реклама Делікат

Якщо на всеукраїнському рівні вагомим козирем влади під час виборів завжди є мовне питання, то для місцевих виборів подібні методи не годяться. Тут уже кожен викручується, як може. Схоже, що на Черкащині для деяких посадовців своєрідним козирем стала… газифікація сіл.

А у нас є газ! А у вас?

228 населених пунктів Черкащини досі без газу. Про це нещодавно заявив голова Черкаської облдержадміністрації Сергій Тулуб. Він поїхав у село Степанці  Канівського району, щоб там, як висловилася прес-служба облдержадміністрації «запалити блакитний вогник». Цікаво, що у вересні минулого року екс-губернатор Олександр Черевко так само їздив «запалювати вогник», але в село Козацьке Звенигородського району. Таке собі дежавю.

Губернатор дарує бабусі "нове надбання цивілізації"

Губернатор дарує бабусі "нове надбання цивілізації"

От тільки якщо Черевко тоді «…запалив першу в селі конфорку на газовій плиті у хаті найстарішої учасниці кооперативу, 81-річної Юлії Коваль», то Тулуб нині завітав «…до оселі учасника бойових дій Петра Пранта. Господарі уважно слідкували за діями та вслуховувались до порад керівника області з дбайливістю та повагою ставлячись до нового для себе надбання цивілізації. Для родині Пранта, як і для решти жителів села, день підключення до газопостачання став справжнім омріяним святом», як лірично-драматично написала прес-служба ОДА. Проте в обох випадках була красива картинка – губернатори біля плити зі сковорідками у супроводі бабусь-дідусів, які перебувають на сьомому небі від щастя.

- Відсутність природного газу, залишається проблемою ще для 288 населених пунктів, проте це питання знаходиться на постійному контролі обласної влади. Сьогодні ми підключаємо до газопостачання цей населений пункт, незабаром ще 15, переконаний, що за деякий час це питання просто втратить свою актуальність, і саме для цього ми працюємо, - зазначив Сергій Тулуб, запалюючи «блакитний вогник» у канівському селі.

Громадські слухання чи окозамилювання?

До нас потрапив аматорський відеозапис громадських слухань з приводу газифікації одного з лівобережних сіл Черкащини. Голова Чорнобаївської райдержадміністрації Олексій Головко (який, до речі, балотується по мажоритарному округу до Черкаської облради від Партії регіонів) привіз селянам керівника кримської команії «Транс-Континенталь». Подібні слухання проводилися ще у п’яти негазифікованих селах району.

- Я просто вивчаю думку людей – чи правильно я роблю чи ні, чи дійсно цим питанням треба займатися, чи співпадають мої бажання із бажаннями людей, - пояснив на початку слухань людям Головко.

Далі – розлогий виступ керівника кримської компанії «Транс-Континенталь» Юрія Колеснікова. Він повідомив, що до шести сіл треба провести 35 км газопроводів, вартістю 20 мільйонів гривень. Потім треба вести газопроводи по вулицях - 120 км газопроводів за 50 мільйонів гривень. Ціна питання – 70 мільйонів гривень.

Кримський газифікатор Юрій Колесніков

Кримський газифікатор Юрій Колесніков

- Ми півтора місяці обговорювали ці питання із головою райдержадміністрації та його заступниками. І вирішили взяти на себе такі роботи – об’єднання проектує і будує газопроводи за власний кошт: у державі нема, а ми зробимо. Потім ми збудуємо газопроводи по ваших вулицях. У сільських радах нема, то ми зробимо це за власний кошт. Потім включаєтеся ви і сплачуєте ту суму, про яку ми будемо говорити. Ми вже у п’яти селах говорили, і там люди погодилися, - стверджував Юрій Колесніков. Ці роботи він пропонував розпочати на початку вересня (збори були наприкінці літа) і завершити 15 жовтня 2011 року.

Колесніков також провів відповідні розрахунки і порівняв, скільки платять селяни, коли купують дрова та вугілля, і скільки вони платитимуть за опалення будинків газом.

- За вугілля і дрова ви сплачуєте 5-6 тисяч гривень за сезон. 7 на 9 метрів – такі хати мають 80 % жителів сіл. Сьогодні газ коштує 780 грн за тисячу кубометрів. Так оці 80 % споживають до 2,5 тисяч кубометрів на рік. Візьміть і помножте, будете мати 1500 – 1700 гривень, - підрахував керівник кримської компанії.

Щодо найбільш болючого питання – вартості робіт, то Колесніков запропонував людям сплатити по 15 тисяч гривень за проведення газу і стверджував, що в інших селах люди сприйняли цю ціну весело і навіть говорили, що це на «халяву».

Для селян питання газифікації - одне з найболючіших

Для селян питання газифікації - одне з найболючіших

Люди відреагували на подібні запевнення із недовірою. Почали запитувати у голови РДА, чи є якісь шанси, що держава профінансує газифікацію села, і їм не доведеться зі своїх кишень витягати чималі гроші. Хоча всі трохи «відтанули» після того, як прозвучала інформація про паспорти на хату. Мовляв, якщо у вас їх немає, то ми зробимо. Можна в БТІ замовити за 1500 гривень, або «ми вам зробимо за 150».

Олексій Головко вислухавши всіх, сказав, що піде «переварювати інформацію» і «переспить із цими думками», назвавши «Транс-Континенталь» «чистим конкурентом облгазу».

- Я не конкурент, бо ми різним займаємося – облгаз займається тільки експлуатацією, а  я проектуванням, будівництвом та експлуатацією, - ображено пробурчав Юрій Колесніков.

А щоб ніхто не подумав, що він «хлоп хворий та авантюрист», Колесніков пояснив, навіщо йому така морока:

- Я вкладаю в газопроводи, щоб мати прибуток від експлуатації, коли ви будете платити за газ, - підсумував він.

Довідка «Прочерку»:

Юрій Колесніков – президент концерну «Транс-Континенталь». Меценат, коштом якого було споруджено пам’ятник Святому Луці в Сімферополі. Доктор економічних наук. Його дисертація, присвячена газифікації сіл Криму, у 2001 році була визнана ООН кращою науково-практичною роботою  в цій темі. Урядом у 1990-ті роки було схвально сприйнято пропозицію Колеснікова щодо «народної» газифікації одного з сільських районів Криму. Оплата робіт здійснювалася за рахунок сільських земельних паїв.

Газові компанії атакують своїми пропозиціями Чорнобаївщину?

Кандидати люблять перерізати яскраві стрічки перед виборами. Чи не хоче Олексій Головко на обіцянках газифікації здобути прихильність земляків-виборців?

Кандидати люблять перерізати яскраві стрічки перед виборами. Чи не хоче Олексій Головко на обіцянках газифікації здобути прихильність земляків-виборців?

«Прочерк» звернувся до голови Чорнобаївської районної державної адміністрації Олексія Головка з проханням прокоментувати події, пов’язані з газифікацією сіл району. Наше прохання було сприйняте насторожено, тож посадовець відповідав обережно та неохоче:

- Так, ми зараз займаємося цим питанням, будемо робити цю газифікацію. Була домовленість із компанією «Транс-Континенталь», але ще є інша компанія, з якою ми зараз працюємо. Це тому, що ця компанія зараз запропонувала кращі умови, ніж «Транс Континенталь». Кращі у фінансовому плані.

- Тобто, якщо «Транс-Континенталь» пропонувала 15 тисяч людям платити, то інша компанія скільки пропонує?

- Ми зараз тільки ведемо переговори, але вони запропонували меншу суму.

- Яку?

- Я, як закінчу переговори, вам скажу. Тобто, із «Транс-Континенталь» ми не підписали договору, бо з’явилася інша компанія, яка бажає зробити ту саму роботу за менші кошти. Люди погоджувалися на 15 тисяч, але якщо буде десять, то що краще?

- Тобто, рішення приймали ви? Ви шукали цю іншу компанію?

- Ні, самі компанії нас шукають. Вони знають, що треба робити газифікацію, приїжджають і пропонують свої умови. Якщо мені одна компанія приїхала і запропонувала 15 тисяч, а друга приїхала й запропонувала 10 тисяч, то що я повинен робити? З усіма людьми проводилися громадські слухання. Люди погодилися на 15 тисяч. Але для мене якщо дешевше, то краще, так як і для людей. Навіть дві тисячі – і то є можливість купити якийсь котел…

- А яка компанія пропонує менше ціну?

- Я вам озвучу, як закінчу переговори.

- Принаймні, регіон можете озвучити? Я знаю, що та компанія була кримська, а ця?

- А ця – черкаська.

Коментар експерта:

Віталій Масненко, політолог:

- Проблема газифікації постійно піднімається при будь-яких виборах. Це є певним предметом маніпуляції з метою отримати якомога більше голосів виборців. Надто там, де немає газифікації. Треба сказати, що газова мережа почала формуватися ще за радянських часів, і цей процес продовжився за часів незалежності. Тобто, ця технологія не нова. Але зараз, в умовах здорожчання газу, здійснення газифікації є невигідним для населення. Крім того, інвестори в будь-якому випадку не будуть просто так цю газифікацію здійснювати. Тому робитиметься все це за рахунок коштів населення. А кількість цих коштів є обмеженою. Тобто, зрозуміло, що воно не буде реалізовуватися в такий спосіб, як обіцяється.

реклама

Коментарі  

 
0 #2 Олег 14.12.2010 16:49
Васютинці плануеється газифікувати?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
0 #1 Галюня 15.10.2010 14:52
А коли Веремыъвку газифыкують?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100