання", — наголошує він.

Тепер ще детальніше про цифри. Заради прозорості і створені платформи, як Prozorro, spending.gov.ua, Big Recovery Portal тощо, куди звантажуються документи по відбудові і показані суми. Однак, якщо підраховувати там поки що витрати менші.

Так, згідно тендеру на Prozorro, вартість будівництва будинку майже 68 млн.

На Big Recovery Portal, своєю чергою, по уманському будинку статус об’єкту вказаний як активний, а бюджет 71,8 млн. Термін вказується – 2 місяці. Скарг чи коментарів по об’єкту немає. Однак туди ж підвантажена і тендерна документація, яка таки знижує ціну майже до 68 мільйонів.

Скрін зі сторінки сайту

Скрін зі сторінки сайту


Водночас, За постановою Кабміну вже 2024 року «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії» на цей будинок було виділено більше 58 млн грн (дофінансування до потрібної суми з місцевого бюджету)

654

За інформацією офіційного державного вебпорталу з відкритими даними про використання розпорядниками та одержувачами публічних коштів державного та місцевих бюджетів (spending.gov.ua), у 2024 році проплачено отримувачу майже 37 млн.

Власне, як пояснив «Прочерку» директор департаменту будівництва Черкаської ОВА Ростислав Євмина саме 37 мільйонів – це є крайня сума, яка на сьогодні виплачена будівельникам за відбудову. Фінальна ж сума у 90 мільйонів, озвучена керівництвом області, навіть більше, у 91,5 млн, – є узагальнюючою і буде вже фіналізувати об’єкт після всіх завершальних робіт (у цю суму входить проєктування, технічний і авторський нагляди, тобто це будуть не лише будівельні роботи, а й загальна вартість проєкту з введенням в експлуатацію). І тут зібрані кошти не лише держбюджету, а місцевого бюджету Умані, також незначні кошти обласного бюджету.

d6505cb33ece864193a0c088f1157377

– Ціна по тендеру на «Прозоро» в майже 68 мільйонів була очікуваною. Сам договір вийшов майже на 65 мільйонів будівельних робіт. Тобто, менше. Але за цей термін будівництва, хоч виділено було більше, та освоїти вдалося лиш 37 мільйонів, як і показують проплати у spending.gov.ua. Інші виділені державою кошти повертаються у державу. І тепер повинно бути нове розприділення коштів і вони повинні бути знову направлені на фінансування об’єкту. Орієнтовно, це буде не раніше лютого.

В останній день старого року була підписана, а 2 січня нового року опублікована на «Прозоро» додаткова угода, яка зменшила ціну договору підряду до 47 мільйонів.

– Додатковою угодою зменшили основний договір з 65 до 47 мільйонів. Тобто, ті роботи, які не треба виконувати, але вони спершу були передбачені в проекті, викреслені. Відповідно, договір обмежений тими роботами, які дійсно будуть виконуватись. І по цьому договору тепер підрядник отримає менше. Але це не означає, що вся сума проєкту зменшиться. Так і буде 91,5 млн. Чому? Як я казав, ця сума включатиме в підсумку основні роботи і додаткові після коригування проєкту. У «Прозоро» ще з’явиться договір на додаткові роботи, підписаний нещодавно, – пояснив Ростислав Євмина.

Договір з «Прозоро» на кінець 2023 року

Договір з «Прозоро» на кінець 2023 року


Додаткова угода станом на кінець 2024 року

Додаткова угода станом на кінець 2024 року


Чому відновлення пошкоджених будинків триває по-різному?

Між іншим, схожі пошкодження, як в Умані, можна побачити в Харкові. Водночас там швидше відбудовують будинки. Так, в Харкові у будинках на вулицях Кооперативній, 18/20, Космонавтів, 2 та Бучми, 50 в Харкові, які отримали значні пошкодження через обстріли ворога, провели капітальні ремонти. Відновили конструктивні елементи, місця загального користування та під’єднали комунікації – за бюджетні кошти, - писали у ЗМІ.

Шестиповерхівка на Кооперативній, 18/20 була зруйнована ударом ворога у липні 2022 року. У ДСНС у Харківській області тоді зазначили, що в результаті вибуху повністю зруйнований під’їзд, а з-під завалів рятівники витягли літню жінку, мешканку квартири на другому поверсі. Вже у лютому 2023-го міський голова Ігор Терехов похвалився журналістам, що в будинку зробили “потужну реконструцію”.

Джерело фото: objectiv.tv

Джерело фото: objectiv.tv


Порівняно з Харковом, де відновлення пошкоджених будинків, таких як шестиповерхівка на вулиці Кооперативній, було завершено менш ніж за рік, роботи в Умані тривають уже майже два роки.

Водночас, за словами черкаського чиновника Ростислава Євмини, затримка була в проєктуванні документації. Через це була відсутність оплати підряднику. Згодом цю справу вирішили.

– Була проблема з проектантом. Це київський інститут. Вони затримували проект. Проблемним було і відключення світла. Завод, який виготовляв залізобетонні панелі також потрапляв під відключення. Щодо газу, то він буде підключений лише тоді, коли буде завершено весь будинок, – додає пан Євмина.

Не на диктофон самі будівельники зауважують, що легше збудувати будівлю з нуля, ніж реконструювати пошкоджений будинок. Опис проекту передбачає: «частковий демонтаж будинку та повного його відновлення». Приміром, зі стіни може стирчати шматок арматури, який треба досить обережно прибирати, адже за стіною по сусідству живуть люди в іншій частині багатоповерхівки.

Фото: ПП "Уманьрембуд 2"

Фото: ПП "Уманьрембуд 2"


Фото: ПП "Уманьрембуд 2"

Фото: ПП "Уманьрембуд 2"


Вже сьогодні у новозведеному під’їзді в Умані запускають опалення, щоб проводити внутрішні роботи.

Поки після трагедії всі люди були відселені або в соціальне житло, або вони перейшли жити до рідних чи близьких, або підшукали інші варіанти.

Так, Світлана Дербеньова повернулася в Умань і придбала мамі невелику квартиру в Гереженівці. Звідти вони обидві їздять на роботу до міста.

"Сподіваємося, що багатоповерхівку все-таки добудують, і ми повернемося в Умань", — каже вона.

Найсвіжіша інформація від уманського підрядника на сторінці в "Фейсбуці" - це оголошення про пошук робітників. Отже, роботи тривають.

6543

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Вже зараз у новозбудованому приміщенні на поверхах почали заливати стяжку

 

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100