Почнуть із роз’яснювальної роботи серед пасажирів та коротких уроків про те, як користуватися валідаторами. Після перехідного етапу за неоплачений проїзд чекає штраф від 100 до 200 гривень.
Нагадаємо, від 1 липня в черкаських тролейбусах запрацювала електронна оплата за проїзд.
Вартість електронного квитка становить 10 гривень. За поїздку в комунальному транспорті пасажири зможуть розрахуватися карткою будь-якого банку, телефоном чи смарт-годинником із технологією NFC або ж – разовими паперовими квитками із QR-кодом, які можна придбати в мережі платіжних терміналів (McLaut).
Як пояснює виконувач обов’язків директора департаменту житлово-комунальних послуг Сергій Отрешко, чи оплачений проїзд, контролери перевірятимуть із допомогою ручного валідатора.
– При вході в салон контролер блокуватиме всі валідатори, які облаштовані в тролейбусі, й перевірятиме наявність оплати, – пояснює посадовець. – Для прикладу, ваша картка прикладається до екрана валідатора й він зчитує інформацію про час останньої транзакції за карткою, про те, в якому саме транспортному засобі була здійснена оплата. У такий спосіб перевірятиметься й оплата з телефону. Чи завалідований разовий паперовий квиток, контролер з’ясує шляхом зчитування QR-коду на ньому.
За його словами, у разі проїзду без оплати на пасажира чекає два варіанти відповідальності: йому запропонують придбати квиток у контролера, який обійдеться удесятеро дорожче (100 грн). У випадку ж відмови – контролер викличе поліцію, і порушник сплатить штраф вже у двадцятикратному розмірі (200 грн).
Водночас, у тролейбусах Черкас зберігається безоплатний проїзд для пільгових категорій, пенсіонерів за віком, учнів, студентів, медичних працівників комунальних закладів та соціальних працівників територіальних центрів.
Вони мають показати контролеру посвідчення або документ, який засвідчує право на пільгу.
Про це пише сайт міськради
Коментарі
А що робити гостям міста? Оббігати половину незнайомого міста у пошуках маклаутівського терміналу, щоб купити квитки?
В транспорті це не проблема, бо в електротранспор ті як немає електроенергії, то він нікуди не їде, отже і оплачувати нічого. А в автобусі є електроенергія принаймні доки працює двигун, а як двигун не працює,то автобус не їде, отже, знову ж, оплачувати нічого. А в ручних валідаторах, я так думаю, є акумулятор.
тільки окрема картка містянина гарантує відсутність махінацій з рахунками пасажирів і дасть чітку картину по пільгових поїздках та прибере з ринку фальшиві і підроблені посвідчення...
Стрічка RSS коментарів цього запису