У намірі сьогоднішньої черкаської міської влади викласти бруківку від бульвару Шевченка до Пагорбу Слави кольорами Георгіївської стрічки бачу, як мінімум, 5 колізій чи то пак суперечностей (припускаю, що у мешканців міста їх може бути значно більше). Виділяю, зокрема, історичну, естетичну, морально-етичну, політико-ідеологічну та фінансово-економічну колізії.

Історична. Історична недоречність полягає в тому, що Георгіївська стрічка, як додаток до Ордену святого Георгія, від останньої третини ХVІІІ ст. персоніфікує і вшановує різних героїв й антигероїв передусім російської історії. Серед них: 1) російські полководці часів імперії, які не тільки боронили її від ворога, але й придушували національно-визвольні рухи на Кавказі, в Угорщині, Польщі та інших країнах; 2) потім – діячі білого руху, які боролися проти більшовиків і радянської армії (зокрема, й відомий адмірал Алєксандр Колчак); 3) згодом – військовослужбовці самої радянської армії (під час запровадження у 1943 р. популярного Ордену Слави були запозичені кольори саме Георгіївської стрічки); 4) цікаво, що й у лавах “Российской освободительной армии”, яка воювала тоді на боці німців, було декілька кавалерів георгіївського хреста.

У 2000 р. російський президент Владімір Путін своїм указом відновив Орден святого Георгія (адже у 1917 р. більшовики скасували його). І тоді ж у гуманітарній політиці Росії стартувало насадження кольорів Георгіївської стрічки у масову свідомість, спочатку серед громадян Російської Федерації, а згодом – усіх, кого у Кремлі вважають причетними до “русского мира”. Причому, цей орден, як і багато інших ідеологічних заходів РФ у галузі культури, історії, мови, релігії, підкреслено пропонує поєднати непоєднуване – історію Російської імперії з історією СРСР – власне ненависні одна одній, але типові за ознаками історії імперські. У таких історіях усе, що не російське, є другорядним.

Отже, з погляду історичної політики пам’яті використання жовто-чорного смугастого двоколора виховує в українців не почуття національної гідності, а радше почуття національної меншовартості, закладає у свідомість схему відбору і пошанування героїв винятково через призму політики пам’яті іншої країни. Невже у черкаській міській владі немає людей, які б розумілися на українській національній військовій (та й не тільки військовій) символіці? До слова: чорно-жовто-білий прапор активно використовують сучасні організації російських націоналістів. Чи не в’ється таким чином їхнє гніздечко у Черкасах?


Естетична. Мало хто знає, але жовтий і чорний кольори Георгіївської стрічки, за задумом законодавців моди військових відзнак ще ХVІІІ ст., означали “полум’я і дим”, “гар і кіптяву” (рос. – “гарь и копоть”). По суті, в історії військового мистецтва тих часів було прийнято романтизувати бойові дії, побоїща і руйнацію. Втім, наскільки такі смислові навантаження цих кольорів є доречними у мирний період, і власне на сучасному етапі розвитку України? Чи питали у психологів, як впливає на людську психіку поєднання жовтого і чорного кольорів? Чи не краще синтезувати національні традиції і європейські взірці вшанування загиблих у війні? В Європі, як відомо, їх вшановують значно спокійнішим символом – живою або ж стилізованою квіткою маку з чорним осердям.

Макові поля символізують місцини, политі людською кров’ю. Квітка маку будить спогади й емоції часу, проте не спонукає до війни у сьогоденні. Солдати вірили в те, що із пролитої ними крові на полі бою квітнув мак, тобто – народжувалося нове життя.

Важливо також, що і мак, і його зображення не чужі українській традиції (етнологічні відомості дають можливість переконатися, що з давніх-давен у наших предків мак означав світанок і зорю, а його насіння вважалося здатним захистити від злих духів).

Можливо, доцільніше було б улаштувати обабіч доріжки від православного храму Святої Трійці до Пагорбу Слави невеличкі сезонні макові клумби, якщо вже є така непереборна потреба у реконструкції скверу?

Морально-етична. Морально-етична колізія із “георгіївською бруківкою”, як на мене, полягає у неповазі до Свято-Троїцького храму. Зважаючи на те, що сама стрічка символізує власне агресію, руйнацію і насилля, що вона є російським символом і буде спрямована на обитель Української православної церкви, – це не може не ображати релігійних почуттів українських віруючих. З огляду на естетичне навантаження кольорів Георгіївської стрічки, – руїни, побоїща, сум, жалоба, – її “монументалізація” в центрі міста морально пригнічуватиме також усіх черкасців, незалежно від віри.

Політико-ідеологічна. Політико-ідеологічна суперечність полягає у тому, що така “креативна” реконструкція аж ні на йоту не збільшить кількості ідейних прихильників партій, які у Черкасах представляють комуністичні гасла і поширюють радянську ностальгію. Йдеться передусім про комуністів та Партію регіонів. Спроба попіаритися на героях Радянського Союзу і відповідній символіці у нашому місті залишить рейтинг цих політичних сил без змін, адже громадяни бачать, що справжню турботу про людей, які зазнали шкоди від війни, ці сили лишень декларують, а “правди війни” від громадян приховують. Прикриватися “ініціативою ветеранів” для мільйонних затрат міста, як на мене, теж невдала ідея, яка потребує окремої розмови.

Фінансово-економічна. Економічна суперечність гранично проста – невже так кепсько все виглядає у тій частині вулиць Шевченка-Хрещатика і далі, що на їхню реконструкцію потрібно мільйони гривень? Чи не доречніше було б “дуже давній” новій владі міста спрямувати ці кошти на потрібніші й соціально значущі проекти? Чи “будівництва” і “реконструкції” приносять більше користі? От тільки кому?

Сергій Шамара, кандидат історичних наук, громадський діяч, член Топонімічної комісії

* ексклюзивний коментар для сайту «Прочерк»

реклама

Коментарі  

 
+17 #37 Людмила Анатоліївна 08.11.2013 23:24
Дуже своєчасний коментар Сергія Шамари,стовідсо тково підтримую і сподіваюсь,що знайдуться притомні люди у міськраді, громадських організаціях та професійних спілках,які чинитимуть спротив сумнівним ідеям,навіть, якщо вони будуть узгодженні "Вищою радою митців Черкащини"(?!),про яку йдеться на шпальтах "Прочерку" http://procherk.info/news/7-cherkassy/18323-zamist-georgiyivskoyi-strichki-v-cherkasah-mozhut-zjavitisja-bjusti та "Дзвону" http://dzvin.org/iz-heorhijivskym-trotuarom-u-cherkasah-pryhalmuvaly/
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+19 #36 ОлРая 08.11.2013 13:47
"І тоді ж у гуманітарній політиці Росії стартувало насадження кольорів Георгіївської стрічки у масову свідомість". А фінішу ще й не видно.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+18 #35 Нестор Іванович 08.11.2013 09:18
Цитую Комуніст:
Всіх зі святом Великого Жовтня!!! Навіть "свідомих", що бризкають слиною і "радєють" за Україну. ;-)


Згоден, жовтень таки великий, аж на один день більший від листопада.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+17 #34 Нестор Іванович 08.11.2013 09:16
Цитую Ньюсвик:
Ленин был несомненно великим человеком. И как это будет называться социализмом или по другому не важно.


Лєнін найкращий учень графа дракули.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-32 #33 Ньюсвик 07.11.2013 15:15
Ленин был несомненно великим человеком. И как это будет называться социализмом или по другому не важно.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+22 #32 Зви Сало 07.11.2013 11:03
Цитую Комуніст:
Всіх зі святом Великого Жовтня!!! Навіть "свідомих", що бризкають слиною і "радєють" за Україну. ;-)


Ахаха.
Вітаю українців із річницею проголошення Української Народної Республіки!!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-32 #31 smile 07.11.2013 10:43
история не терпит сослагательных наклонений. хотя возможно, что мы могли бы жить в нормальной стране без историков обслуживающих бандеру
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-34 #30 Комуніст 07.11.2013 07:27
Всіх зі святом Великого Жовтня!!! Навіть "свідомих", що бризкають слиною і "радєють" за Україну. ;-)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-35 #29 блазень 06.11.2013 20:43
Нда, "історіки" пішли....
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+32 #28 Оксана Мацюцька 06.11.2013 13:17
Лікар-психіатр на обході:"Бонапарт" - є, "Сталін"-є, а це чиє ліжко пустує?!"
- "Короля Хлодвига"!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100