Головні запитання, які чув від черкащан, журналістів і «анонімів» у коментарях інтернет-ЗМІ:
1. Чому пам'ятник встановили саме в Черкасах, і саме біля музучилища?
2. Хто скульптор пам'ятника?
3. Кому належить цитована сьогодні Президентом фраза про Липківського, як про «апостола українського релігійно-національного відродження»?
Поясню максимально коротко, як автор ідеї щодо того, кому, чому і де ставити пам'ятник (задумці насправді більше двох років, коли про Томос ще й близько не йшлося):
1. Перший митрополит Київський і всієї України УАПЦ Василь Липківський – уродженець Черкащини, села Попудні сучасного Монастирищенського району, син місцевого священика. Першу духовну освіту здобував у 1873–79 рр в Уманській бурсі, а після закінчення Київської духовної академії приїхав у Черкаси – у 1890 році отримав посаду законовчителя Черкаської чоловічої гімназії (інші назви у документах, на листівках і т.п. – чоловіча прогімназія, урядова чоловіча гімназія, казенна чоловіча гімназія, Перша міністерська чоловіча гімназія тощо.). ПАМ'ЯТНИК (ДИВ. ФОТО) ВСТАНОВЛЕНО МІЖ МУЗУЧИЛИЩЕМ, СТАРИЙ КОРПУС ЯКОГО (ПОНАД ЗАМКОВИМ УЗВОЗОМ) – ЦЕ І Є КОЛИШНЯ ЧОЛОВІЧА ГІМНАЗІЯ, ДЕ ВИКЛАДАВ ЛИПКІВСЬКИЙ, І БІБЛІОТЕКОЮ ІМ. ШЕВЧЕНКА, НА МІСЦІ ЯКОЇ БУЛА ГІМНАЗИЧНА СВЯТОПРИЧИСТЕНСЬКА ЦЕРКВА, ЗНИЩЕНА В ЧАСИ ПРАВЛІННЯ КОМУНІСТІВ.
2. Скульптор пам'ятника – черкащанин Єгор Терехов (до речі, був на відкритті разом з дружиною, донькою і сином). З цікавого: малий чомусь назвав макет скульптури, який у майстерні ліпив його батько, «Господарем». Устами дитини, як відомо, глаголить істина – Липківському Господь дарував талант як справжньому Господарю збудувати свій дім – так і для держави збудувати Незалежну Церкву...
3. Обраний першим митрополитом Автокефальної Церкви, Липківський, за визначенням академіка Агатангела Кримського, став «апостолом українського релігійно-національного відродження». 22 травня 1919 року у супроводі хору під керуванням Миколи Леонтовича отець Василь особисто відслужив першу літургію українською мовою у Микільському соборі Києва, збудованому гетьманом Іваном Мазепою. За згадкою самого священика, «зібралася така сила народу, що не тільки в Соборі, а й навколо нього було тісно; весь нарід плакав, чуючи Апостол, Євангелію, Псалми рідною мовою; всі відчували, що це вперше після віків неволі «моляться на волі невольничі діти», як провіщав Шевченко»…
P.S. Дякую Олександру Свириденку за вдале фото пам'ятника. До речі, на ньому потрапив у кадр і той, хто зібрав докупи і запалив ідеєю меценатів, завдяки яким цей пам'ятник постав – Юрій Ткаченко.
Андрій Кравець, черкаський журналіст
* Допис у "Фейсбуці".
реклама
Коментарі
А що - в обладміністраці ї не могли про все це розповісти заздалегідь, щоб не виникало цих запитань?!! Чи вони й самі не знали, чому пам"ятник Липківському саме тут поставлений?
Стрічка RSS коментарів цього запису