У червні 2023 року в Україні стартував національний проєкт «Пліч-о-пліч», спрямований на відновлення деокупованих та постраждалих громад. Це частина ширшої ініціативи We Build Ukraine, яка залучає як українські, так і міжнародні ресурси.
Програма працює за принципом: одна область допомагає конкретним громадам іншої постраждалої області. Загалом долучилися 15 регіонів, серед яких – Черкащина.
Пілотним регіоном для реалізації проєкту стала Херсонщина, яка зазнала значних руйнувань. За Черкащиною закріпили села Іванівка, Новопетрівка та Миколаївка у складі Високопільської територіальної громади.
Роботи фінансувалися з обласного бюджету та бюджетів територіальних громад. Окрім того, залучалися будівельні матеріали та ресурси від місцевих підприємств. Про це далі детальніше.
Слобідська громада Черкащини, яка знаходиться біля Черкас, сама постраждала свого часу від прильоту. Наприкінці 2022 року у Слободі було пошкоджено понад тридцять будинків. Були й інші прильоти у 2024 році.
– Ми відновлювали коштом сільського бюджету, громадські організації теж гроші збирали, – пояснює голова громади Олександр Литвиненко.
– Загалом із бюджету громади на компенсацію спрямували понад півтора мільйона гривень, - додає він.
Сьогодні громада активно допомагає ЗСУ. Та й сам кабінет голови громади про це свідчить. Тут багато прапорів з підписами від бригад. Громада одразу відгукнулася, коли постало питання допомогти іншим.
Фахівці з Слобідської громади їздили на Херсонщину не раз. Спершу для оцінки руйнувань.
– Ми відновлювали приватні будинки. Я їздив з головою районної державної адміністрації, зі спеціалістами, які могли скласти чітко план, що і як треба відновити, – розповідає Олександр Литвиненко. – З нами також приїхала бригада, які до цього попередньо робили заміри і вже знали, що будуть відбудовувати. Окрім того, були мінери. Адже вони мали все перевірити перед тим, як нам братися до роботи. Врешті, нашій громаді визначили 4 будинки. У цих будинках були вікна і дахи пошкоджені… Ми здійснили заміри і уїхали.
Наступним кроком стало отримання від громади листа-прохання щодо відбудови. Згідно з ним провели комісію, потім на сесії виділили кошти на закупівлю будматеріалів. Вийшло 345 тисяч 570 гривень. Це менше, ніж закладалося на початку на відбудову цих чотирьох будинків. І вже тоді фахівці громади машинами поїхали з будматеріалами на південь.
– Було закуплено дахи, вікна, балки, дошки, цвяхи, які доставили з Черкащини. Відновили три дахи з нуля, в одному будинку вікна і прибудову лагодили, все везли з собою, а це і стропи, і дошки, балки, цвяхи. Чому так? Тому що там, по суті, не було де купувати матеріали. А так все було зручно привезти з собою, закупивши на Черкащині в виробників. Бо найближче, де могли взяти біля Херсону будматеріали, це був Кривий Ріг. Все рівно незручно. Тому і везли вантажівкою все запаковано, з розрахунком на кожен будинок. Уявіть, приїздимо туди, а там всі дахи сині. Чому? Бо все було побито і синій колір – це плівка, якою затягнуті будинки, щоб дощ не намочив.
Голова громади пригадує, як шукав спеціаліста, збирав працівників сільради, представників пожежної команди, представників віруючої громади з Хуторів.
– Підтримали, бо так потрібно. Навіть без обговорень. А якби нас спіткало подібне лихо? Власне, у 2022 році в нас було поруйновано декілька будинків через вибух. Деякі будинки відновлювали, а де були невеликі пошкодження, то давали компенсацію і люди вже власними силами відновлювали. Також шахед пошкодив вікна і декілька дахів у 2024 році. Тоді й Червоний Хрест допомагав. І це в нас незначні були пошкодження порівняно з тим, що було на Херсонщині. Тому просто необхідно було поїхати і допомогти своїм, – каже голова громади.
Серед тих, хто допомагав, були й майстри Степанківської територіальної громади. Громада також долучалася до загальноукраїнського проєкту «Пліч-о-пліч». Майстри громади їздили допомагати у Високопільську громаду на Херсонщину, де також відбудовували будинки в рамках проєкту допомоги півдню. А коли у мікрорайоні міста Сміли, куди прилетіла наприкінці 2023 року російська ракета, потрібно було допомогти людям з відбудовою осель, то там на ремонт даху одного з обійсть також поїхали майстри зі Степанківської громади.
– У нас є хороші майстри, вони - члени добровольчого формування територіальної оборони. Спершу їздив з делегацією на Херсонщину я, ми обрахували те, що треба було зробити. А тоді поїхали ці хлопці, вони - фахівці з ремонту дахів. Везли з собою всі будматеріали, бо купити там ніде було і ніколи було десь їздити в сусідні області шукати. Я пригадую історію, коли наша громада планувала відновити два будинки. Але вийшли там до нас чоловік і жінка, дуже просили і їм відновити дах. Тож ми фактично зробили три будинки. До речі, зараз ці хлопці, які робили ремонт, працюють в складі мобільних вогневих груп, бережуть наші життя вночі, – каже голова громади Ігор Чекаленко.
Майстри з Умані відбудовували школу на Херсонщині – «Архангельський опорний заклад загальної середньої освіти». Філія знаходиться у Високопільській громаді.
Надія Нетяга працює завідувачкою Іванівської філії базової середньої та дошкільної освіти комунального закладу «Архангельський опорний заклад загальної середньої освіти». Але в селі її за звичкою величають «директорка нашої школи», яку очолює близько 20 років.
фото видання "Новий день"
Донедавна це приміщення важко було назвати навчальним закладом. Ворожими обстрілами воно було зруйноване і не придатне для використання за призначенням. Основний корпус, їдальня та спортивна зала зазнали пошкоджень найбільше. Не прийми на себе удар ворожого снаряда дерево, що росло під вікнами школи, руйнувань було б ще більше.
– Звісно, про відновлення школи коштом громади годі було й думати, – розповідає завідувачка філії. – Допомога прийшла від тих, від кого й не очікували. На нашу біду відгукнулися будівельники з Черкаської області, котрі за програмою «Пліч-о-пліч» взялися відремонтувати наш навчальний заклад. А почали вони зі спорудження підземного укриття, в якому розмістився наш «Цифровий освітній центр». Відкрили ми його за підтримки спільного проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Асоціації інноваційної та цифрової освіти, які забезпечили нас комп’ютерною технікою, інтерактивною дошкою, планшетами та всім необхідним для повноцінної роботи, - каже Надія Нетяга.
Окрім відбудови, громади налагоджують соціальні зв’язки. Слобідська громада планує запросити дітей із Херсонщини на оздоровлення.
– У нас тут і природа, і належне медичне обслуговування є, бо маємо лікарню в громаді. Тож вже плануємо приймати діток, - каже заступниця Слобідського сільського голови Вікторія Церковна.
Наприкінці 2024 року було підписано меморандум про співпрацю між Воздвижівською (Запорізька обл.) та Чорнобаївською (Черкаська обл.) громадами. Планується надання житла для ВПО та гуманітарна підтримка жителів прифронтових громад.
Громади, які отримали допомогу, висловлюють вдячність. Начальник Високопільської СВА Костянтин Стародумов зазначає, що підтримка з Черкащини стала не просто матеріальною допомогою, а справжньою моральною підтримкою для мешканців.
– Нам допомагали не лише Черкаська область, а й Кіровоградська, Хмельницька, Дніпропетровська, Тернопільська і Чернівецька. Ідея проекту була спершу на словах. Адже слід було розуміти фінансування, спроможності. Хтось надавав допомогу грошима, хтось ресурсами. І ідея була така, щоб приїздили місцеві фірми і таким чином за роботу вони б отримували кошти, а податки сплачувалися на місцях. Наприклад, приїхала фірма з Умані ремонтувати навчальний заклад, то за роботу вони отримали кошти, податки з яких сплатили в місцевий бюджет, – пояснює Костянтин Стародумов.
Загалом, крім освітнього закладу, в Високопільській громаді робили приватне житло та один соціальний об’єкт.
– Деякі об’єкти були непрості. Так, в Іванівці ремонту школи було мало, бо там не було укриття, щоб запустити її в роботу, то, я так розумію, саме голова Черкаської обласної військової адміністрації наполіг, щоб робили й укриття одразу. І в нас там тепер є повноцінне модульне укриття. Фактично, це тепер в нас повноцінний навчальний заклад, де безпечно вчитися. Були інші історії, наприклад, Хмельницька область брала багатоповерхівки, тобто двоповерхові пошкоджені наші будинки. Дніпропетровська область робила приватні будинки ззовні, а Є-допомога від держави потім направлялася на відновлення будинків зсередини, - розповів Костянтин Стародумов.
Також була співпраця на рівні громад в рамках доставки будматеріалів, бо пан Костянтин підтверджує, що приїхати з грошима і просто купити будматеріали в той час було нереально.
– Складнощі були, адже щоб витрачати бюджетні кошти на капітальний чи поточний ремонт, то ми маємо мати всі необхідні документи від права власності і завершуючи іншими правоустановчими. Розповсюджена історія в селах, коли документів на будинок в людей нема. І ми розподіляли людей на черги, люди ж заходили в зиму, ми допомагали оформлювати документи, тобто були певні складнощі, – каже Костянтин Стародумов.
Голова Черкаської ОВА Ігор Табурець інформує, що відбудова була спрямована передусім на допомогу пенсіонерам, родинам із дітьми та сім’ям військових.
Загалом у підшефних населених пунктах завершено роботи на 131 будинку: с. Іванівка – 79 будинків, с. Новопетрівка – 45 будинків, с. Миколаївка – 7 будинків.
Проєкт «Пліч-о-пліч» став важливим кроком у відновленні деокупованих територій. Черкащина не лише допомогла відбудовою, а й показала, що солідарність та підтримка – ключові у відродженні країни. Співпраця громад не обмежується будівництвом, а триває у соціальній сфері, освіті та гуманітарній допомозі.
«Проект «Посилення стійкості медіа в Україні».
Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна).
Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity)».
Disclaimer that has to be used:
Improving Media Resilience in Ukraine Project.
Implemented by Fondation Hirondelle (Switzerland) and IRMI, Institute for Regional Media and Information (Ukraine).
Funded by Swiss Solidarity
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Черкаська делегація відвідала Херсон для обговорення відновлення міста