Поспішаємо. Екіпаж патрульних поліцейських у складі Наталії та Олександра до 10 години ранку в вівторок уже встиг побувати на двох викликах і прямує на третій, по дорозі поспіхом забираючи журналіста «Прочерку».
- «Укртелеком» заявив про викрадення кабелю, - каже патрульний Олександр Бондаренко, керуючи поліцейським «Пріусом».
Інформацію про це його колега Наталія Мартиненко щойно отримала на планшет разом з адресою виклику. На карті Черкас у планшеті навіть стоїть точка виклику, а також є номер телефону заявника. Ним і користується Наталія, коли разом з поліцейськими прибуваємо за потрібною адресою, а заявника на горизонті не видно.
Працівник «Укртелекому» відійшов перевірити, чи на місці кабелі на інших вулицях. Повернувшись до поліцейських, зазначає, що з ними вже знайомий – крадіжка кабелю в Черкасах не рідкість. Тож і процедуру оформлення знає добре.
Патрульні приймають заяву та беруть пояснення у можливих свідків – мешканців вулиці. А також викликають слідчу групу. Олександр пояснює: слідча група викликається лише на кримінальні правопорушення.
У слідчій групі 4 працівники. Жінка та троє чоловіків, один з яких з фотоапаратом фіксує місце злочину.
- Майже рік не крали, а тут на тобі, - каже заявник.
Повз проходить чоловік, з цікавістю оглядає скупчення людей у цивільному і поліцейських. Потім висуває свою версію підозрюваних:
- Може безхатьки?
- Якісь дуже сильні безхатьки. На стовп ще треба залізти, - каже заявник.
Тим часом жінка-слідчий з усмішкою просить патрульних допомогти їм з понятими. Ті йдуть по сусідах. Особливого ентузіазму стати понятим у людей зазвичай немає. Тому патрульний користується жезлом та зупиняє проїжджаючу повз машину і просить водія приділити кілька хвилин часу. Той погоджується.
Цю місію ми разом з патрульними виконали. Рухаємось далі.
У нагрітій на сонці машині, яка навіть від вранішнього сонця стає схожою на духовку, спілкуємось з патрульними. Молоді поліцейські Наталія та Олександр кажуть, в Новій поліції вони із самого початку. Хоча освіту мають зовсім іншу. Хлопець вчився на плиточника-штукатура-кам’янщика. Зараз же здобуває вищу юридичну освіту.
Наталія ж з дитинства мріяла бути прокурором, хоча і здобула освіту інженера. Потім загорілась бажанням працювати в новій поліції.
- То може це старт до мрії стати прокурором?, - припускаємо.
- Цілком може бути, - з усмішкою відповідає Наталія.
Патрульні пригадують: після присяги нової поліції, стражі порядку кілька місяців викликали цікавість у черкащан.
- Що, і фліртували з вами?
- Було таке. Дівчата підходили, просили номер телефону, - пригадує Олександр.
- Дружина прочитає, буде тобі!, - жартує Наталія.
Разом з тим патрульні одноголосно заявляють: якби реформи не було і нині залишалась стара міліція, служити там вони не хотіли б.
До роботи поліцейськими Олександр та Наталія вже звикли, як і до роботи в одному екіпажі. При формуванні екіпажів, кажуть, враховувались і особисті побажання. Сформувати їх усі за принципом «хлопець-дівчина» не вийшло б, оскільки прекрасна половина людства у лавах поліції в меншості. Та й двох дівчат в один екіпаж не ставлять, бо ситуації бувають різні – від курйозних до небезпечних.
- Був один кумедний випадок, - каже Наталія. – Викликали нас о 5-тій ранку. Заявниця стверджувала, що у її сусіда працює кондиціонер і в неї від фреона пухнуть ноги. Та коли ми приїхали, вона не пускала нас у під’їзд, а казала: ідіть спочатку з ним поговоріть. 5-та година ранку! Ми ж не будемо у всі квартири дзвонити. Зрештою, пустила нас і почала скаржитись на сусіда та його кондиціонер. Ми відібрали пояснення, та складу злочину в таких ситуаціях немає.
Разом з тим дівчина пригадує і найдовшу погоню за автомобілем порушника.
- Колись нас один водій майже півгодини водив містом. Через квартал Луначарського у прилеглі села. У машині було 4 чи 5 людей. Коли ми їх наздогнали, з машини вийшла дівчина і почала кричати, що вона вагітна. Але хіба можна на такій швидкості їздити, коли вагітна?
Розмову перериває черговий виклик, який приходить на планшет. Його Наталія з рук не випускає.
- ДТП. «Газель» наїхала на мотоцикл.
Вулицями міста – тягучка через ремонті роботи. У рації повідомлення про перекриття однієї з вулиць. Тому патрульних просять об’їжджати ту ділянку.
У відповідь іронічне зауваження від когось із патрульних, що працюють у цей час:
- Дуже вчасно повідомили!
- Мабуть якраз потрапили в затор, - припускає Олександр.
Попри поодинокі жарти, патрульні виглядають серйозними і зосередженими, навіть говорячи на віддалені теми.
Перед тим, як поїхати на виклик, заїжджаємо на заправку. Там можна сходити в туалет, бо «оформлення ДТП – справа не швидка», - попереджає Олександр.
Там же, на заправці, патрульний робить зауваження одному із водіїв, який повертав просто перед машиною поліцейських і не ввімкнув сигнал повороту. На зауваження водій реагує спокійно.
Олександр сідає до машини і пояснює:
- Таким чином можна перевірити, чи водій тверезий. Інколи буває, підходиш до водія з метою зробити попередження через якесь незначне порушення, а в нього всі ознаки сп’яніння.
Рушаємо. Дорогою до місця ДТП Олександр розповідає історію, як йому довелось оштрафувати водія міського голови Черкас.
- Надійшло повідомлення, що водій порушив правила дорожнього руху. Коли ми приїхали, було багато очевидців. Говорили нам: «Ви що, будете складати протокол? Це ж водій мера!». Ну то й що? Це не звільняє його від відповідальності. Склали відповідні матеріали, виписали штраф…
При цьому патрульні зазначають, інколи трапляються й неадекватні «люди зі зв’язками».
- Якось одна доросла жінка поводила себе, мов невихована 15-річна дитина. Погрожувала поліцейським, ніяк не реагувала на попередження. При чому таких багато. Інколи, ті, хто знає когось із керівництва, каже: «Зараз я подзвоню кому треба». Ми відповідаємо: дзвоніть, але це нічого не вирішить, - каже Олександр.
Під’їжджаємо до місця виклику. Але поблизу не видно жодного ДТП на проїжджій частині. Виявляється, «Газель» і мотоцикл не розминулись обабіч дороги.
Патрульні виходять з машини та вдягають спеціальні жилети, які необхідні за інструкцією. У поліцейській машині, крім жилетів, присутні також конуси, дальномір, аптечка, гумові кийки. В особистій комплектації – газові балончики, кайданки та зброя. Ні зброю, ні балончики Олександру та Наталії використовувати ще не доводилось, - зізнаються вони.
В одному з черкаських патрульних автомобілів, окрім усього перерахованого, є ще й спеціальне обладнання, що носить назву «Рубіж». Ця система включає в себе камеру та монітор, і допомагає вираховувати викрадені авто, або ті, які знаходяться в розшуку. Якщо система «бачить» сумнівний номер, вона дає про це знати. Як каже Олександр, система себе виправдовує і доволі часто знаходить розшукувані автівки.
Підходимо до місця ДТП. Газель, на якій водій привіз товар до однієї з торгових точок, випадково зачепила припаркований мотоцикл. Обурений власник мотоциклу переповідає:
- Я йому кажу: плати мені гроші. Він каже: у мене таких грошей нема. Дзвонимо його шефу, а він мені таких матюків нагнув. Я кажу: «ну вас в баню, пацани, викликаємо поліцію».
Ціна питання – 200 доларів.
Патрульні, немов завченим текстом пояснюють, що у разі складання матеріалів поліцейськими, у водія-порушника заберуть права, надавши йому тимчасовий дозвіл на керування автомобілем лише за наявності документів, що посвідчують особу. А постраждалий не зможе ремонтувати мотоцикл аж до судового розгляду. Альтернативний варіант – складання євро-протоколу.
Кілька хвилин вагань і учасники ДТП вирішують обійтись без поліції. Патрульні ж, переконавшись, що їх допомога більше не потрібна, прямують далі.
За кілька хвилин 13-та година – пора обідати. Встановленого часу для перерви у патрульних немає. Можливість перекусити знаходять між викликами. Обідати можна теж де завгодно, однак при цьому потрібно повідомити чергового про своє місце розташування.
Ми ж разом з Олександром та Наталією направляємось до їдальні управління патрульної поліції. Наталія каже, кожен робить як йому зручно. Хтось бере обід із собою, хтось – користується їдальнею. Середній обід патрульного із супом, гречкою, котлетою та узваром у поліцейській їдальні обійдеться стражу порядку в 35-40 грн.
Пообідавши, Олександр та Наталія мають приємні турботи – на склад прибула нова форма.
До слова, форма поліцейського – це його власність. Кожен патрульний доглядає її сам. Так само доглядають і патрульний автомобіль, який стражі порядку після зміни миють власноруч.
Зміна у патрульних офіційно починається о 8 годині ранку і триває до 20-ї. Та з’явитись в управлінні потрібно ще о 6-40. О 7-10 поліцейські отримують зброю. Працюють дві поспіль зміни вдень. Потім мають два вихідних. А після цього – дві поспіль зміни вночі і знову два вихідних.
Перерва закінчується, сідаємо до авто. Для худенької Наталії нової форми потрібного розміру не знайшлось. Каже, що чекатиме, поки привезуть інші комплекти.
Відразу після обіду новий виклик – чоловік конфліктує із сусідами. Поки їдемо за вказаною адресою, пропонуємо нашим патрульним імпровізовану гру – моделюємо різні ситуації, із якими на вулицях міста може зіткнутись пересічний черкащанин.
- Ви ідете містом у неслужбовий час і бачите, що двоє хлопців застосовують силу до однієї дівчини, б’ють її та заштовхують до автомобіля. Які ваші дії: викличете поліцію чи втрутитесь самотужки, навіть якщо ситуація вимагатиме фізичного втручання?
Наталія майже без роздумів відповідає:
- Якщо людину без її волі саджають до автомобіля, то поки приїде патруль, її відвезуть у невідомому напрямку. Однозначно, потрібно втручатись самому. Якщо я навіть просто закричу, приверну увагу, то може ще хтось підійде і допоможе.
Олександр додає:
- Навіть у законі вказано, що поліцейський є поліцейським 24 години на день, 7 днів на тиждень. Тому ми не тільки маємо право, а й повинні втручатись у подібних ситуаціях.
Наступна імпровізована ситуація:
- Ви їдете власним автомобілем у неслужбовий час і бачите водія, який явно перевищує швидкість і створює небезпеку, зокрема і для пішоходів. Чи будете ви зупиняти порушника, чи викличете патрульних?
- Справа в тому, що якщо ми рухаємось своїм власним, а не службовим авто, то ми не можемо його переслідувати на високій швидкості та цим самим порушувати правила дорожнього руху. Потрібно викликати патрульний екіпаж і за можливістю прослідкувати напрям руху порушника та передати цю інформацію поліції, - говорить Олександр.
І остання, найбільш провокативна ситуація:
- Ви приїхали до іншого міста, де від вас безпідставно вимагають хабаря патрульні поліцейські. Чи повідомите ви про це відповідні служби?
- Я не вірю в це, - каже Наталія. – Я думаю, таких ситуацій зараз не буває.
- Зараз патрульні не можуть безпідставно робити якісь зауваження людині, - додає Олександр.
Тим часом приїжджаємо на місце виклику. Чоловік скаржиться на сусідів, які звинувачують його в хуліганстві. Пише заяву.
Загалом, левову частину чергування патрульного поліцейського займає оформлення матеріалів. За день екіпаж може обслужити від 10 до 15 викликів. Іноді, за словами патрульних, буває і більше.
Після того, як матеріали складено, патрульні прощаються із заявником і вирушають далі. Оформлена заява буде передана дільничному інспектору, який надалі займатиметься справою заявника.
У нашого екіпажа видались кілька вільних хвилин – жодного виклику не надходить. Однак, і вільними їх однозначно назвати не можна. У вільний від викликів час поліцейські переходять в режим патрулювання. У такий проміжок часу можливий і перекур. Але одна умова: патрульні можуть курити лише у місцях, віддалених від очей перехожих. Ніхто не повинен бачити патрульного з цигаркою. Некурящі поліцейські можуть використати цей час, аби випити кави, або вмитись за спекотної погоди.
Кожен екіпаж, а їх щодня працює від 10 до 13, має свій квадрат патрулювання. В Олександра та Наталії це переважно центр міста, а також частина Митниці.
За кілька хвилин черговий виклик. Помешкання одного з черкащан обстріляли… Правда, із пневматичної зброї – попросту кажучи з «воздушки».
«Певне, хтось бавився», - припускає господар будинку.
Він каже, викликав поліцейських за великою мірою не для того, аби вони знайшли злодія, а щоб подібне більше не повторювалось, адже «стрілки» пошкодили пластикове вікно, які нещодавно встановили.
Патрульні, оформивши заяву, знов дочекались слідчу групу.
- А хіба ж це кримінал? - перепитуємо у патрульних.
Олександр пояснює:
- Ми не знаємо суми збитків, нанесених порушниками. Якщо вона перевищує 200 грн, то справою мають займатись слідчі. Не буде помилкою, якщо порушення перекваліфікують із кримінального в адміністративне. Помилкою буде, якщо навпаки, ми не викликали б слідчу групу, не було б проведено огляд, а потім виявилося б, що збитки тягнуть на кримінальне провадження.
Сідаємо до автомобіля. Попри те, що день відносно спокійний і він ще далеко не завершений, втома відчувається. В основному через постійне перебування в розпеченому на сонці авто, а також на вулиці. А відтак, вирішуємо завершити патрулювання. Добре, що журналіст це може зробити посеред робочого дня, а патрульні – ні. Вони ж запрошують на нічну зміну. Кажуть: вночі цікавіше!
реклама
Коментарі
Що ти мелеш, невігласе? Азбуку спочатку вивчи щоб правильно написати слово поліція, а не "палоція". Авторитет заробляється щоденною важкою працею і результатами роботи, а не черговими фейками. А який моральний клімат в патрульній поліції міста Черкаси людям добре відомо.
Людина на вживає алкоголь понад 30 років, ветеран війни в ДРА, тому довіряю йому на всі 100%! Не судіть всіх по собі!
А ви повністю впевнені, що все так і є, як сказав Ваш знайомий? Чого тільки не бовкнеш на кухні за чаркою чаю. А потім це пишуть у коментарях на "Прочерку", цитують - і пішла брехня по селу...
Стрічка RSS коментарів цього запису