24 червня в Черкасах відбувся концерт українського романсу в укритті. Він проходив у світлиці музею "Кобзаря" Тараса Шевченка. Концерт був доброчинним: організатори в такий спосіб збирали кошти на потреби українських захисників, а співом та поезією намагалися відволікти людей від війни, розповіла організаторка та учасниця, заслужена артистка України, солістка Черкаського музично-драматичного театру Наталка Мамалига. про це інформує Суспільне
Організовуючи концерт, виходили з того, що українська музика під час війни проти Росії має звучати скрізь, сказала Наталка Мамалига.
"Ми обрали тему українського класичного романсу та народного романсу, а також української народної пісні. Вибрали відомі твори, для релаксації. Зважали на те, що немає сім'ї, якої не торкнулася б війна в Україні. Зважаючи на те, що в Черкасах багато людей, які приїхали з інших областей, втікаючи від війни, спілкуючись із такими людьми, зрозуміли, що вони хочуть хоч іноді відволікатися і берегти свою нервову систему від повідомлень, від того, що в них там залишилися рідні, знайомі. Музика зцілює. Ідея виникла від спілкування з людьми з різних міст України", — прокоментувала пані Наталка.
На концерті прозвучали твори українських композиторів-класиків, такі як "Ой ти дівчино, з горіха зерня", "Дивлюсь я на небо", "Стоїть гора високая", "Місяць на небі", а також солоспіви та ансамблі Миколи Лисенка, Семена Гулака-Артемовського, Марка Кропивницького, Олександра Білаша, Анатолія Кос-Анатольського. Крім того, артисти виконували українські народні пісні. Родзинкою був фрагмент останньої опери Миколи Лисенка "Ноктюрн".
У концерті брали участь заслужений артист України Юрій Ільчук, концертмейстери Олена Бєлкіна, Інна Пшенічкіна, Лариса Снозова та лауреатка всеукраїнських і міжнародних конкурсів, викладачка Черкаського музичного фахового коледжу Олександра Круглік, а також студенти третього курсу хорового диригування й академічного співу Дарина Магас, Іван Гнатюк та Анна Корнійчук.
За словами Наталки Мамалиги, вони прагнули зібрати кошти на допомогу армії, зокрема, працівників їхнього театру, які нині боронять Україну від російської армії.
"Те, що робить театр, не зважаючи на те, продає квитки, чи ні, ми на всіх заходах ставимо скриньку для доброчинних коштів. З нашого театру чотири людини на війні, вони беруть участь у бойових діях. Виникають потреби в розвантажувальних жилетах, бронежилетах, касках. Всі ці доброчинні кошти йдуть на справу — на потребу української армії. Так і сьогодні — це доброчинний концерт, без квитків, але збираємо кошти в скриньку, хто скільки може", — пояснила Наталка Мамалига.
Крім музичної частини, концерт мав поетичну. Її представили творами, зокрема, Тараса Шевченка, Івана Франка, Дмитра Павличка, Олександра Олеся та Андрія Малишка.
Сучасну авторську поезію декламував черкаський поет, ведучий програм "UA: Українське радіо. Рось" Олексій Юрін. Наталка Мамалига запропонувала йому участь у концерті після радіоетеру, де вона була в Олексія гостею, сказав він.
"Я запросив до себе на етер Наталку Мамалигу, яка є організаторкою та учасницею цього концерту. А вона запросила мене як учасника. Я погодився, тому що намагаюся йти туди, де мене чекають і кличуть. Цього разу доєднався до доброчинного концерту на підтримку українських захисників. Я підбирав поезію за настроєм концерту. Зазвичай роблю модернові, авангардні речі. Але моя поезія може бути гармонійною скрізь, у будь-яких форматах. Сьогодні це була аудиторія, яка не ходить на мої заходи. Тому для мене це певне розширення своєї аудиторії. Читав я свою поезію більш класичну. Це була лірична поезія, про кохання, а також лірично-гумористична, де цього вимагав сценарій", — розповів Олексій Юрін.
Черкащанка Тетяна Ільчук прийшла підтримати свого чоловіка, заслуженого артиста України Юрія Ільчука, який був учасником концерту. Жінка розповіла: романси дуже любить.
"У мене тут виступає чоловік. Я прийшла подивитися на нього. Я дуже люблю романси, вони мені до душі. Сьогодні доброчинний концерт. Дуже добру справу роблять ці люди", — сказала вона.
Пані Олена переїхала на тимчасове проживання з Донбасу. Прийшла насолодитися українським співом, якого в них там їй не вистачало, розповіла жінка.
"Коли побачила, що буде такий концерт, вирішила піти. Аби підтримати наші ЗСУ та послухати українські пісні, бо та Донбасі вони звучать не так часто, а частіше російські. Насолодитися чудовою, співочою українською мовою", — розповіла переселенка.
Людей прийшло стільки, що довелося доставляти лави. Було понад пів сотні глядачів, розповіла старший науковий співробітник музею Діана Вівчарик.
"Велика вдячність нашій багаторічній подрузі Наталці Мамализі. Вона завжди відгукується на музейні заходи, коли ми запрошуємо. І, звичайно, вона робила в музеї різні заходи. Таку колаборацію ми вітаємо. У травні до 161 річниці перепоховання Тараса Шевченка, до 22 тавня, в нас був концерт Шевченківський. Наталка Мамалига виконувала вірші і співала поезію Шевченка на музику різних українських музикантів. А сьогодні українське слово ширше, вже український романс. Згадуємо багатьох українських поетів. Основне завдання — зібратися і помилуватися українським звучанням української музики і слова, а також зібрати кошти на підтримку ЗСУ. Сьогодні неочікувана кількість відвідувачів — понад п'ятдесят людей", — прокоментувала працівниця музею.
Діана Вівчарик розповіла, що музейні працівники після вимушеного простою, пов'язаного з війною, скучили за відвідувачами. Втім нині поки що не можуть відновлювати показ експозиції, бо книги можуть перебувати в зоні ризику. Тому в підвальному приміщенні відбуваються культурні події. Це і безпечно, і є змога збирати людей, які так само скучили за подіями та хочуть доєднатися до підтримки ЗСУ.
Як повідомила Наталка Мамалига, на доброчинному концерті українського романсу вдалося зібрати три тисячі гривень на підтримку українських захисників.
реклама