Сідаючи за монітор, український журналіст знає: якщо він напише правду, яка не сподобається фігурантам, – з ним може трапитись біда. І в цій біді його ніхто не захистить.
На парламентських слуханнях щодо свободи слова ще у 2002-му році Ігор Лубченко, голова Національної спілки журналістів України, наголосив: «Цензура кулі і зашморгу – найжорстокіша форма цензури!» І ці слова лишаються актуальними і по сьогодні.
Чи не тому, постійно спілкуючись із студентами-журналістами, в кожному університеті чую одне й те саме: «Батьки відмовляли мене йти вчитися на журналіста. Казали: дитино, тебе ж вб'ють як Гонгадзе».
Трагедія Гонгадзе — це трагедія української журналістики. І це страх, який досі паралізує українське суспільство…
...Кожна влада вважає, що вона – вічна. І кожна – в цьому помиляється. Доведено всіма, хто був у цій залі до вас, шановні народні депутати й запрошені високопосадовці.
І воювати з пресою та свідомо не захищати журналістів означає одне – свідомо скорочувати термін свого перебування при владі.
Починати потрібно з безпеки. Захистіть базову цінність — людське життя. Життя і здоров’я українського журналіста!
Напередодні слухань нами, Національною спілкою журналістів України, була досягнута домовленість із Міністром внутрішніх справ взяти під контроль розслідування усіх справ про напади на журналістів і запровадити в його відомстві щоквартальні звіти за результатами цієї роботи. Але я кажу про це з обережним оптимізмом. Будуть прецеденти покарань нападників, зможемо назвати прізвища журналістів, щодо яких відновлено справедливість - то тоді будемо говорити про реальний прогрес у справі захисту журналістів.
Поки цього немає — ми говорили і говоримо про одне: страх, безкарність і бездіяльність. Ми говорили і говоримо про те, що кожні п’ять днів в Україні б'ють чи виявляють агресію до журналіста. Це не гучна метафора — це дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки українських журналістів», який наша Спілка третій рік поспіль проводить у партнерстві з іншими авторитетними громадськими організаціями.
Міжнародна федерація журналістів цього року через системну безкарність за атаки на журналістів навіть включила Україну до наступного переліку небезпечних країн – Філіппіни, Перу, Палестина і Сомалі! До списку країн, де не захищають журналістів!
Говорячи про безпеку журналістів, ми не ділимо їх на «своїх» і «чужих», «правильних» і «неправильних», «патріотичних» чи «неугодних». І ми закликаємо працівників медіа – підтримайте свого колегу, який постраждав від нападу. Навіть, якщо ви не розділяєте редакційну політику його медіа. Тоді і вам допоможуть, коли ви будете у біді.
Солідарність та слово – єдина наша зброя, єдиний наш захист у боротьбі із безкарністю.
Я щиро вдячний Верховній Раді, яка знайшла в собі сили нарешті послухати журналістів. Проведення цих парламентських слухань Національна спілка журналістів вимагала понад 2 роки – з моменту перших роковин по убивству Павла Шеремета.
Шкода, що тут немає Президента Зеленського. Сподіваюсь, він почує наш голос і нашу вимогу: зупиніть безкарність, захистіть журналістів.
Що ми пропонуємо?
Публічні парламентські слухання з питань безпеки журналістів та свободи слова мають стати щорічними. На них мають публічно заслуховуватися звіти слідства про розслідування злочинів проти журналістів.
В МВС, Генпрокуратурі та інших правоохоронних органах мають з’явитися повноважні особи, які несуть персональну відповідальність за розслідування справ по злочинах проти журналістів, належне доведення їх до суду.
А судова гілка влади має перестати бути «останнім бар’єром», де остаточно розбиваються сподівання на справедливі покарання кривдників журналістів.
Невелика частина побитих колег сьогодні у залі. Тут і Олена Нечипуренко, яка надихалася газом, коли був напад зі стріляниною на Херсонський прес-клуб. Тут і Сергій Гузь, чию машину спалили у Кам’янському Дніпропетровської області. І Анна Черненко з Харкова – її телеоператора Вадима Макарюка забили під час зйомки до реанімації. І відома фронтова журналістка Наталія Нагорна, на її знімальну групу напали у відрядженні на сході України. І Михайло Ткач з програми СХЕМИ, брутальний напад на нього і оператора Бориса Троценка офіцерами Державної служби охорони є, на жаль, нападом «без складу криміналу»… Відчуйте їхній біль та їхній відчай…
Захистіть українського журналіста — захистіть себе, своє майбутнє, свою державу, нашу державу — Україну.
Ось тоді суспільство справді отримає сигнал — якщо журналіста атакувати, винний буде покараний незалежно від заслуг і посад!
І українці перестануть боятися відпускати дітей вчитися на журналістів.
Слава українським журналістам! Зупиніть безкарність!
Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів, член виконкому Європейської федерації журналістів
* Виступ на спеціальних парламентських слуханнях з безпеки журналістів, 6 листопада 2019 року.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису