Прочитав матеріал на «Прочерку», де йдеться про те, як голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко зізнається, що давав хабарі. Вразили коментарі до цього матеріалу.
Зачепило те, що на зібранні підприємців голова облдержадміністрації просить: давайте обговоримо минуле, обговоримо проблеми, які були, зокрема, питання хабарництва. І коли з’являються коментарі, мовляв, це злочин, хай розбирається прокуратура, то ці люди не замислюються, про що говорять. Я як бізнесмен підтверджую: попередня влада так побудувала систему роботи, що нема жодної людини, яка б у тій чи іншій формі не давала хабар, аби вирішити якесь питання. Не можна стверджувати, що люди, які вимушені стати на цей шлях, – погані. Просто життя і система викручування рук, створення такого правового поля, яке існувало, змушувало до цього. Я вважаю, що це все схоже з відомою біблейською притчею, коли Ісус Христос сказав: хай перший кине камінь той, у кого нема гріха… Я переконаний, якщо хтось із серйозних бізнесменів каже, що він безгрішний у цьому питанні, то це просто нечесна людина.
Досі жоден чиновник такого рівня, як Юрій Олегович, в цьому не зізнавався і вдавав із себе «святого», мовляв, я не такий, як усі. А тут людина сказала такі речі, які, з одного боку, начебто не додають рейтингу. Але з іншого боку, настав час казати правду. Якщо бізнесмени будуть казати, що вони не робили цього, то це означає, що минула система була задовільною і всіх влаштовувала. Тож і зміни на краще нікому не потрібні. Заяву губернатора я сприймаю так: він звертається до бізнесу з тим, аби підприємці вказали, де є проблемні місця, що не влаштовувало їх у системі, де не можна було по закону вирішити питання або де закон такий, що ставив на хибний шлях. Він запропонував діалог, щоб ці проблеми можна було вирішити. Бо спершу ці проблемні місця треба знайти, де корупція роз’їла весь механізм. А задля цього слід обговорювати, а не уникати та приховувати, називатися чесними і порядними. Невже у нас все добре?
Ми бачимо, що діється у державі. І це ознака того, що корупція весь державний механізм управління роз’їла повністю. Вважали, що армія у нас боєздатна, що є техніка… А виявилося, що техніка в непридатному стані, армія незабезпечена, немає чим воювати. Хоча на папері нібито все у нас було… Ми побачили, як правоохоронні органи готові нас захищати… А все через те, що корупція роз’їла всі галузі, і в екстремальних умовах держава не може виконувати свої функції. Проблеми накопичувалися, але всі робили вигляд, що все добре і замовчували проблеми. Насправді ці речі пов’язані, бо коли чиновник такого рівня – перша особа області – хоче відвертого спілкування, то він показує свої людські якості, насамперед щирість. І це добре. Давайте порівняємо його з попереднім керівником області – Сергієм Тулубом. Він би таких речей ніколи в житті не сказав. Завжди говорив, що все для держави, для суспільства, для громади. Чиновникам погрожував «повідкручувати руки»… Це все публічно. Але ж реально ми бачили, що корупція в області зашкалювала, що в деяких сферах хабарництво було просто поставлено на конвеєр. Людина на камери казала правильні красиві речі, а десь у неформальній обстановці давала зовсім інші команди і доводила плани по збору цих коштів.
Скажімо, в галузі сільського господарства: договорами оренди землі раніше займалися сільські ради, потім взяли на себе відділи земельного кадастру. Як би там не було, система працювала. Потім при управлінні юстиції створили реєстраційну службу, яка почала виконувати цей обов’язок. Так от, там хабарництво, а навіть здирництво було поставлене на конвеєр. І за реєстрацію одного договору вимагалося 300 гривень хабара. Якщо уявити скільки цих договорів в області реєструвалося, то це десятки мільйонів доларів! Це ненормальна ситуація, про неї знають всі… Але роблять вигляд, що цього не було. Тож якщо і зараз бізнесмени будуть займати таку пасивну позицію, не будуть відгукуватися на заклики влади до щирості, до діалогу, до висвітлення проблемних місць, то ніхто ці проблеми не буде вирішувати. Час брехні повинен закінчуватися, час «ідеальних» чиновників теж повинен закінчуватися. Бо чиновники – це звичайні люди. І дуже добре, що люди такого рівня відверто ідуть на дискусії, нехай наражаючись на удари. Радянський стереотип про те, що всі чиновники чесні і «праведні» треба викорінювати, бо людина не може бути безгрішною. Всі можуть помилятися, не помиляється той, хто нічого не робить.
За великим рахунком, питання хабарництва стосується всіх сфер діяльності, не тільки бізнесу. Хіба є така людина, яка, скажімо, не заносила лікарю коробку цукерок? Так само і в освіті… Але цю систему треба ламати, бо скоро нас не буде кому лікувати, не буде нормальних фахівців, які виходять із навчальних закладів. Правоохоронна, судова система – скрізь це є. Проте, якщо ми не відійдемо від брехні, від неправдивих показників, які приписує собі держава, то в нас ніколи не буде змін на краще. І для цього треба починати говорити правду, не боятися висловлювати свою позицію.
Ще раз повторюся: готовність губернатора іти на відвертий діалог – це свідчення його людських якостей. А це дуже важливо для посадовця такого рівня, бо для вмілого керівництва одного розуму замало. Попередника Юрія Олеговича не можна назвати нерозумною людиною. Однак його розум був спрямований на власне збагачення, на викачування ресурсів з області. А людські якості – вони або є, або їх немає.
Олексій Душейко, підприємець-аграрій, співзасновник корпорації «Дніпро»
реклама
Коментарі
Треба вчити рiдну мову,а не брати призвище "СНАЙПЕРСКАЯ ВИНТОВКА ДРАГУНОВА"
Что-то ты раскаркался, Беня Рашистский! В зоне АТО давить твоих колорадов готова ВСЯ Украина, а не только Западная. Ты это хорошо знаешь, потому и воешь, даже не замечая, что больше всего газа не в сланце, а в тебе - потому что боишься!
Висновок-залишається .....ацетоном і пити палаючу воду.
"Успехов товариші."
Вот же святые овцы. Типо так боялись потерять свою якобы 1000 грн. зарплату, что всей толпой сознательно шли на преступления, потому как руками одного только руководителя такую оборудку не провернешь. Скажите лучше "сам воровал и другим разрешал".
Стрічка RSS коментарів цього запису