«Надгробок», «валіза без ручки», «місце страти». Далі що? Встановлення знаку «Географічний центр України» – черговий вияв халатності влади та нехтування традиціями семіотики та автентичною національною символікою». Саме так облаштування географічного комплексу охарактеризував краєзнавець, дослідник символіки, черкащанин Володимир Якович Кузуб.
– Робота над проектом монумента «Географічний центр України» розпочалася 2003 року, – розповів «Прочерку» пан Володимир. – Я дуже ретельно досліджував символи, розробляв макет. Писав листи і в обласну раду, і в Академію наук. Мені болить від того, що влада сприймає спорудження національних цінностей як «відкат». Як говорив Осип Мандельштам, «Мы живем, под собою не чуя страны».
Воно не робиться на порожньому місці і не вигадується сьогодні. Географічний центр відкривав Сергій Терещук у 2004 році біля заправки. Я був категорично проти. Сказав, що монумент схожий на надгробний пам’ятник. Розумієте, географічний центр – це серце держави і відповідно він має бути святково-урочистим місцем, біля якого всі збираються. Але що там мої слова? Терещук вирішив себе пропіарити, за 6 тисяч зварганили цю цвинтарну каменюку. Потім Вадима Льошенка зняли з посади губернатора…
Прийшов Олександр Черевко. Він переніс пам’ятник на клумбу, що біля заправки. Новий монумент мав вигляд карти України і коштував близько 50 тисяч. Я вже так насміявся: ну валіза без ручки. «Чемодан-вокзал-Росія», як ото кажуть. На мене владці дуже сердились, проте я не переставав повторювати, що мапа не належить до національної символіки.
У 2007 році новий шедевр планували профінансувати за рахунок «Золотої підкови Черкащини». Проте містобудівне обґрунтування так і не відбулося – новий знак географічного центру держави не встановили. 4 лютого 2011 року відбулася чергова нарада містобудівної комісії, на якій розглядали концепцію майбутньої малої архітектурної форми. Її хотіли побудувати біля аеродрому. Композиція складалася з двох арок, мапи, парковки для машин. Влада обіцяла провести конкурс, після чого ухвалити проект побудови «Географічного центру України». Але це були слова, кинуті на вітер.
Обов’язковим у спорудженні будь-якої скульптури, пам’ятника є проведення конкурсу. Влада його нахабно обійшла, бо виникло питання грошей. Свої люди, зліпили, поділили і розбіглися. Навіщо якісь змагання? Я це знав, тому «запустив папірці». Написав лист в Академію наук. У ньому виклав власне бачення проекту пам’ятника. В Академії на курсах якраз були пан Черняк та пан Тимошенко. Вони і привезли відповідь. Рішенням Інституту НАН України встановлено, щоб розпочати роботу над встановленням пам’ятного знаку, потрібно «рішення ОДА Черкащини, пропозиції щодо можливого фінансування проекту, оголосити конкурс на виготовлення проекту «Географічного центру держави»». Крім того, я писав і нинішньому губернаторові Сергію Тулубу. Мені відписали: «Ваше звернення до голови облдержадміністрації… розглянуто… Обґрунтування одержало позитивний висновок. Перша частина передбачає встановлення тимчасової стели… В подальшому, по мірі надходження коштів, будівництва комплексу буде продовжено з доопрацюванням його основного композиційного акценту». Як засвідчили нещодавні події – встановлення 14-ти метрової палі, – ніяких конкурсів влада проводити не збирається. Та і взагалі незрозуміло, який це «основний композиційний акцент».
Головна частина пам’ятного знаку – має бути корона. Оскільки саме вона символізує державу. Корона прикрашена 8-ма колосками – символами плодороддя, животворної сили і добра, між якими у центрі золота куля – символ щастя і багатства суб’єктів права. Поєднання кулі з хрестом має назву «держава» і, згідно з міжнародною символіко, є центром окремої землі. Корону тримає колона, зорієнтована гранями на частини світу. На колоні міститься велика кількість символів, деякі з яких мають вік 14 тисяч років. Колона стоїть на подіумі, де відображено 27 кілець ланцюга – символ єдності і соборності суб’єктів авторського права. Я хотів відобразити найстаріші образи, які підкреслювали автентичність народу. Розумієте, головне не те, щоб саме за моїм макетом будували. Потрібно, щоб до проектування та будівництва долучалися люди, які знаються на семіотиці.
А тим часом, рішенням архітектурно-містобудівної ради від 24.02.2011 затверджено облаштування монументально-декоративної композиції «Географічний центр території України».
Як повідомляли в Шполянській райдержадміністрації, архітектурний монумент географічного центру території України встановлять на автомагістралі м.Шпола - м.Сміла в районі колишнього аеродрому, у районі адміністративних меж Сигнаївської сільської ради напроти повороту на с.Мар'янівку. Нині вже встановлено металеву колону «Географічний центр України» висотою 13,5 м згідно проектно-кошторисних призначень, яка разом з фундаментом становитиме 14,5 м. Чотирьохгранна колона символізує орієнтир всіх сторін світу (північ, південь, схід, захід), її вершина стилізована під вигляд пшеничного колоса, Державного Герба України.
Наступні архітектурні задуми, а це плити з надписами всіх 27-ми адміністративно-територіальних одиниць України, будівництво підпірної стінки та паркової зони, втілюватимуться одразу після надходження цільових коштів.
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису