Наразі вже відомі як позитивні сторони об’єднання громад, так і перешкоди, які постали на його шляху. Як зробити, щоб перших стало більше, а других – менше, обговорювали сьогодні в Черкасах під час круглого столу, організованого з ініціативи ВО «ЧЕРКАЩАНИ».

– Основна мета об’єднання територіальних громад – це наближення адміністративних, освітніх, медичних та інших послуг до людей, – наголосив, розпочинаючи дискусію заступник голови облдержадміністрації Ярослав Березань. – Часто говорять, що після об’єднання виживе лише центральна садиба, а дрібніші села будуть помирати. Це – зовсім не так! Люди це розуміють і готові до змін.

Ярослав Григорович зазначив, що наразі кожне село має можливість обрати, із ким із сусідів об’єднуватися. Водночас, є інформація, що з 1 січня 2018 року із терміну «добровільне об’єднання громадян» може зникнути перше слово, і тоді об’єднавчий процес відбуватиметься відповідно до затверджених перспективних планів.

Різким опонентом такого підходу виступив почесний голова асоціації «Незалежне об’єднання сільськогосподарських підприємств Чорнобаївського району» Петро Душейко.

– У Конституції України записано, що права людей не можуть бути зменшені, – нагадав він. – Примусове об’єднання нагадує те, як колись заганяли людей у колгоспи. Як відомо, цей експеримент закінчився голодомором.

Навів Петро Григорович й інші, новіші аналоги безвідповідальних експериментів, до яких удавалася держава: створення Кременчуцького водосховища, яке призвело до того, що людей «викинули з місць, де лежали кістки їхніх предків», «укрупнення і розукрупнення» колгоспів та районів тощо. Тому, наголосив Петро Душейко, «перед тим, як щось відрізати, треба сім раз відміряти». Зокрема, об’єднання територіальних громад ніяк не може бути примусовим.

Про певні негативні нюанси, які виникли  при об’єднанні громад на Тальнівщині, розповів керівник фракції «ЧЕРКАЩАНИ» в обласній раді Анатолій Підгорний. За його словами, новообраний голова громади сліпо виконує вказівки лише своєї політичної сили, зневажливо ставиться до працівників колишніх сільрад, чим викликав незадоволення в об’єднаній громаді.

А координатор регіонального офісу реформ із децентралізації в Черкаській області Сергій Слинько наголосив, що такі ситуації, як у Тальному – це радше виняток, і більшість об’єднаних громад мають дуже позитивний досвід. Так, у Білозірській об’єднаній територіальній громаді вдалося чудово обладнати опорну школу, відремонтувати дорогу між селами, а в Мокрокалигірській громаді – забезпечити доплати вчителям, провести ремонт школи, викласти її подвір’я плиткою. Розглядається питання про забезпечення територіальних громад апаратурою для виготовлення сучасних пластикових паспортів громадян України.

– В об’єднаних територіальних громадах я не бачив жодного незадоволеного об’єднанням! – наголосив Сергій Слинько.

На це Петро Душейко зазначив, що є кілька умов ,за наявності яких об’єднання даватиме позитивний результат, у крайньому разі не погіршуватиме. Це –якісні дороги між населеними пунктами, забезпечення не гіршого доступу до сфери соціальних  і адміністративних послуг тощо.

На круглому столі виступили запрошені юристи, фахівці у податковій сфері, соціологи, які показали, які особливості функціонування територіальних громад, які їхні проблеми є справжніми, а які є результатом поганої поінформованості селян та приватних інтересів сільських голів, депутатів сільрадта різних лідерів громадської думки.

Новообраний голова нещодавно створеної Набутівської об’єднаної територіальної громади (Корсунь-Шевченківського району) Олег Малюга розповів про плани своєї громади організувати центр надання адміністративних послух, відновити дороги між селами. А голова Лисянської райдержадміністрації Володимир Павличук розповів про роботу, яку район проводить зі створення об’єднаної територіальної громади, яка охопить весь невеличкий Лисянський район. За його словами, це дозволить зберегти спортивну та музичну школи, інші цінні об’єкти соціальної інфраструктури.

Підбиваючи підсумки обговорення, голова обласної організації ВО «ЧЕРКАЩАНИ» депутат облради Олександр Коваленко висловив думку, яка прозвучала у більшості виступів: роботу щодо об’єднання громад потрібно продовжити, при цьому вдосконаливши законодавство у цій сфері, активізувавши діяльність із інформування жителів села. Також актуальним питанням є передача земельних ресурсів у розпорядження місцевих громад.

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
+1 #2 ddd 01.03.2017 13:20
А де ж Білозірська ОТГ відремонтувала дорогу до Ірдиня ? Може це якусь грунтовку прогрейдерував через ліс ?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #1 по темі 28.02.2017 18:34
П.Душейко, точно знає про що говорить.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100