1. Шполянський район – це населені пункти 1 місто, 35 сіл, 1 хутір. Цими населеними пунктами управляли 27 сільських рад, 1 міська рада, 1 районна рада, 1 РДА. Після виборів 25 жовтня буде:
Шполянська ОТГ – 1 місто, 21 село, 1 хутір. Управління – 1 міська рада.
Матусівська ОТГ – 2 села. Управління – 1 сільська рада.
Лип’янська ОТГ – 12 сіл. Управління – 1 сільська рада.
Тобто села і міста ніде не подінуться, житель села, так і буде жителем села, житель міста так і залишиться жителем міста, але без приставки РАЙЦЕНТР.
Щодо управління:
- повноваження і бюджет (кошти) колишньої районної ради перейдуть до ОТГ
- повноваження РДА в частині виконавчих органів райради – перейдуть до ОТГ, в частині державних функцій – виконуватимуть їх до прийняття нових законів про місцеві державні адміністрації.
2. Майбутній Звенигородський район – це території 18 ОТГ: Бужанської сільської, Ватутінської міської, Виноградської сільської, Вільшанської селищної, Водяницької сільської, Єрківської селищної, Звенигородської міської, Катеринопільської селищної, Корсунь-Шевченківської міської, Лип’янської сільської, Лисянської селищної, Матусівської сільської, Мокрокалигірської сільської, Селищенської сільської, Стеблівської селищної, Тальнівської міської, Шевченківської сільської, Шполянс ької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Тобто всі три громади розташовані на території нинішнього Шполянського району будуть в складі Звенигородського району.
Що зміниться для жителів – тільки назва району.
3. Географічний центр – залишається, адже від зміни назви Шполянський район на Звенигородський координати не змінюються. Фізично він вже розміщений на території Шполянської ОТГ.
4. На базі нового району будуть створені нові місцеві органи виконавчої влади (РДА або Префектури). На 18 об’єднаних громад досить.Чи буде Звенигородська районна рада і якими будуть її повноваження - питання ще відкрите в Уряді і Верховній Раді.
5. Всі представництва центральної влади залишаються у Шполі – прокуратура, поліція, податкова, держпродслужба, ДСНС, суд, держгеокадастр та інші. Соціальне управління також існуватиме, тільки прийматимуть вже через ЦНАПи.
6. ЦНАПи (Центри надання адміністративних послуг) вже повноцінно працюють в Шполянській і Матусівській ОТГ, найближчим часом запрацює і в Лип’янській ОТГ.
7. Лікарня з 1 квітня 2020 року фінансується за кошти НСЗУ і залежна від коштів районного бюджету тільки в частині оплати енергоносіїв. Ця залежність перейде до ОТГ, які обслуговує лікарня (Шполянська і Матусівська ОТГ вже надають субвенції). Розвиток її залежить не від району, а від персоналу і обладнання, відповідно якості наданих медичних послуг.
8. Що буде якщо залишити все так як є і відбудуться вибори до Шполянської районної ради? Це буде абсолютно недієздатний представницький орган, адже не матиме ні коштів, ні повноважень. Навіть на заробітну плату апарату необхідно буде просити кошти в ОТГ. І що вирішуватиме рада повноваження якої повністю переходять до рад ОТГ?
9. Адміністративно-територіальний устрій не несе ніякої загрози розвитку населених пунктів та ОТГ. Загрозу можуть нести зміни в Бюджетний та Податковий Кодекси в частині розподілу і адміністрування податкових зборів. А ці зміни можуть ввести в будь-який момент не змінюючи назви і розміри районів. Тож не прийняття законопроекту 3650 не обґрунтоване.
10. Все майно, установи та організації районних рад перейдуть на баланс громад на території яких вони знаходяться. Перехідний період орієнтовно до липня 2021 року.
11. Ті представники райрад, РДА які наразі блокують і «оплакують» райони можуть спробувати знайти своє місце в нових ОТГ, районах, області, а не триматися до останнього за свої крісла. Втрата влади завжди болісний процес, але заради блага людей варто перетерпіти…
12. Я завжди вболівала за реформу місцевого самоврядування, наближення якої до стандартів «Європейської Хартії місцевого самоврядування» зараз як ніколи близьке. На мою думку більшість публічних повноважень мають надаватися місцевій владі, яку обирають люди на місцях, яку знають в обличчя і можуть прийти в будь-який час на прийом і з проблемами, і з пропозиціями. На місцях краще знають свої потреби. Держава ж має здійснювати нагляд за дотриманням законності та виконувати виключно свої державницькі функції.
Наталія Коваль, голова Шполянської РДА
*допис з "Фейсбуку"