До невеликого, але мальовничого села Пшеничники, веде дорога вздовж полів з достиглим соняшником. Вдалині видно, як неспішно працює комбайн, поволі йде по полю, підбираючи стиглі кошики. Це працюють хлібороби місцевого сільгосппідприємства «Урожай», яке вже третій рік орендує землі в Пшеничниках. Жнива триватимуть до пізньої осені, а вже зараз цьогорічну пшеницю почнуть завозити тим людям, хто віддав «Урожаю» в оренду свої земельні наділи. Таких тут більше 300 осіб. Серед них і Василь та Надія Шумські.
Знайомитися до шанованого в селі подружжя пенсіонерів їдемо разом із сільським головою Сергієм Мотриченком. До кутка, де проживають Василь Григорович та Надія Кіндратівна, веде дорога, обабіч встелена викорчуваними деревами. Як розповів сільський голова, у такий спосіб власними зусиллями вдалося розширити шлях, який веде до села. Так, каже, дорога заросла, що не те, що дві машини розминутися не могли, автобусу рейсовому ніяк було проїхати.
- Від автодору допомоги не діждешся. Взялися своїми силами наводити порядки, – розповідає Сергій Мотриченко і показує будинок, де проживають Шумські. – «Урожай» екскаватор надав, навантажувача, людей. Разом дорогу розчистили, хоча за її станом має слідкувати держава, бо це ж дорога обласного значення… Спільно з підприємством зупинки облаштували, тепер є де людям в затишку автобуса почекати.
Стоїмо біля паркану. Голосно з-за хвіртки запитуємо, чи є хто вдома. Обзивається хазяїн обійстя, представляється Василем Григоровичем. Якраз, каже, дрова рубав. Вмощуємося на лаві біля хати. Цікавимося в господарів, чи знають щось про сільськогосподарське підприємство «Урожай», яке орендує тут землі.
- А як же! «Урожаю» свої паї здаємо і ми, і наші сусіди. Не жалуємся, а що простим людям треба: за паї розраховуються без затримок, зерно видають якісне, і цукор, і борошно, і пшеницю – все додому привозять і безкоштовно. Весною городи нам виорали.Та й селу «Урожай» добре допомагає: на клуб гроші дали, на лікарню, – розповідає Василь Григорович і проводить на луг, де пасеться його кінь. – Ми он Буяна нашого запряжемо і до магазину чи куди треба. На конячці й до лікаря їздили, коли «Урожай» кардіолога в село привозив. В район не наїздишся, а коли вже під хату лікар приїхав, то як же не піти!
До розмови приєднується сільський голова Сергій Мотриченко. Каже, що завдяки «Урожаю» вдалося зберегти в селі не тільки Фельдшерсько-акушерський пункт, а й утримати на роботі його завідувача Валентину Мостову.
- Завфапом вже, було, збиралася на пенсію виходити. Але після того, як завдяки благодійним коштам «Урожаю» ми позаторік замінили у ФАПі вікна, і в приміщенні стало набагато затишніше, зникли протяги, особливо взимку, Валентина Іллівна змінила свою думку, – пригадує очільник села. – Мені як сільському голові звичайно приємно, що про село і людей є кому дбати. Бо робляться конкретні справи, важливі не для гаманця орендарів, а перш за все для людей, що тут живуть. «Урожай» справами завоював довіру до себе, а інші сумнівні орендарі тільки балачки розводять.
Василь Григорович гладить коня по гриві, той лагідно тулиться до хазяїна. Коней у селі, каже, більше ніхто не тримає, тому Буян сьогодні в Пшеничниках – останній гужовий транспорт. Буян, до речі, віднедавна возить своїх хазяїв по асфальту, який недавно поклали на сільській вулиці. Тепер і кінь знає, як це їздити по європейських дорогах.
- «Урожай», спасибі, завжди взимку дороги від снігу чистив: нанесло кучугури, значить треба прогорнути, щоб людям було як їздити. Було, вночі сніг випаде, а на ранок прокинулися, глядь у вікно, а дороги вже почищені. Ніхто нічого не обіцяє, мовчки беруть та й роблять для людей, – міркує Галина Кіндратівна, приєднавшись до розмови.
Дороги прогортає від снігу і в Бучаку, де, за словами сільського голови, зареєстровано троє осіб і при цьому орендар не розбирає, його там пайовики живуть чи ні.
- «Урожай»відповідальний перед всією громадою, а не тільки перед тими, хто віддав йому свої паї в оренду. Він не розділяє людей на своїх і чужих, бо однаково відкритий для кожного. Приміром, кілька років тому завдяки підприємству багатодітній родині Біланів передали на утримання нетеля. Ця сім’я від приплоду корови наступного нетеля передала теж багатодітній родині Зайців, – додає Сергій Мотриченко. – Тому хто-хто, а «Урожай» про людей дбає і цінує відносини з громадою.
Прощаємося з Шумськими і їдемо в центр села. Провідуємо Ніну Переможну. Її двір рясно засіяний квітами, неподалік пасеться кізка. Жінка виходить назустріч, впізнає сільського голову і директора Тростянецької філії «Урожаю» Віталія Корнієнка. Зізнається, що рада присутності в селі такого орендаря.
- Для мене, як і для інших жителів Пшеничників, дуже важливо, що в селі є такий орендар, як «Урожай». Це підприємство вже довело свою сумлінність. Бо якихось пару років тому в село намагався зайти інший орендар, вже й не пам’ятаю, як називалося те підприємство. Обіцяли більшу орендну плату, продуктові пайки додатково, ще щось… Але то все, як виявилося, обіцянки були. Скоро й зникли десь ті горе-орендарі. А«Урожай» з нами вже три роки. За цей час підприємство довело нашим людям, що в будь-яких ситуаціях готове допомогти. Приміром, довічна проблема в селі – техніка. Після колгоспу її не залишилося. А як треба виорати городи, то «Урожай» свою техніку надає безкоштовно. Солому в тюках також привозять за копійку. І на поховання машину дають. За паї вчасно розраховуються, цього року ще й підняли орендну плату. Що ще треба?! «Урожай» – серйозний і відповідальний, кожен з нас у цьому переконався на собі. І ніякий інший нам орендар не потрібен. Зараз он ще хтось обіцянки роздає. Навіть не хочу знати, хто це. Я – за «Урожай», – пояснює свою позицію Ніна Переможна.
Крутими спусками в Пшеничниках під’їжджаємо до сільського Будинку культури. Його директор Лідія Петриченко гостинно запрошує пройти всередину. Разом із сільським головою Сергієм Мотриченком проводять у фойє. Кажуть, що позаторік тут перекрили дах за кошти сільської радита «Урожаю», а торік 40 тис. грн благодійних коштів підприємство виділило на облаштування фойє.
- Тут 20 років ремонти не робилися. Штукатурка на голову сипалася, вода по стінах лилася. Будинок культури був у аварійному стані. Щось відремонтували, спасибі «Урожаю» і сільській раді. А деякі кабінети ще ремонту потребують так само, як і актовий зал, – каже жінка. – Хочеться, щоб сюди люди з задоволенням приходили. Бо якщо не дбати про будівлю, то розтягнуть все, як із садочком неподалік сталося.
Виїжджаємо із Пшеничників, прямуємо повз «урожаївські» поля кукурудзи, що теж достигає. От-от її теж почнуть збирати, і дуже скоро вона знову повернеться у Пшеничники, у комори тих жителів села, хто три роки тому віддав «Урожаю» свої земельні наділи.
Науково-виробнича фірма "Урожай" – найбільший орендар у Канівському районі і сумлінний платник податків на Черкащині. Лише торік підприємство сплатило до бюджету району близько 20 000 000 грн місцевих податків і зборів, понад 100 000 000 грн – до обласного бюджету. За перше півріччя 2016 р. у районний бюджет Канівщини «Урожай» перерахував 7 500 000грн надходжень.
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису