В такий день можна відверто зізнатись про певне упереджене ставлення до російськомовних українців. Бо останнім часом я все більше почав звертати на це увагу. Крім моїх поглядів, причиною цього є те, що українською чи суржиком говорить близько 80% знайомих. Іноді навіть та меншість в моїй компанії починає використовувати українські слова.
Тому в плані дискомфорту це звісно більше про сферу обслуговування. Реально напрягає коли в закладі, магазині чи транспорті, до мене звертаються російською і після моєї відповіді державною мовою продовжують говорити "по своєму". Тобто працівник через якого проходять сотні/тисячі людей, не відчуває відповідальності та свідомо говорить "как удобно, так же всєм понятно".
Теза «Мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова» нарешті легалізує моє попереднє невдоволення і я дуже сподіваюсь, що надалі для цього буде все менше приводів. Тим паче коли це реально просто, вивчити кілька базових рядків, які треба говорити всім відвідувачам чи клієнтам. Нововведення з цього дня гарантують кожному обслуговування українською за замовчуванням. Це не лише про усне спілкування, а і про меню чи інструкції.
І набагато миліше, коли та ж офіціантка не маючи великого словникового запасу українською, при розгорнутих реченнях якось "криво", але намагається говорити хоча б суржиком і робить це щиро та з посмішкою, без зайвої напруги. Взагалі суржик то окрема тема, зазвичай у близькому оточенні, або при відвертому особистому спілкуванні, в мене виходить ще той черкаський діалект і в тому є своя справжність та локальна особливість
Це важливий закон, бо за мову ми боролись у 2012 році на "Мовному Майдані", потім на Революції Гідності, а зараз "утєсньонних русскоговорящих" захищає ворожа армія на Донбасі та в Криму. Тому тут не може бути "какая разніца". Бо це частина культурного коду та самосвідомості для нашого суспільства. Таким чином закладається фундамент на покоління вперед. В 21 сторіччі нас вже не будуть морити голодом за національною ознакою чи розстрілювати тих, хто популяризує власну культуру.
Маємо ще один крок до сприйняття нашої мови, як домінуючої. Хоча ще 10 років тому це здавалось дивним. Отже, все в наших силах. Достатньо просто оточити себе україномовним контентом, щоб розширювати наш інформаційний простір. Повага тим, хто в один момент прийняв правильне рішення та почав з себе.
Денис Гайда, організатор ГайдаFest та концертів у Черкасах
*допис з «Фейсбуку»
реклама
Коментарі
Ти навіть не уявляєш наскільки вдячна тобі ота бідна модераторка.
Солдат,ты все помнишь поэтому иди ка ты в ...на инагурацию Байдена.
Ти навіть не уявляєш наскільки вдячна тобі ота бідна модераторка.
Да действительно "СОЛДАТ ЭТО ЧТО ТО" согласен с модераторкой.
Сирожа - у тебя паранойя!!!
Салдатик ты палишься постоянно,зачем отвечаешь на мои неопубликованны е коменты да еще в других ветках.А помнишь фразу Модераторки Прочерк:"Солдат это что то!!!!",а просьбу модераторки о сообщении в редакцию прочерка своего электронного адреса и твой ответ на это.Не кажись умней чем ты есть да еще и грамотней.
З Денисом Гайдою я дискутувати не збираюся.Все про що він написав у своєму Фейсбуці - є абсолютно ПРАВИЛЬНИМ і СВОЄЧАСНИМ. Але коли дехто клеіть дурня і питає що таке "контент"(украінський)- то йому пробують пояснити на доступному йому рівні що означає це слово.
Женщинам тоже делают эти процедуры и модераторам.
Пане "Зінченко" - не дивуйтеся.Коли у новорічну ніч до дітей звертається з дозволу сказати "людина" яка на сцені грає на роялі причинним місцем і порівнює свою Батьківщину з німецькою порноактрисою то прислухатися вже пізно.
якщо до питаннь рідної мови додаються ті не наші посилання, то це називається- дожилися, або докотилися.....
Стрічка RSS коментарів цього запису