реклама Делікат

Цей шкідник красивий на вигляд, але дуже небезпечний. Американський білий метелик завдає шкоди понад 250-ти видам рослин. Як вберегти рослини від загибелі та чим знешкодити метелика, інформують фахівці управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Черкаській області.

282999582_374706204687996_160534738546081167_n

Американський білий метелик (Hyphantria cunea) – небезпечний  карантинний шкідник, який в Україні входить до списку А2 – карантинні організми, обмежено поширені в Україні. Поліфаг пошкоджує понад 250 видів деревних і чагарникових рослин. Серед найулюбленіших культур шкідника – шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня.

Поширення шкідника

Батьківщиною американського білого метелика (АБМ) є Північна Америка. В Україні його вперше виявлено 1952 року в Закарпатській області.  Температурний режим сприяв поступовому його розповсюдженню по території України.  Перші вогнища шкідника  на Черкащині виявили у 1990 році. Відтоді спостерігається тенденція поступового збільшення вогнищ, із періодичними спалахами, викликаними циклічністю розвитку.

Зовнішній вигляд

Американський білий метелик (АБМ) дуже красивий на вигляд – білосніжний, із шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовто-коричневими цяточками на крилах. Голова, груди, ноги й черевце вкриті білими волосинками.

Гусениці американського білого метелика можуть знищити плодоносне дерево віком 10-15 років

Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця. Перші метелики з’являються наприкінці квітня – на початку травня. Тривалість їх життя – 6-14 діб. Вони ведуть сутінковий спосіб життя. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність групами по 300-500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Плодючість — 1200-1500 яєць. Ембріональний розвиток триває 5-10 діб.

Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його повністю, залишаючи тільки грубі жилки. Підростаючи, розповзаються по всьому дереву, а за відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам. Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево десяти-, п’ятнадцятирічного віку.

Масова загибель гусениць спостерігається у прохолодну і дощову погоду.

У липні – серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Гусениці ІІ покоління, які завершили розвиток, у серпні – вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче - 30°С.

Основна ознака пошкодження американським білим метеликом – наявність на деревах павутинних гнізд. Гусениці 1-2 віків утворюють гнізда з декількох листочків, які обплетені павутиною. У кінці розвитку п’ятого віку гніздо може досягати розміру 1-1,5 м.

Основний спосіб поширення шкідника – самостійне переміщення метеликів на відстані до 250 м. При сильному вітрі перенесення відбувається на більш значні відстані. Гусениці перед заляльковуванням розповзаються на 20-25 м від кормового дерева. На великі відстані американський білий метелик переноситься транспортними засобами, лісо - та пиломатеріалами, сільськогосподарськими вантажами, пакувальною тарою, іншими вантажами.

Методи боротьби у зоні поширення американського білого метелика

Проти американського білого метелика застосовують організаційні, агротехнічні, хімічні та біологічні методи.

До організаційних методів належать зміна шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів.

Агротехнічні методи – це збір і знищення гусені та кладок яєць. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси з картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють.

Хімічні методи. Боротьба з американським білим метеликом хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону в населених пунктах, а також із технічних причин. Для проведення  хімічної обробки за межами населених пунктів необхідно застосовувати інсектициди відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Винищувальні заходи передбачають дво-, трикратні обробки гусениць 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів.

Обробки проводять за дотримання регламентів застосування інсектицидів та  загальноприйнятих санітарних правил техніки безпеки і гігієнічних норм.

Біологічні методи. Використовують підвиди Bacillus thuringiensis та препарати на основі грибів Beauveria bassiana і B. globulifera, яйцевого паразита трихограму (Trihogramma dendrolimi) і нематоди.

Пресслужба ГУ Держпродспоживслужби Черкащини.

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100