У Черкасах триває капітальний ремонт обласного психоневрологічного диспансеру на вулиці Кавказькій, 229. Заклад оновлюють після об’єднання трьох медустанов — психоневрологічного, шкірно-венерологічного та наркологічного диспансерів — у єдиний центр. Реконструкція проходить у межах державної платформи відновлення DREAM та системи ProZorro.

Старе обличчя закладу

Старе обличчя закладу


Тривали дискусії про доцільність об’єднання закладів. Звісно, багато хто дивувався з пацієнтів, адже це зміна локації. Так, людям з шкірними захворюваннями тепер доводиться йти в будівлю психоневрологічного диспансеру. Щодо наркологічного диспансеру, то фізично він лишився на своєму місці. Цей заклад не переселили. Проте управлінський персонал розміщений у приміщенні психоневрологічного диспансеру.

Нині лікарі закладу, в цілому задоволені роботою, кажуть, помітне суттєве зростання кількості звернень, зокрема, щодо шкірних хвороб, що пов’язують із підвищеним рівнем стресу. Зокрема, звертаються пацієнти з псоріазом, серед яких тепер багато дітей та жінок, тоді як раніше переважали з цією хворобою чоловіки. Водночас в реєстратурі бідкаються, що доводиться постійно уточнювати пацієнтам, куди слід йти на прийом, бо частина, якщо це стосується шкірних захворювань, досі йдуть за старою адресою шкірно-венерологічного диспансеру. Та, очевидно, справа в звичці. І поступово буде всім відомо, де діє медзаклад.

Навіщо об’єднали три диспансери?

У владі виступали чітко за об’єднання, мовляв, це дозволить довантажити та сконцентрувати надання допомоги в межах одного закладу, отримати більш вигідні надходження за програмою медичних гарантій.

За попередніми оцінками в разі об'єднання очікувалося скорочення на 10 штатних одиниць з економією по фонду оплати праці в 1,6 млн грн. Скороченим працівникам запропонували місце роботи в іншому лікувальному закладі. Хоча поза очі відомо, що кожен шукав роботу сам. Дехто пішов в військово лікарські комісії, які зараз потребують лікарів.

За словами заступниці начальника управління охорони здоров'я Тетяни Бондар, у разі відмови від реорганізації, потрібно було б шукати додаткове фінансування для закладів, що становило близько 14 млн грн.

Зазначають, що об’єднання закладів дозволить довантажити та сконцентрувати надання допомоги в межах одного закладу, отримати більш вигідні надходження за програмою медичних гарантій.

Окрім того, згідно з наказом МОЗу, затверджено зміни до переліку закладів охорони здоровʼя, в якому виключений такий тип закладів, як “наркологічний диспансер”. Це одна з причин реорганізації.

Наступний чинник, що вплинув на об’єднання закладів, — зниження потреби у стаціонарному лікуванні психічних захворювань. Таку тенденцію зумовило залучення до допомоги населенню сімейних лікарів та розвиток фармації.

У 2023 році 34% ліжкофонду психоневрологічного диспансеру та майже 40% наркологічного диспансеру не застосовувалося. Персонал не мав відповідного навантаження. Один із чинників, що спричинив нераціональне використання матеріального й кадрового потенціалу закладів - дублювання функцій саме по стаціонарній допомозі.

Утримання шкірвену та дофінансування наркодиспансеру у 2024 році для обласного бюджету вартувало близько 17 млн грн.

Тож у 2024 році Черкаська обласна рада ухвалила рішення про реорганізацію, щоб:

централізувати надання послуг;

уникнути дублювання функцій;

раціонально використовувати бюджетні кошти.

В управлінні охорони здоров’я ОВА кажуть: це не були приміщення диспансеру і власністю обласної ради, це була оренда приміщення, термін якої закінчився. Приміщення не відповідали умовам контрактування з НСЗУ.

Що вже зроблено і що ще планують?

Новий вхід

Новий вхід


Проєкт ремонту зареєстровано на платформі DREAM, що забезпечує прозорість процесу: можна відстежити хід робіт, джерела фінансування та підрядників.

З 2023 року вже проведено кілька тендерів:

перший тендер на 29,25 млн грн було скасовано;

у червні 2024 року укладено контракт на додаткові роботи на 4,27 млн грн;

у листопаді 2024 — оголошено тендер на поточний ремонт (2,1 млн грн);

на початку 2025 стартувала нова закупівля на капремонт відділення (6,96 млн грн), завершення очікується наприкінці 2025 року.

Тут буде вхід для пацієнтів з проблемами шкіри

Тут буде вхід для пацієнтів з проблемами шкіри


В управлінні охорони здоров’я ОВА повідомляють про ремонтні роботи: розроблена проєктно-кошторисна документація з урахуванням ДБН. Лікувальний процес не зупинений, тому все йде за планом. Роботи почали із заходів енергоефективності, тому що у приміщенні взимку (у 2022 році, зокрема) температура трималася на рівні 14 градусів.

У цьому році поточні витрати на надання послуг обʼєднаним закладом повністю покриваються коштами НСЗУ.

472852079_1163826785175998_7167830829555124369_n Керівник установи Костянтин Гаркавий розповідає, що наразі: завершено ремонт даху з утепленням і блискавкозахистом; утеплено стіни; повністю замінено систему опалення; встановлено протипожежні рукава.

Важливо: планується облаштувати окремі входи для різних груп пацієнтів, зокрема для дерматовенерологічних хворих — з підйомником.

Два окремих входи дозволить уникнути перетину потоків людей із різними видами захворювань і знизити рівень стигматизації.

– Ми оптимізували роботу, запровадили попередній запис, щоб люди не чекали і не створювали черги і тому впринципі площі дозволили всю цю роботу організувати, – каже керівник.

Зараз медики вже відзначають зростання кількості звернень, що часто пов’язане з підвищеним рівнем стресу.

"Ми підтримали цей проєкт, бо бачимо перспективу: замість утримання трьох старих будівель, тепер кошти спрямовуються на реальний розвиток одного сучасного центру. Всі проєкти реконструкції були погоджені в установленому порядку, відповідно до актуального технічного стану приміщень. Ми слідкуємо за прозорістю використання бюджетних коштів і за тим, щоб кожен крок мав економічне обґрунтування. Сьогодні бачимо перші результати – тепле приміщення, оновлені мережі, безпечні умови», - кажуть в управлінні майном облради.

Нові протипожежні рукава встановлено по корпусу

Нові протипожежні рукава встановлено по корпусу


Укриття, куди спускаються насамперед діти, адже в закладі лікуються не лише дорослі. Водночас, укриття поки має лише сходи, тобто не є безбар’єрним.

Укриття, куди спускаються насамперед діти, адже в закладі лікуються не лише дорослі. Водночас, укриття поки має лише сходи, тобто не є безбар’єрним.


Матеріал створено у рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
0 #1 Петро 05.05.2025 22:01
Всюди все скорочують, урізають. А в цей час на території кожвєна багачі хатки побудують
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100