реклама
Будівельна компанія надія

Спеціальні нагороди бійцям АТО, волонтерам, дружинам солдатів та лікарям розробило київське Виробничо-творче об’єднання «Орден». Медалі «За оборону рідної держави», «За гідність і патріотизм», «За вірність і кохання», орден «За вірність присязі» та відзнака «За мужність і милосердя» вже знайшли своїх власників у деяких регіонах країни. Найбільше – у Вінниці та Києві. А першу медаль «За вірність і кохання» було вручено коханій солдата АТО якраз у день весілля.

Як розповідає голова правління ВТО «Орден», заслужений працівник промисловості України Олександр Сопов, дизайн цих відзнак розробили ще на початку літа – після того, як почалися активні дії на Донбасі.


– Над ними працював творчий колектив підприємства. Потреба в таких медалях виникла тому, що нагородити бійця, який, скажімо, не є солдатом строкової служби чи міліціонером, а пішов на фронт добровольцем, державною нагородою дуже важко, а відомчою – просто неможливо! Міліція має право нагороджувати тільки міліціонерів, Збройні сили – військовослужбовців. Те саме стосується й інших відомств. Нічого не вдієш, але такий у нас закон. Тому єдиним способом відзначити бійця територіального батальйону за подвиг є нагорода громадських організацій, – каже Олександр Михайлович, демонструючи нагороди.


Тож громадські організації «Звитяга» та «Країна» запатентували ці відзнаки для АТО.

Задля того, аби нагородити бійців, волонтерів, лікарів чи солдатських дружин могли їхні керівники чи представники влади на місцях, спеціалісти ВТО «Орден» розробили спеціальну форму посвідчення, де вказано, що герой нагороджується «за представленням» тієї чи іншої особи – наприклад, голови міста чи району, або командира військового формування.

Олександр Сопов переконаний: такі відзнаки зараз потрібні, як ніколи. Адже чимало бійців ідуть захищати державу за переконаннями, ризикуючи життям. Тому дуже важливим є моральне заохочення.

– Скажімо, якщо вартість однієї медалі – 120 гривень, то ви ж не дасте людині премію в такому еквіваленті, бо це просто смішно. А відзнака залишиться на все життя, – коментує Олександр Сопов. – В Україні, коли люди отримують копійки, треба хоч добре слово сказати!

«Солдат повинен бути прикрашений»

За словами Олександра Михайловича, свого часу в Україні було досить багато відомчих відзнак і нагород. Скажімо, у МВС та ЗСУ їхня кількість сягала близько 100. Після ухвалення 365-го Указу Президента «Про відомчі заохочувальні відзнаки» в травні 2012 року кількість їх скоротилася до кількох штук – три нагрудні знаки, чотири медалі, подяка, грамота і почесна грамота. Приблизно те ж – по всіх міністерствах.

– Робилося це задля того, аби навести порядок, щоб не роздавалися медалі «просто так, на день народження». Але, як завжди, у нас щось, та не врахували. Наприклад, Міністерство охорони здоров’я не має права нагороди лікаря! Тільки чиновника, – зазначає Олександр Сопов. – А якщо міністр внутрішніх справ нагородить не міліціонера, все – стаття!

Також по відомствах обмежили кількість нагород, які можуть бути видані за рік.


– Національна гвардія, армія, міліція мають свої відомчі нагороди. Але їхня номенклатура обмежена. Більше, ніж передбачено в законі, не мають права давати, бо це вже буде вважатися порушенням дисципліни і корупцією. Ніхто ж не передбачав, що буде війна. В результаті люди отримують поранення, живуть в жахливих умовах, а їх не можна навіть нагородити. А солдат, в якого є мундир, повинен бути прикрашений. Ви згадайте часи мушкетерів. Жінкам далеко було до чоловіків за кількістю прикрас.


– Вважаю, що інформаційну війну ми програли, зокрема, і через те, що таким речам, як моральні стимули, взагалі не приділялося уваги, – коментує Олександр Михайлович.

Монарші доми Європи роблять нагороди в Україні

В офісі підприємства – на стінах за склом зразки всіх відзнак, які тут виготовлялися чи виготовляються.

Наприклад, дизайн знаку «Почесний працівник МВС України», який фахівці розцінили як один з кращих в Україні, вигадали всього за день. А відзнака Міністерства закордонних справ «З’єднаймося, браття, за славу і волю…» розроблялася цілих два роки. На жаль, обидві ці нагороди нині скасовані.

– Якщо це штамповка, то нагорода буде дешевшою, якщо лиття – дорожчою. Але й при штамповці більша частина роботи виконується вручну. Варто відзначити, що на міжнародному рівні українська фалеристика дуже цінується. З 2009 року тут виготовляються нагороди монарших дворів Росії, Грузії, Іспанії, Італії, Угорщини і сучасні нагороди Азербайджану, Таджикистану, Казахстану, Узбекистану, які раніше робилися в Росії. Але нині навіть Росія не може забезпечити тієї якості та рівня, – каже Олександр Сопов.

Впливає на собівартість і кількість деталей. Скажімо, гарний знак можна зробити вже з 2-3 деталей. Але, приміром, у знакові «За дружбу і вірність традиціям» їх 16. Відіграє роль і тираж.


– Звісно, при тиражі 100 тисяч вартість буде іншою, ніж якщо це буде виготовлення одного знака. Але і це ми робимо, – зауважує фахівець.

Так, свого часу виготовити «власний» знак на ВТО «Орден» вирішили журналісти «Сніданку з 1+1». Як експеримент, звісно.

Найбільш тиражним свого часу був знак «Чорнобиль» – одноразово його виготовили в кількості 26 тисяч екземплярів. Загалом, за всі роки існування найбільше видано знаків «За мужність» III ступеня (понад 300 тисяч). А також – «Мати-героїня» – понад 140 тисяч.

Раніше ВТО «Орден» робило також знак «Герой України», однак законодавчі зміни зробили монополістом по виготовленню державних нагород Монетний двір.

Це єдиний знак, який виготовляється з чистого золота. Вартість його – десятки тисяч гривень.

– Насправді, це не найбільш рідкісна нагорода. Є і більш рідкісні. Та не можна сказати, що в якісь роки «Героїв» вручалося більше або менше. Що при Кучмі, що при Ющенку, що при Януковичу – приблизно однаково.

Цікавих знаків і нагород у офісі «Ордену» – чимало. Зазначимо, що з 11 державних нагород 8 виготовляються саме тут.

Олександр Сопов каже: навести порядок у нагородній системі таки потрібно було, адже чим більше видається нагород, тим нівелюється їхнє значення. Якби не прорахунки вищеназваного Указу, в який вже 4 рази вносилися зміни... Та поки законотворці дійдуть до внесення відповідних змін, відзнаки учасникам АТО від громадських організацій – непогана альтернатива. Ознайомитися з відзнаками, які виготовляються для учасників АТО можна на сайті ВТО «Орден»: vto-orden.com.ua.

реклама

Коментарі  

 
+4 #1 Дід Трохим 21.10.2014 15:00
Є державні нагороди (реєстр, порядковий номер, книжка під нагороду, офіційне представлення) і є "пам’ятні медалі". Виробник чесно вказав, що це "пам’ятні медалі", аналоги яких у колекціонерів можна купувать кілограмами по 15-20 грн, ну прикол в тому, що він їх позиціонує як державні нагороди.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

реклама Делікат
реклама

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ